Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Podwyżki dla policjantów za tłumienie protestów? Sprawdzamy

Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0)
  • Tak, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, policjanci z OPP i SPPP (tzw. białe kaski) otrzymają od 1 stycznia 2021 dodatek w wysokości 500zł miesięcznie. Dodatki dla antyterrorystów oraz funkcjonariuszy BOA wyniosą od 500 do 1500zł w zależności od rodzaju pełnionej służby.
  • Nieprawdziwe są informacje, jakoby policjanci otrzymywali dodatki “od interwencji”. Dodatkowe uposażenie będzie wypłacane stale, co miesiąc, wraz z podstawową pensją.
  • Faktem jest, iż od dawna odwlekane podwyżki dla oddziałów prewencji, zbiegły się z masowymi protestami. Oficjalnie są to dodatki za pracę w trudnych warunkach epidemii.

W związku z kontrowersyjną interwencją nieumundurowanych (i często w żaden sposób nieoznakowanych) funkcjonariuszy Policji podczas Strajku Kobiet 18.11.2020, do debaty publicznej powrócił temat podwyżek dla policjantów pracujących przy protestach. Podobny oddział, również uzbrojony w pałki teleskopowe, pojawił się na ostatnim Marszu Niepodległości.

Jedna z interwencji podczas Strajku Kobiet (do tego nagrania odniosła się na Twitterze Policja):

W sieci szybko zaczęły krążyć spekulacje na temat wzrostu uposażeń policjantów. Pojawiło się wiele nieścisłości i rozmaitych fałszywych teorii, głoszących że podwyżek nie będzie, że będą wypłacane każdorazowo po „pałowaniu” protestujących, lub że będą mniej lub bardziej uznaniowe.

 

Podwyżki dla policjantów 1500 Brejza
Źródło: K.Brejza, Twitter
Podwyżki dla policjantów 1500
Grafika krążąca w internecie

Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest w rzeczywistości.

Podwyżki będą od stycznia

Od 1 stycznia 2021, zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 listopada 2020r.

Rozporządzenie wprowadza dwa nowe dodatki: dodatek dla policjantów w wyodrębnionych oddziałach prewencji oraz dodatek kontrterrorystyczny.

Rozporządzenie - wynagrodzenia
Źródło: https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000198801.pdf

Upraszczając, wyodrębnione oddziały prewencji to funkcjonariusze zabezpieczający zgromadzenia publiczne, popularnie nazywani „białymi kaskami”. Działają w ramach oddziałów prewencji Policji (OPP) oraz samodzielnych pododdziałów prewencji Policji (SPPP).

Kontrterroryści, to funkcjonariusze samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji (SPKP, dawniej SPAP). Rozporządzenie wspomina również o Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji czyli słynnym BOA.

Należy zwrócić uwagę, iż dodatki nie będą przyznawane „od akcji”, jak twierdzili niektórzy, lecz mają charakter stałej podwyżki pensji, wypłacanej co miesiąc.

Jakie będą stawki?

Rozporządzenie wprowadza dodatek na poziomie 500zł dla OPP oraz SPPP. Dla BOA dodatek wyniesie 500zł za stanowiska etatowe lub od 1000 do 1500zł za pracę na stanowisku etatowym, gdy funkcjonariusz „uczestniczy bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych lub wspierających działania jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania”. Dla kontrterrorystów warunki określono jak dla BOA, jednak ze stałym dodatkiem 1000zł.

Dokładna wysokość dodatkowego uposażenia w BOA będzie miała charakter uznaniowy. Z pewnością protesty w czasie pandemii można uznać za „warunki szczególnego zagrożenia”, a charakter pracy nieumundurowanych policjantów za „wymagający użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania”. Można zatem przyjąć bezpieczne założenie, iż kontrterroryści skierowani do pracy w trakcie trwania protestów otrzymają stały dodatek w wysokości 1000zł, a funkcjonariusze BOA od 1000 do 1500zł.

Dlaczego akurat teraz?

Funkcjonariusze OPP i SPPP czekali na podwyżki już od dłuższego czasu, jednak nie ma wątpliwości, iż wpływ na tę decyzję musiało mieć pismo z 24.10.2020 Przewodniczącego Zarządu Głównego NZSS Policjantów Rafała Jankowskiego skierowane do ministra Mariusza Kamińskiego. Przewodniczący zwrócił się z apelem o czasowy wzrost (na czas trwania epidemii) uposażeń funkcjonariuszy, którzy ponoszą wyższe niż normalnie ryzyko w związku z możliwą ekspozycją na SARS-CoV-2.

Odpowiedzią ministra Kamińskiego było bardzo szybkie wydanie wspomnianego rozporządzenia. Radio Zet przytacza wypowiedź ministra na ten temat:

„Doceniając wymagającą służbę w warunkach pandemii i liczbę realizowanych zadań, podjąłem decyzję o przyznaniu dodatku dla policjantów oddziałów prewencji oraz kontrterrorystów. Dodatek będzie wynosił 500 zł i będzie wypłacany od 1 stycznia 2021 roku.”

Podsumowanie

Przyznane dodatki będą wypłacane co miesiąc, mają charakter stały i nie obejmują wszystkich funkcjonariuszy narażonych w związku z pandemią, lecz zostały ograniczone do grupy OPP/SPPP/SPKP/BOA, czyli tych, którzy potencjalnie mogą pracować przy trwających protestach w tłumie ludzi.

Źródła

NZSS Policjantów https://zwnszzp-katowice.pl/wp-content/uploads/2020/10/Jankowski_wystapienie_MSWiA_gratyfikacje.pdf

MSWiA https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000198801.pdf

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl