Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Film przedstawia ukrzyżowanie separatysty przez żołnierzy Pułku “Azow”? Sprawdzamy

Film przedstawia ukrzyżowanie separatysty przez żołnierzy Pułku “Azow”? Sprawdzamy

Od kilku dni w Internecie ponownie krąży film ze sceną ukrzyżowania pojmanego prorosyjskiego separatysty, którego mieliby się dopuścić żołnierze Pułku “Azow”, paramilitarnego, skrajnie nacjonalistycznego oddziału ukraińskich ochotników. Zbrodnia miała zostać popełniona w pobliżu wsi Shirokino w obwodzie donieckim. Film pochodzi z kwietnia 2015 roku, jednak z powodu aktualnej rosyjskiej agresji na Ukrainę został ponownie wprowadzony do obiegu w sieci. W artykule przedstawiamy nasze wątpliwości dotyczące tego poruszającego materiału.

Azow, Ukrzyżowanie
Źródło: cda.pl
Teza:
Żołnierze Pułku “Azow” ukrzyżowali separatystę z obwodu donieckiego.
Nasza ocena:

Pierwsze udostępnienie filmu

Film z ukrzyżowaniem został udostępniony po raz pierwszy 24 kwietnia 2015 roku. Nie zrobili tego bojownicy z Pułku “Azow”, a hakerzy z pro-rosyjskiej grupy Cyber Berkut, którzy wytłumaczyli, że wideo otrzymali na swój adres mailowy. Nie umieścili go jednak w sieci, tylko przekazali bezpośrednio do rosyjskich mediów. Nie został zatem wyemitowany przez Ukraińców. Jest to zastanawiające, ponieważ film zaczyna się wstępem, w którym jeden z zamaskowanych mężczyzn przedstawia grupę żołnierzy jako batalion “Azow”, tymczasem od września 2014 roku batalion przekształcił się w pułk. Informuje on także, że ukarzą ukrzyżowaniem każdego, kto będzie kolaborował z separatystami. Wideo kończy się zaraz po podpaleniu krzyża, zanim płomienie dosięgły wiszącego na nim człowieka. Nie wiemy kim jest ukrzyżowany, ani co dalej się z nim stało. Mimo zapewnienia o nieuchronnej karze dla innych kolaborantów, do sieci nie trafiło żadne inne podobne nagranie, jednakże rosyjska machina propagandowa zadbała o to, aby wideo dotarło do jak najszerszej opinii publicznej w Rosji i na świecie.

Pułk “Azow” zaprzecza

Już następnego dnia Pułk “Azow” zaprzeczył, aby miał cokolwiek z tym wydarzeniem wspólnego i oskarżył stronę rosyjską o wojnę informacyjną wymierzoną w Ukrainę. Wyraził też chęć, aby wesprzeć ukraińskie i międzynarodowe śledztwa w celu wyjaśnienia tej sprawy. W oświadczeniu przedstawiciele pułku przedstawiają również szereg różnic dotyczących umundurowania i uzbrojenia nagranych żołnierzy w porównaniu do wyposażenia członków Pułku “Azow”. Dotyczyło to między innymi rozmiaru szewronu, czyli naszywki z symbolem pułku, na ramieniu munduru jednego z żołnierzy, który był dużo większy w porównaniu z oryginalnym symbolem.

Azov zaprzecza
Źródło: Twitter/Pułk Azov

Poprzednie rzekome ukrzyżowanie

Rzekome ukrzyżowanie, którego mieliby się dopuścić żołnierze Pułku “Azow” nie było pierwszą tego typu historią upublicznioną przez Rosjan. Rok wcześniej opublikowali wywiad z Galiną Pishnyak. 12 lipca 2014 roku w państwowym Pierwszym Kanale kobieta powiedziała, że po wkroczeniu do miasta Słowiańsk, armia ukraińska miała dokonać egzekucji trzyletniego chłopca i jego matki, ponieważ jej mąż walczył u boku separatystów. Twierdziła, że ​​chłopiec został ukrzyżowany, podczas gdy jego matkę przywiązano do czołgu i zaciągnięto na centralny plac. Mimo że kobieta powoływała się na wielu naocznych świadków, nikt nie potwierdził, że takie wydarzenie miało miejsce.

Galina o ukrzyżowaniu dziecka
Źródło: YouTube

Mistyfikacja była weryfikowana między innymi przez serwis StopFake.org. W czasie przejmowania Słowiańska przez siły ukraińskie na miejscu był niezależny rosyjski reporter Timur Olevskiy. Jak możemy przeczytać w jego relacji, mieszkańcy byli wdzięczni żołnierzom ukraińskiej armii za pomoc humanitarną w postaci dostarczonego jedzenia. Nie potwierdził żadnych demonstracyjnych egzekucji.

Pomoc humanitarna w Słowiańsku
Źródło: Sergii Kharchenko/NurPhoto

Pułk “Azow” a neonazizm

Żołnierze walczący w Pułku “Azow” nie kryją się ze swoimi faszystowskimi skłonnościami. W swoim godle mają jeden z emblematów SS – Wolfsangel (niem. Wilczy Hak). Pierwszy dowódca pułku, Andrij Biłecki, tak pisał w swoim artykule programowym:

„Cały nasz nacjonalizm jest niczym – zamkiem na piasku, bez opierania się na fundamencie krwi, fundamencie Rasy. […] W związku z tym leczenie naszego organizmu narodowego musi rozpocząć się od Rasowego Oczyszczenia Narodu. A potem zdrowy Duch Narodowy odrodzi się w zdrowym ciele Rasowym, a wraz z nim kultura, język i wszystko inne. Oprócz kwestii czystości musimy także zwrócić uwagę na kwestię pełni Rasy. Ukraińcy są częścią (i jedną z największych i najwyższej jakości) Europejskiej Białej Rasy.”

Kongres USA zakazał sprzedaży broni przeznaczonej dla Azowa z powodu wyznawania ekstremistycznych i skrajnie prawicowych ideologii. Wcześniej republikanin Max Rose, przekonał 39 deputowanych z Kongresu USA do podpisu pod listem do szefa Departamentu Stanu Mike’a Pompeo z żądaniem, by Pułk “Azow” został dopisany do listy zagranicznych grup terrorystycznych.

Andrij Biłecki, podczas zjazdu założycielskiego nacjonalistycznej Partii Korpusu Narodowego, dystansował się od neonazistowskich sympatii części członków pułku mówiąc, że chodzi o “pozerstwo” młodzieży, a nie stanowisko polityczne oraz że zwolenników skrajnie prawicowej ideologii jest w „Azowie” kilka procent i nie dotyczy to dowództwa pułku.

W wyborach samorządowych w 2020 roku Korpus Narodowy zdobył 18 mandatów radnych w całej Ukrainie dzięki 0,04% wszystkich uzyskanych głosów.

Wolfsangel na fladze Azowa
Źródło: https://filolog.livejournal.com

Podsumowanie

Brak jednoznacznych dowodów na to, że omawianą egzekucję przeprowadzili Ukraińcy z Pułku “Azow”. Do czasu pojawienia się takowych nie można zatem traktować go jako materiału wiarygodnego i autentycznego. Film został upubliczniony przez rosyjską prorządową telewizję i od tamtej pory służy jako uzasadnienie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przedstawiciele Pułku “Azow” zdementowali informację, jakoby to oni byli uczestnikami tych scen i oskarżyli Rosję o wojnę informacyjną przeciwko Ukrainie.

Niestety materiał ten udostępniany jest również na polskich stronach i mediach społecznościowych, stanowiąc narzędzie w antyukraińskiej narracji, która ma na celu osłabienie chęci niesienia pomocy humanitarnej ukraińskim uchodźcom oraz ma na celu usprawiedliwienie rosyjskich działań wojennych w Ukrainie.

Źródła:

The Interpreter: https://www.interpretermag.com/ukraine-live-day-431-renewed-fighting-continues-with-heavy-weapons-reportedly-used/#8042

StopFake.org: https://www.stopfake.org/en/lies-crucifixion-on-channel-one/

Republic: https://republic.ru/posts/42838

Reporting Radicalism: https://reportingradicalism.org/ua/dovidky/fizychni-osoby/andrii-biletskyi-holova-partii-natsionalnyi-korpus

The Hill: https://thehill.com/policy/defense/380483-congress-ba6ns-arms-to-controversial-ukrainian-militia-linked-to-neo-nazis

Foreign Policy: https://foreignpolicy.com/2019/11/01/congress-max-rose-ukraine-azov-terrorism/

Gazeta Prawna: https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/1439737,pul-azow-ukraina-strefa-wplywow.html

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl