Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, włoska telewizja nie podstawiła do szpitala aktora

Nie, włoska telewizja nie podstawiła do szpitala aktora

Kolejny odcinek interesujących, rzekomych dowodów na nieistnienie pandemii. Tym razem sprawa dotyczy rzekomego użycie przez włoską telewizję aktora w celu nakręcenia materiału w szpitalu zakaźnym. Bardzo popularny fake news, bazujący na założeniu, iż państwa wynajmują statystów by odgrywali chorych, przywędrował do nas z Włoch.

Teza:
Włoska telewizja podstawiła do szpitala aktora w celu nakręcenia materiału w szpitalu zakaźnym.

Nagranie ma przedstawiać „aktora” w czarnej koszulce, znajdującego się na tej samej sali, co pacjent poważnie chory (w specjalnym kasku na głowie). Jest to fragment programu “La vita in diretta” włoskiej telewizji RAI 1 z 16 listopada br. W kluczowych klatkach filmu widnieje podpis “Piemonte, quasi finiti posti in terapia intensiva”.

Sugestie, iż pacjent w czarnej koszulce jest podstawionym aktorem oparły się na dwóch założeniach autorów filmiku: pierwszym jest zarzut, iż mężczyzna powinien nosić strój ochronny, skoro nie jest podłączony do specjalnej aparatury, a druga, iż powinien nosić maseczkę, jeśli jest chory.

włoska telewizja aktor
Źródło: Facta News

 

Pomysł, by ubierać pacjentów już chorych na COVID-19 w stroje ochronne jest całkowicie pozbawiony sensu.

Jak zwraca uwagę portal Facta News w sprawie maseczek należy sięgnąć do wytycznych włoskiego Głównego Instytutu Zdrowia. Określają one, iż maseczki na oddziałach „covidowych” mają nosić jedynie pacjenci z objawami oddechowymi, czyli ci potencjalnie kaszlący. Jeśli maseczka nie jest tolerowana przez pacjenta np. z uwagi na duszności, można z niej zrezygnować.

Pokazany na filmie oddział nie jest klasycznym oddziałem intensywnej terapii, lecz oddziałem o poziom niższym, na którym znajdują się pacjenci w różnych stanach. Jak czytamy w artykule Facta News:

“Precisiamo che a differenza di quello di terapia intensiva, come spiegato dall’ospedale San Raffaele di Milano, il reparto di terapia sub-intensiva è dedicato ai pazienti «che necessitano di un costante monitoraggio» ma non in condizioni critiche.”

Tłumaczenie:

“Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do oddziału intensywnej terapii, jak wyjaśnił szpital San Raffaele w Mediolanie, oddział subintensywny jest przeznaczony dla pacjentów „wymagających stałego monitorowania”, ale nie w stanach krytycznych.”

Jak donosi Konkret24, materiał rozpowszechnił portal “Buffonate di Stato“, znany we Włoszech z szerzenia dezinformacji związanej z pandemią SARS-CoV-2.

Sprawę wyjaśniał również włoski publicysta Leonardo Cecchi.

Podsumowanie

Zwolennicy teorii, iż mężczyzna na zdjęciu jest aktorem, nie przedstawili żadnych dowodów na poparcie swojej tezy. To kolejna manipulacja z serii wielu, mających udowadniać, iż pandemia SARS-CoV-2 została wyreżyserowana.

Źródła

FactaNews: https://facta.news/notizia-falsa/2020/11/18/la-trasmissione-la-vita-in-diretta-non-ha-nascosto-la-presenza-di-un-paziente-senza-mascherina-in-un-reparto-covid/

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/wpadka-wloskiej-telewizji-nie-kolejna-manipulacja-koronasceptykow,1038480.html

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl