Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Jak robić zakupy dla Ukrainy: sprzęt taktyczny, medyczny, balistyka. FAQ

Jak robić zakupy dla Ukrainy: sprzęt taktyczny, medyczny, balistyka. FAQ

Z uwagi na ogromną liczbę fałszywych informacji, oszustw i działalności spekulantów, postanowiliśmy uporządkować dla Was informacje na temat najczęściej poszukiwanego w internecie wyposażenia. Odpowiedzi przygotowały osoby związane z ratownictwem i prowadzące działalność koncesjonowaną.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, lub chcesz dopytać o szczegóły? Zostaw komentarz bądź skontaktuj się z nami przez formularz.

Pamiętaj! Na wszelkie zbiórki lepiej kupić więcej jednego produktu niż po trochu różnych. Najlepszym wyjściem jest jednak zwykle przekazanie funduszy odpowiednim organizacjom, które najlepiej wiedzą, czego im potrzeba i mogą kupować ze zniżkami hurtowymi.

Artykuł zawiera informacje maksymalnie uproszczone, które mają być zrozumiałe dla osób niezwiązanych z ratownictwem i militariami, nawet kosztem stuprocentowej poprawności w kwestiach nazewnictwa czy nomenklatury.

1. Znajomy z Ukrainy przysłał link do aukcji na Allegro, więc chyba wie, czego potrzebuje.

Twój znajomy z pewnością wie, czego mu potrzeba, jednak mógł nie zrozumieć opisu aukcji, nie mieć wystarczającej wiedzy na temat poszukiwanego sprzętu, bądź polskich uwarunkowań prawnych. Przed zakupem skonsultuj się ze specjalistą, lub wyślij nam wiadomość za pomocą odpowiedniego formularza.

2. Chcę wesprzeć walczących żołnierzy i kupić sprzęt. Gdzie go kupić i komu przekazać?

Odradzamy takie działanie, jeśli nie znasz się na rzeczach, które chcesz kupić. Wesprzyj jedną ze zweryfikowanych zbiórek, lub przekaż środki bezpośrednio Ukrainie, unikniesz pomyłek i nie narazisz walczących.

3. Zbieramy stazy taktyczne dla wojska. Jakie kupić? Gdzie?

Przede wszystkim dowiedz się, jak wyglądają oryginalne opaski uciskowe (tzw. stazy). Opaska musi być nowa, lub bez wątpienia nieużywana, gdyż jest przedmiotem użytku jednorazowego. Tak wygląda jeden z najpopularniejszych modeli markowych opasek uciskowych:

staza
Źródło: https://www.rapidsurvival.com/product/combat-application-tourniquet-c-a-t-gen-7/

Zgodnie z wytycznymi Komitetu TC3 (Ratownictwa Pola Walki), opaski dopuszczone do użytku to:

Combat Application Tourniquet (CAT) Gen 7, Combat Application Tourniquet (CAT) Gen 6, Ratcheting Medical Tourniquet-Tactical (RMT-T), SAM Extremity Tourniquet (SAM-XT), SOF Tactical Tourniquet-Wide (SOFTT-W), Tactical Mechanical Tourniquet (TMT), TX2 Tourniquet (TX2), TX3 Tourniquet (TX3).

Na zdjęciu poniżej, to nie „staza taktyczna”, to zwykła opaska używana np. do pobierania krwi i zupełnie nie nadaje się do wykorzystania na polu walki. Zdjęcie z jednej z aukcji na Allegro:

Rynek pełen jest chińskich podróbek markowych opasek uciskowych. Niestety, są one tak niskiej jakości, że najprawdopodobniej pękną już podczas pierwszego użycia. Z pewnością każda opaska tańsza niż 90zł jest podrobiona. Cena nie gwarantuje jednak oryginalności. Poniżej znajdziesz przykłady podrobionych opasek. Ich odróżnienie jest czasem trudne – skontaktuj się ze specjalistą, bądź napisz do nas przez formularz.

staza
Źródło: https://www.crisis-medicine.com/school-district-issues-counterfeit-tourniquets/?fbclid=IwAR055SGOkNgZUrRWuNzKvVca-Owcr1KaihpZ8Kgb0d31JM3xjc1igriIQtg
stazy
Źródło: https://www.crisis-medicine.com/school-district-issues-counterfeit-tourniquets/?fbclid=IwAR055SGOkNgZUrRWuNzKvVca-Owcr1KaihpZ8Kgb0d31JM3xjc1igriIQtg

Podrobiona opaska NIE JEST lepsza niż żadna. Daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa i z uwagi na skrajnie niską jakość nie pomoże w ratowaniu życia. Może pogłębić istniejące urazy i utrudnić akcję ratowniczą.

Unikaj serwisów aukcyjnych i portali z ogłoszeniami. Kupuj w internetowych sklepach medycznych z dobrymi opiniami. Obecnie, z uwagi na ogromny popyt, kupienie w internecie oryginalnej opaski uciskowej graniczy z cudem.

4. Zebraliśmy pieniądze na kupno kamizelek dla wojska. Które kupić?

Sprawą kluczową jest odróżnienie kamizelek kuloodpornych od zwykłych kamizelek taktycznych. Te pierwsze w zależności od rodzaju wkładów chronią użytkownika m.in. przed odłamkami i pociskami wystrzelonymi z różnych rodzajów broni palnej. Te drugie służą wyłącznie do przenoszenia ekwipunku i nie zapewniają żadnej ochrony.

Kamizelki kuloodporne mają różne klasy. Według generalnej zasady, im wyższa klasa, tym lepszy stopień ochrony. To założenie dość ogólne, bo np. pełna kamizelka klasy IIIA będzie lepiej chroniła przed odłamkami niż same płyty balistyczne klasy IV, lecz nie zapewni ochrony przed postrzałem np. z amunicji pośredniej (popularne karabinki). Nie zagłębiamy się jednak w niuanse, by nie przysłaniać istoty tematu. Więcej na temat klas kuloodporności znajdziecie tutaj.

Upraszczając, kamizelki dzielą się na te z wkładami miękkimi i twardymi. Miękkie to różne rodzaje nylonu balistycznego np. popularny kevlar. Twarde to wkłady ceramiczne (wykonane na przykład z tlenku glinu) bądź rzadziej stalowe (o tych w pytaniu nr 8).

Tak może wyglądać kamizelka kuloodporna chroniąca m.in. przed odłamkami i ogniem z broni krótkiej (pistolety/rewolwery):

kamizelka
Źródło: https://pl.aresmaxima.com/produkt/kamizelka-kuloodporna-kuloodporna-pgd-alfa/

Tak wyglądają wkłady ceramiczne chroniące przed ogniem z broni długiej (karabinki, niektóre karabiny):

płyty
Źródło: https://dsgarms.com/body-armor-hes4800lv-sa-mc-m

Taka kamizelka NIE POSIADA wkładów balistycznych i nie zapewnia żadnej ochrony, można ją ewentualnie dodatkowo wyposażyć w powyższe wkłady:

kamizelka
Źródło: https://www.specshop.pl/product-pol-4049-Condor-Kamizelka-Taktyczna-MOPC-Zielony-OD-MOPC-001.html

Taka kamizelka to kamizelka taktyczna, nie zapewnia ochrony i nie ma miejsca na wkłady, umożliwia przenoszenie amunicji i niezbędnego wyposażenia:

kamizelka
Źródło: https://www.specshop.pl/product-pol-4780-Mil-Tec-Kamizelka-Taktyczna-USMC-Zielony-OD-10720001.html

5. Czy mogę legalnie kupić kamizelkę kuloodporną i hełm?

Tak, jeśli są sprzedawane jako towary na rynek cywilny. Polskie prawo nie zezwala na sprzedaż cywilom technologii o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym, jednak to przede wszystkim kwestia formalna. Dokładnie taka sama kamizelka może być dowolnego przeznaczenia.

Ta sama zasada dotyczy wszelkich produktów typu hełmy, noktowizory, tłumiki itp. By dowiedzieć się, czy konkretny produkt jest dostępny dla cywila, skontaktuj się ze sprzedawcą, lub producentem sprzętu.

Należy pamiętać, iż obecnie wszelkie kamizelki kuloodporne, hełmy balistyczne itp. są ekstremalnie trudno dostępne i bardzo drogie. Serwisy aukcyjne pełne są spekulantów i oszustów sprzedających stary sprzęt po zawyżonych cenach. Jeśli nie masz pewności co do jakości produktu – skontaktuj się ze specjalistą, lub napisz do nas poprzez formularz.

6. Kamizelka jest o przeznaczeniu wojskowym. Czy ktoś, kto ma koncesję MSWiA na obrót takimi technologiami może mi ją sprzedać?

Nie, a kupić mogą ją tylko podmioty uprawnione. Pozostaje szukać podobnej wyprodukowanej na rynek cywilny. Podmiot koncesjonowany może jednakże sprzedać sprzęt innemu podmiotowi uprawnionemu na terenie Ukrainy.

7. Na Allegro ktoś sprzedaje kamizelkę kevlarową/płytę ceramiczną po terminie ważności? Czy będzie jeszcze dobra?

Nie sposób tego ocenić. Nie ma pewności, czy kamizelka była właściwie przechowywana i w jakich warunkach wykorzystywana. Kwestia jej działania to loteria, nie zalecamy kupowania takiego sprzętu.

To samo w przypadku płyt ceramicznych – nie sposób ocenić w jakim są stanie. Teoretycznie możemy to próbować zrobić mając płytę w ręce, jednak nie zalecamy tego rozwiązania.

Bez wątpienia nie nadają się do użycia produkty niekompletne, ostrzelane czy pocięte i sklejone. Ich użycie grozi śmiercią.

8. Kolega wycina z blachy stalowe płyty kuloodporne, czy nadają się do ochrony?

Nie, sama płyta stalowa nie nadaje się do ochrony. Jej wykonanie nie jest łatwe i wymaga specjalistycznej obróbki, jednak nawet jeśli zatrzymuje pociski, nie oznacza to, iż użytkownik nie zginie.

Pocisk trafiając w stal fragmentuje, czyli rozpada się na dziesiątki, lub setki małych odłamków, które rozpryskują się dookoła z ogromną prędkością. Oznacza to, że mimo, iż pocisk nie spenetruje płyty, jego fragmenty przebiją szyję/czaszkę/kończyny użytkownika, powodując masywne krwawienia i śmiertelne obrażenia tkanek.

Znane są próby chałupniczego pokrywania stalowych płyt żywicami/kevlarem, by powstrzymać fragmentację, jednak takie rozwiązania powinny być każdorazowo testowane i nie zalecamy kupowania takich produktów.

9. Kupujemy opatrunki dla wojska. Jakie wybrać?

Upraszczając, opatrunki dzielą się na próżniowo pakowane bandaże do zabezpieczania ran (gotowe opatrunki uciskowe) oraz środki hemostatyczne, czyli takie, które przyspieszają tworzenie skrzepów i tym samym skutecznie tamują masywne krwawienia.

Przykładowy gotowy opatrunek:

opatrunek
Źródło: https://aedmax24.pl/pl/p/Opatrunek-indywidualny-Olaes-Modular-4/346

Przykładowy środek hemostatyczny:

hemostatyk
Źródło: https://www.amazon.pl/Celox-rolka-hemostatyczna-56G/dp/B07RRX4JSK

Bez wątpienia takie produkty powinny być ważne i sprzedawane w nienaruszonych opakowaniach. Przed wyborem któregokolwiek z nich skontaktuj się ze specjalistą, bądź napisz do nas przez formularz.

10. Chcemy skompletować i wysłać apteczki dla wojska. Co powinno znaleźć się w apteczce?

Odpowiedni zestaw powinien skompletować specjalista, dostosowując apteczkę do potrzeb użytkowników. Na front nie nadają się apteczki samochodowe, niezależnie od spełnianych norm. Punktem wyjścia może być współczesny IFAK, jednak nie zalecamy samodzielnego kompletowania tego typu zestawów. Lepiej przekazać pieniądze na odpowiednią zbiórkę i pozwolić działać specjalistom.

—————————————————————————————————————————

Powyżej zebraliśmy najpopularniejsze pytania pojawiające się od kilku dni w sieci. Będziemy rozbudowywać powyższe FAQ o kolejne kwestie, gdy tylko się pojawią.

Jeśli uważasz, że czegoś w naszym zestawieniu brakuje, niewystarczająco dokładnie opisaliśmy problem, lub masz pytania – odezwij się do nas przez formularz zgłoszeniowy.

—————————————————————————————————————————

Uwagami wsparli nas:
@szafasztywniary

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl