Nie, to nie są polscy policjanci. To nagranie z Mostaru

Nie, to nie są polscy policjanci. To nagranie z Mostaru

W mediach społecznościowych popularne staje się nagranie, przedstawiające dwóch policjantów, którzy biją bezbronnego mężczyznę. W polskim internecie zaczęło krążyć w kilku wersjach, głoszących iż mają to być polscy funkcjonariusze.

Teza:
Nagranie przedstawia polskich policjantów bijących bezbronnego mężczyznę.

Przykład z YouTube:

milicja bije Polaka
Źródło: YT / STUDIO POLAKÓW OPOLSKiE

Przykład z Facebooka:

Polska policja bije
Źródło: https://www.facebook.com/jakub.wilczynski.3/posts/4057400317613468

W rzeczywistości nagranie pochodzi z Mostaru w Bośni i Hercegowinie. Na mundurach funkcjonariuszy, możemy zauważyć napis POLICIJA

Policija

Zdarzenie miało miejsce 10 kwietnia br. Młody mężczyzna wracał od kolegi po godzinie policyjnej i został zatrzymany przez policjantów widocznych na filmie w wyjątkowo brutalny sposób, mimo, iż nie stawiał oporu.

Jak podaje portal pogled.ba, który przeprowadził wywiad z mężczyzną, obdukcja wykazała urazy głowy oraz liczne stłuczenia ciała.

Za całą sytuację przeprosiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Bośni i Hercegowiny:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych HNC stanowczo potępia brutalny atak policjantów, który miał miejsce 10 kwietnia o godzinie 23:03. Nie było podstaw do takiej interwencji. To klasyczny przykład nadużycia władzy i kodeksu policyjnego, za co gorąco przepraszamy całą opinię publiczną, a zwłaszcza młodego mężczyznę, który został poszkodowany.

Funkcjonariusze zostali wydaleni ze służby, prowadzone jest również wewnętrzne dochodzenie policji. Sprawę przekazano do prokuratury, a mężczyzna zapowiedział pozew cywilny.

Podsumowanie

W ciągu ostatniego roku polska Policja ma wyjątkowo złą prasę, jednak nie ulega wątpliwości, iż zdarzenie uwiecznione na nagraniu nie miało miejsca w naszym kraju i nie ma jakiegokolwiek związku z polskimi funkcjonariuszami.

Źródła

Pogled.ba: https://pogled.ba/novosti/donosimo-ispovijest-mladica-kojeg-su-brutalno-pretukla-dvojica-policajaca-u-mostaru/214237?fbclid=IwAR24IV2eEAQjFdwv_f3uCJ1DhkYVcnwLOjXN4MAKBW5sUufmcMuV2p-59Xc

Jutarnji.hr: https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/policija-u-mostaru-brutalno-pretukla-mladica-koji-je-prekrsio-policijski-sat-sve-je-snimljeno-15064702

Komentarze

Analyst, working for fakenews.pl since May 2020. He deals with open source intelligence and information analysis in the international security. Involved in projects on disinformation, political extremism and information warfare. In private, a lover of long backpacking trips and hiking in the forest. Email: mpawela(at)fakenews.pl