Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Kazimierz Smoliński o ucieczce małżeństwa z autystycznym synem do Polski. Sprawdzamy.

Archiwum prywatne rodziny

Poseł PiS, Kazimierz Smoliński, słynie z zamieszczania na Twitterze kontrowersyjnych i często mijających się z prawdą wypowiedzi. Poniżej poruszamy kwestię słów posła o głośnym przypadku ucieczki rodziców wraz z dzieckiem z Holandii do Polski.

Teza:
„Małżeństwo uciekło z chorym na autyzm dzieckiem z Holandii do Polski. W Holandii bez zgody rodziców można zabić dziecko, które ma chorobę psychiczną.”
Nasza ocena:

Co jest fałszem?

Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że w Holandii bez zgody rodziców można zabić dziecko. Eutanazji nie można dokonać również u pacjentów powyżej 1 i poniżej 12 roku życia, 7-latek nie mógłby zatem legalnie poddać się eutanazji. Choroba psychiczna nie jest również przesłanką do eutanazji w Holandii. Autyzm nie jest chorobą psychiczną.

Co jest prawdą?

Ucieczka do Polski rzeczywiście miała miejsce.

Wiele emocji wzbudził tweet Kazimierza Smolińskiego, w którym odniósł się do sprawy ucieczki rodziców wraz z 7-letnim synem, cierpiącym z powodu autyzmu.

Ucieczka rzeczywiście miała miejsce. Rodzice 7-letniego, cierpiącego na autyzm Martina zdecydowali się uciec do Polski z synem i złożyć wniosek o azyl. Po zgłoszeniach od sąsiadów holenderskie władze odebrały chłopca rodzicom i umieściły go w specjalnym ośrodku. Rodzice zarzucają władzom działanie bezprawne i brak rzetelnej weryfikacji sytuacji. O szczegółach tej bardzo kontrowersyjnej sprawy możecie przeczytać tutaj oraz tutaj.

Kluczowa część wypowiedzi posła Smolińskiego jest jednak zupełnie fałszywa, absolutnie nie jest prawdą, iż w Holandii bez zgody rodziców można zabić jakiekolwiek dziecko. W Holandii eutanazji można dokonać jedynie u pacjentów do 1 od 12 roku życia.

Choroba psychiczna nie jest przesłanką do eutanazji, może nią być jedynie nieuleczalna choroba, nieuchronnie prowadząca do śmierci w niedługim czasie, związana ze znacznym cierpieniem.

Autyzm nie jest również chorobą psychiczną, jak twierdzi poseł, lecz spektrum całościowych zaburzeń rozwojowych u dzieci.

Po interwencji Gazety.pl do sprawy odniosła się również ambasada Holandii, która skierowała do posła odpowiednie sprostowanie.

Podsumowanie

We wpisie posła Smolińskiego zgadzają się jedynie sam fakt ucieczki oraz wyrok polskiego sądu. W Holandii nie można jednak dokonać eutanazji dziecka bez zgody rodziców (oraz dziecka), nie można dokonać eutanazji u 7-latka, choroba psychiczna nie jest wystarczającą podstawą do decyzji o eutanazji, a autyzm nie jest chorobą psychiczną, lecz zaburzeniem rozwojowym. Wpis oceniamy jako w większości fałszywy, bazujący jedynie na prawdziwych wydarzeniach.

Źródła

Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-neurologiczne/138736,autyzm

Government.nl: https://www.government.nl/topics/euthanasia/euthanasia-assisted-suicide-and-non-resuscitation-on-request

BBC: https://www.bbc.com/news/world-europe-54538288

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl