Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, to nie są polscy policjanci. To nagranie z Mostaru

Nie, to nie są polscy policjanci. To nagranie z Mostaru

W mediach społecznościowych popularne staje się nagranie, przedstawiające dwóch policjantów, którzy biją bezbronnego mężczyznę. W polskim internecie zaczęło krążyć w kilku wersjach, głoszących iż mają to być polscy funkcjonariusze.

Teza:
Nagranie przedstawia polskich policjantów bijących bezbronnego mężczyznę.

Przykład z YouTube:

milicja bije Polaka
Źródło: YT / STUDIO POLAKÓW OPOLSKiE

Przykład z Facebooka:

Polska policja bije
Źródło: https://www.facebook.com/jakub.wilczynski.3/posts/4057400317613468

W rzeczywistości nagranie pochodzi z Mostaru w Bośni i Hercegowinie. Na mundurach funkcjonariuszy, możemy zauważyć napis POLICIJA

Policija

Zdarzenie miało miejsce 10 kwietnia br. Młody mężczyzna wracał od kolegi po godzinie policyjnej i został zatrzymany przez policjantów widocznych na filmie w wyjątkowo brutalny sposób, mimo, iż nie stawiał oporu.

Jak podaje portal pogled.ba, który przeprowadził wywiad z mężczyzną, obdukcja wykazała urazy głowy oraz liczne stłuczenia ciała.

Za całą sytuację przeprosiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Bośni i Hercegowiny:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych HNC stanowczo potępia brutalny atak policjantów, który miał miejsce 10 kwietnia o godzinie 23:03. Nie było podstaw do takiej interwencji. To klasyczny przykład nadużycia władzy i kodeksu policyjnego, za co gorąco przepraszamy całą opinię publiczną, a zwłaszcza młodego mężczyznę, który został poszkodowany.

Funkcjonariusze zostali wydaleni ze służby, prowadzone jest również wewnętrzne dochodzenie policji. Sprawę przekazano do prokuratury, a mężczyzna zapowiedział pozew cywilny.

Podsumowanie

W ciągu ostatniego roku polska Policja ma wyjątkowo złą prasę, jednak nie ulega wątpliwości, iż zdarzenie uwiecznione na nagraniu nie miało miejsca w naszym kraju i nie ma jakiegokolwiek związku z polskimi funkcjonariuszami.

Źródła

Pogled.ba: https://pogled.ba/novosti/donosimo-ispovijest-mladica-kojeg-su-brutalno-pretukla-dvojica-policajaca-u-mostaru/214237?fbclid=IwAR24IV2eEAQjFdwv_f3uCJ1DhkYVcnwLOjXN4MAKBW5sUufmcMuV2p-59Xc

Jutarnji.hr: https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/policija-u-mostaru-brutalno-pretukla-mladica-koji-je-prekrsio-policijski-sat-sve-je-snimljeno-15064702

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl