Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ksiądz został uderzony przez kobietę za molestowanie dziecka? Brak dowodów

Ksiądz został uderzony przez kobietę za molestowanie dziecka? Brak dowodów

W ciągu ostatniego tygodnia w polskich mediach społecznościowych mogliśmy zobaczyć wideo prezentujące, jak kobieta w trakcie mszy uderza księdza. Internauci podający dalej to nagranie, twierdzili, że osoba ta zaatakowała duchownego w zemście za molestowanie jej córki. Całe zdarzenie miało miejsce w Wenezueli.

Teza:
Kobieta w Wenezueli uderzyła księdza podczas mszy w zemście za molestowanie jej córki.
Nasza ocena:

Msza na której doszło do incydentu była transmitowana na żywo w mediach społecznościowych, więc nagranie szybko rozeszło się po sieci. Jedną z pierwszych osób, które udostępniły wideo był dziennikarz Segovia Bastidas. Cieszyło się ono sporym zainteresowaniem również w lokalnych mediach, np. tu czy tu. Jednak dopiero w Polsce zaczęto podawać informacje jakoby kobieta działała w ramach zemsty na księdzu. Szczególną popularnością cieszył się ten wpis na Facebooku.

Ksiądz Proboszcz próbował wykorzystać małoletnią dziewczynkę
Źródło: facebook.com

Wątpliwa narracja

Na nagraniu widzimy, jak ksiądz znajduje się przed ołtarzem, po czym podchodzi do niego kobieta mówiąc: “¿quién soy yo? Padre mío.” (“Kim jestem? Mój ojcze.” – tłum. red.). W następnej chwili uderza duchownego otwartą dłonią w twarz, a potem próbuje go kopnąć. Osoby uczestniczące w mszy próbują ją odciągnąć od zaatakowanego. Wszystko miało miejsce w trakcie obchodów Wielkiego Czwartku w katedrze San Cristóbal w Wenezueli.

Wbrew narracji prowadzonej w polskim internecie żadne wenezuelskie media nie informowały o tym, że incydent ten miał cokolwiek wspólnego z podejrzeniami o molestowanie dzieci przez widocznego na nagraniu księdza. Jak podawały wenezuelskie, jak i kolumbijskie portale kobieta prawdopodobnie cierpi na zaburzenia psychiczne lub doznała załamania nerwowego w trakcie mszy. Serwis informacyjny Blu Radio, ustalił, że jej imię i nazwisko to Francys Andreína Villanueva. Podał również, że prawdopodobnie uciekła z ośrodka zdrowia psychicznego Negra Hipólita.

Jak przekazują wenezuelskie media, część świadków podawało, że widziało kobietę zachowującą się w dziwny sposób. Pukała do drzwi, atakowała przechodniów i włóczyła się po mieście. Dziennikarz Segovia Bastidas udostępnił nagranie wideo, na którym najprawdopodobniej widać Francys Andreína’ę Villanueva’ę. Zachowuje się ona bardzo niepokojąco, chodząc w kółko, krzycząc i kopiąc w ścianę.

Kobieta - Wenezuela
Źródło: Segovia Bastidas / Twitter

Ksiądz został zidentyfikowany jako Jose Lucio Leon. Podczas incydentu nie odniósł żadnych obrażeń.

Podsumowanie

Narracja o zemście na księdzu za molestowanie dzieci powstała najprawdopodobniej w Polsce i nic nie wskazuje na to by była prawdziwa. Nie znaleźliśmy żadnych dowodów, które mogłyby ją potwierdzać. Wenezuelskie media wspominały tylko o możliwości choroby psychicznej lub załamania nerwowego u widocznej na nagraniu kobiety.

Źródła

Blu Radio: https://www.bluradio.com/mundo/video-mujer-abofeteo-y-pateo-a-cura-que-daba-una-misa-de-semana-santa-en-san-cristobal-venezuela

El Nacional: https://www.elnacional.com/venezuela/una-mujer-abofeteo-al-parroco-de-la-catedral-de-san-cristobal-en-plena-misa/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl