Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nagranie z awanturującą się w samolocie kobietą zostało wyreżyserowane

Nagranie z awanturującą się w samolocie kobietą zostało wyreżyserowane

Na początku listopada dużą popularnością w środowiskach antyszczepionkowych cieszył się film, przedstawiający awanturę w samolocie. Powodem zamieszania miała być pasażerka, deklarująca się jako zaszczepiona, która odmawiała zajęcia miejsca obok mężczyzny, który nie chciał pokazać jej certyfikatu szczepienia. Kobieta miała również pretensje, że nie ma on założonej maseczki. Upomniana przez inną osobę, że sama jej nie posiada, odpowiedziała, że nie nosi maseczki, bo ma astmę. Jej agresywne zachowanie miało wywołać z kokpitu pilota, który w bardzo spokojny sposób zadeklarował, że nie pozwoli na dyskryminację na jego pokładzie: “zaszczepieni czy niezaszczepieni, powinniśmy szanować siebie nawzajem”. Pod koniec swojej przemowy wyprosił awanturującą się kobietę z samolotu.

Teza:
Nagranie awanturującej się w samolocie kobiety przedstawia rzeczywistą sytuację zarejestrowaną przez jednego ze współpasażerów.

Nagranie opublikowane na platformie TikTok zostało odtworzone 35 mln razy.

Środowiska antyszczepionkowe wykorzystują ten film jako dowód na dyskryminację osób niezaszczepionych przez większość społeczeństwa, oraz na irracjonalne zachowanie i argumenty tych drugich. Jak się jednak okazuje, sytuacja była w całości zaaranżowana, a osoby w niej występujące to profesjonalni aktorzy. Do źródeł nagrania dotarł Rolling Stone.

“Kowidiańska histeryczka”

Film ten był szeroko udostępniany w mediach społecznościowych. Na Tweeterze zamieścił go m.in. popularny profil Żelazna Logika.

Żelazna Logika - Karen
Źródło: Twitter/Żelazna Logika

Film nie uszedł też uwadze Pawła Nogala, radcy prawnego szczególnie zaangażowanego w działania ruchu antyszczepionkowego.

Paweł Nogal - Karen
Źródło: Twitter/Paweł Nogal

Jednym z popularniejszych tweetów był ten opublikowany przez Łukasza Warzechę. Podkreślał on w nim kontrast między histerycznym zachowaniem kobiety, a spokojem kapitana.

Łukasz Warzecha- Karen
Źródło: Twitter/Łukasz Warzecha

Redaktor portalu Najwyższy Czas!, Tomasz Sommer, udostępnił nagranie z komentarzem “I tak powinno się traktować kowidiańskie histeryczki. Spokojnie, ale stanowczo.”

Tomasz Sommer - Karen
Źródło: Twitter/Tomasz Sommer

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu, posłanka Anna Maria Siarkowska, zamieściła powyższy film z tagami odwołującymi się do praw człowieka i “segregacji sanitarnej”.

Maria Anna Siarkowska
Źródło: Twitter/Anna Maria Siarkowska

Kilku komentujących zwróciło uwagę, że sytuacja wygląda na ustawioną, większość jednak nie kryła swojego oburzenia zachowaniem kobiety. Niektórzy internauci wykorzystali sytuację, by w niecenzuralnych słowach skrytykować nie tylko bohaterkę filmu, ale i wszystkie osoby będące zwolennikami szczepień. Nagranie, które idealnie wpisuje się w narrację antyszczepionkowców, dołożyło swoją cegiełkę do postępującego antagonizowania społeczeństwa.

… to co stanie się potem Cię zszokuje

Film opublikowany 1 listopada na Facebooku przez rapera Richarda Williamsa znanego pod pseudonimem Prince Ea, został wyświetlony 24 miliony razy. Raper znany jest z produkcji clickbajtowych filmów z morałem, które mają za zadanie stać się viralami np. “Racist Lady Gets Covid — What Happens Next Will Shock You” (tłum. “Kobieta będąca rasistką dostaje COVID – to co stanie się potem Cię zszokuje”). Film z awanturą w samolocie został opublikowany z komentarzem “Musiała mieć gorszy dzień”, jednak w żadnym miejscu nie zaznaczono, że sfilmowana sytuacja jest wyreżyserowana. W kolejnym poście zawierającym ten film została dodana jedynie adnotacja “do celów rozrywkowych“.

“Covid Flight”

Obsadę filmu zatytułowanego “Covid Flight” odnalazł na portalu IMDb użytkownik Twittera HoaxEhe. Problematyczną pasażerkę gra Diana Winter, angielska aktorka występująca w kilku krótkometrażowych filmach, natomiast w rolę pilota wcielił się Sean Pogmore, którego możemy zobaczyć w zwiastunie filmu “One Night Only“.

Diana Winter - Wardrobe
Diana Winter na planie filmu Wardrobe (źródło: IMDb)

Według Rolling Stone, Jordan Holland która wcieliła się w rolę stewardesy miała opublikować na Facebooku zdjęcia z planu z opisem:

Great fun filming today with a fun crew! Got to play the part of an airline hostess dealing with a not-so-happy Karen.

Tłumaczenie:

Świetna zabawa podczas kręcenia dzisiejszego filmu z fajną ekipą! Musiałam wcielić się w rolę hostessy linii lotniczych, która ma do czynienia z niezbyt szczęśliwą Karen.

Jak twierdzi Rolling Stone post ten został już usunięty. Dostępne są jednak zdjęcia z planu opublikowane 27 października przez reżysera filmu Jamiego Hull-Greenwooda na jego Instagramie.

Jamie Hull - Greenwood
Zdjęcie z planu zdjęciowego filmu Covid Flight (źródło: Instagram/producerjamiehg)

Tego samego dnia zamieścił on również selfie w kokpicie samolotu z opisem:

Filming on a plane for Prince Ea, directing a micro short is normally fun but with a fear of flying it’s pretty scary.

Tłumaczenie:

Kręcąc w samolocie dla Prince’a Ea. Reżyseriowanie filmu krótkometrażowego to zwykle świetna zabawa, ale jeśli ktoś boi się latania, to jest to dość przerażające.

Jamie Hull-Greenwood Covid Flight
Zdjęcie z planu zdjęciowego filmu Covid Flight (źródło: Instagram/producerjamiehg)

Jak podaje Rolling Stone, nie jest niczym niezwykłym zatrudnianie do takich produkcji profesjonalnych aktorów. Agencja marketingowa FourFront ujawniła w zeszłym miesiącu informację, że obsadziła ich w roli influencerów na TikToku. Nagrywają oni różne zmyślone wydarzenia np. jak kobieta dowiaduje się, że jej chłopak jest afrykańskim księciem. Nie informują natomiast swoich odbiorców, że przedstawiane historie są reżyserowane.

Podsumowanie

Film z awanturującą się w samolocie kobietą został w całości wyreżyserowany i zagrany przez profesjonalnych aktorów. W ostatnim czasie popularność zyskuje dość łatwa forma zarabiania pieniędzy poprzez produkcję krótkich filmików, rozpowszechnianych w mediach społecznościowych. Ich fabuła ma wzbudzać emocje, co podbija liczbę wyświetleń i przekłada się na znaczące zyski ich twórców.

O ile nie dziwi, że w film uwierzyli zwykli internauci, wydawałoby się, że osoby zajmujące się na co dzień dziennikarstwem, polityką, czy prawem, powinny choć w minimalnym stopniu potrafić zweryfikować wiarygodność udostępnianych treści. Niestety, przypadek omawianego filmu stanowi kolejny przykład efektu potwierdzenia, który dotyka coraz większe rzesze użytkowników mediów społecznościowych.

Źródła

Rolling Stone: https://www.rollingstone.com/culture/culture-news/plane-vaccine-karen-tiktok-video-1255009/

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt15869714/?ref_=nm_flmg_prd_1

Jamie Hull-Greenwood: https://www.instagram.com/producerjamiehg/

FourFront: https://techcrunch.com/2021/10/12/fourfront-nabs-funding-to-build-an-interconnected-network-of-fictional-tiktok-stars/

Komentarze

Z wykształcenia biolożka ze szczególną pasją do genetyki. Po godzinach aktywistka prozwierzęca. Zagorzała orędowniczka nauki - szkiełko i oko silniej mówią do niej niż czucie i wiara. Prywatnie interesuje się kryminalistyką. Swoje zapędy śledcze spełniała pracując w trakcie studiów w agencji detektywistycznej. Energię czerpie z kontaktu z dziką przyrodą. Email: klipka(at)fakenews.pl