Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Zdjęcie przedstawia pancerny traktor w Holandii i Ukrainie? To nieprawda

Zdjęcie przedstawia pancerny traktor w Holandii i Ukrainie? To nieprawda

Od kilku dni po sieci krąży zdjęcie opancerzonego traktora. Według internautów bojowy sprzęt rolniczy powstał niedawno w Holandii lub Ukrainie. W rzeczywistości wpisy ze zdjęciem pojawiały się już w 2018 roku.

Teza:
Zdjęcie przedstawiające pancerny traktor zostało zrobione w Holandii lub Ukrainie.
Opancerzony traktor
Opancerzony traktor – zdjęcie umieszczone na Twitterze

Na polskojęzycznym Twitterze zdjęcie zostało opatrzone dopiskiem:

Reakcja rolników na strzelanie przez policję w kierunku ciągników.

Uzbrojony traktor
Uzbrojony traktor / Źródło: Twitter

Opancerzony sprzęt rolniczy ma być odpowiedzią na strzelanie przez policję „na oślep” do protestujących w Holandii rolników. Pojawiły się także głosy, że zdjęcie zostało zrobione w Ukrainie.

Opancerzony traktor – prawdziwe pochodzenie zdjęcia

Po wyszukiwaniu za pomocą obrazu w przeglądarkach Google, Yandex i Bing łatwo dotrzeć do postów z tym samym zdjęciem, które zostały wrzucone do sieci jeszcze w 2018 roku. Zdjęcie opancerzonego traktora zostało między innymi opublikowane w internecie z dopiskiem, który można przetłumaczyć na „Jesteśmy gotowi na Paryż” i kilkoma emotikonami (jest to czytelne nawiązanie do protestu „żółtych kamizelek” z 2018 roku). Żartobliwa ilustracja trafiła także na portale rozrywkowe, takie jak 9GAG. Serwis fact-checkingowy nieuwscheckers.nl również próbował dotrzeć do oryginalnego zdjęcia, jednak nie było to możliwe. Udało się jednak ustalić, że zostało ono wykonane przed protestami “żółtych kamizelek” we Francji.

Protesty w Holandii

Zdjęcie stało się popularne na początku lipca z powodu trwających w Holandii protestów. Rolnicy protestują przeciwko rządowym planom ograniczania emisji tlenku azotu. W nocy z wtorku na środę 6 lipca 2022 roku policja oddała strzały w stronę 16-letniego mężczyzny, który brał udział w protestach, a później umieściła go w areszcie. Szerzej o sprawie pisał między innymi PAP.

Przerobiony traktor doczekał się na Twitterze nazwy BattleTractor lub #killtractor. Hasztag jest nawiązaniem do sprawy z 2004 roku, kiedy to wściekły na urząd miasta mieszkaniec Granby (stan Kolorado) przerobił buldożer na niszczycielską maszynę i zniszczył z jej pomocą kilka budynków w mieście.

Pojawiły się także głosy, choć mniej liczne, że opancerzony traktor powstał w Ukrainie. Niektórzy z komentujących sugerują również, że gdyby taki traktor powstał w Polsce, stałyby się darem dla ukraińskich rolników. Inni proponują, by wykorzystać traktor do walki z Unią Europejską.

Podsumowanie

Zdjęcie, które w 2018 roku miało docelowo być żartem, w 2022 roku zostało wykorzystane do szerzenia dezinformacji. Repostowanie opancerzonego traktora ma na celu wywołać wrażenie, że protesty w Holandii wymykają się spod kontroli, a niedługo na ulicach miast dojdzie do poważniejszych starć z policją. W połączeniu z niedawno opublikowanym nieprawdziwymi zdjęciami przedstawiającymi puste półki w rzekomo holenderskich sklepach internetowe trolle kreują w internecie obraz Holandii pogrążonej w chaosie.

Źródła

Jeden z pierwszych postów zawierających zdjęcie: https://www.facebook.com/ATFisWatchingYou/photos/french-killdozermy-french-is-a-bit-rusty/2084456205199823/

pap.pl: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1281104%2Cpolicjanci-strzelali-na-oslep-do-rolnikow-protestujacych-w-holandii-matka

nieuwscheckers.nl: https://nieuwscheckers.nl/deze-virale-beelden-over-de-boerenprotesten-kloppen-niet/

Komentarze

Absolwentka kierunku Literatura Popularna i Kreacje Światów Gier na Uniwersytecie Zielonogórskim. Tropi dezinformację dla fakenews.pl od połowy 2022 roku. Prywatnie zapalona ogrodniczka. W wolnym czasie słucha soundtracków z gier i ogląda stare kreskówki.