Dziecko śpiące w polskim lesie? Nie, to zdjęcie z Serbii z 2015 roku

Dziecko śpiące w polskim lesie? Nie, to zdjęcie z Serbii z 2015 roku

Kryzys migracyjny na wschodniej granicy Polski, wciąż pozostaje jednym z najczęściej poruszanych w mediach społecznościowych tematów. Od początku operacji Aleksandra Łukaszenki, obserwujemy zderzenie dwóch rodzajów retoryki w polskiej przestrzeni informacyjnej. Pierwsza, bazująca na zasadach polityki realnej, popiera twardą postawę rządu, usiłującego za wszelką cenę uniemożliwić migracje. Druga, opierająca się na koncepcji idealistycznej, sprzeciwia się wypychaniu uchodźców i migrantów na stronę białoruską i nawołuje do przestrzegania prawa międzynarodowego.

Ważnym elementem walki o uwagę i sympatię opinii publicznej stały się zdjęcia, przedstawiające grupy koczujących na granicy ludzi. Kluczową rolę odgrywają fotografie i nagrania dzieci, jako te wywołujące najwięcej emocji. Niedawno opisywaliśmy fałszywą informację powieloną przez środowiska prorządowe, jakoby dziennikarze rzucali dzieciom słodycze, by zwabić je do zdjęć. Od pewnego czasu w mediach społecznościowych krąży również zdjęcie, które wykorzystywane jest przez środowiska opozycyjne, w celu zilustrowania tragedii małych dzieci, jaka rozgrywa się w polskich lasach.

Teza:
Zdjęcie przedstawia dziecko migrantów, koczujące w polskim lesie.
dziecko
Źródło: Tomasz Lis/Twitter

W rzeczywistości zdjęcie zrobiono podczas kryzysu migracyjnego w Serbii w 2015 roku. Fotografię wykonał na serbsko-węgierskiej granicy Magnus Wennman. Sprawę poruszali już Wojownicy Klawiatury.

Fałszywy przekaz

Zdjęcie stało się szczególnie popularne na Twitterze. Początkowo przywoływane bez kontekstu, szybko doczekało się narracji wskazującej, iż związane jest z trwającym obecnie na naszej wschodniej granicy kryzysem migracyjnym. Powielali je zarówno zwykli internauci jak i dziennikarze.

dziewczynka
Źródło: Twitter

 

kryzys
Źródło: herszelman/Twitter

 

Korzystając z narzędzia InVID oraz odwróconego wyszukiwania obrazem, z łatwością dotarliśmy do oryginalnego zdjęcia. Jego autorem jest mieszkający w Sztokholmie fotograf Magnus Wenneman. Fotografia stała się częścią jego cyklu o dzieciach uchodźców, zatytułowanego „Where the children sleep”. Przedstawia Lamar, 5 letnią dziewczynkę pochodzącą z Bagdadu, śpiącą w lesie niedaleko serbsko-węgierskiego przejścia granicznego w Horgoš.

magnus
Źródło: Magnus Wenneman/Instagram

Cykl szwedzkiego fotografa zdobył między innymi drugą nagrodę w konkursie na zdjęcie roku, organizowanym przez UNICEF.

Okolice Horgoš w 2015 roku stały się jednym z głównych kanałów tranzytowych dla uchodźców i migrantów zmierzających do Europy. Pieszo bądź lokalnymi autobusami docierali w pobliże granicy i próbowali przedostawać się na stronę węgierską, by następnie ruszyć dalej, w stronę Europy Zachodniej, bądź poprosić o azyl na Węgrzech. Więcej informacji na temat kryzysu z 2015 roku znajdziecie w znakomitym materiale BBC.

frontex
Źródło: Frontex/BBC

Podsumowanie

Bez wątpienia zdjęcie Lamar, śpiącej w lesie w okolicach Horgoš, nie jest bezpośrednio związane z trwającym na wschodzie Polski kryzysem migracyjnym. Należy jednakże mieć na uwadze fakt, iż prawdopodobnie jedynie kwestią czasu jest pojawienie się podobnych fotografii z polskiej granicy, gdyż, jak obrazują zdjęcia wykonane przez aktywistów, obecne tam dzieci koczują w niemal identycznych warunkach.

Wykorzystywanie archiwalnych zdjęć w niewłaściwym kontekście nie powinno jednak służyć do zilustrowania trwającego kryzysu, jeżeli osoby je udostępniające wyraźnie nie wskażą, iż jest ono jedynie poglądowe. Takie działanie uznajemy za szkodliwą manipulację, a kontekst w jakim krąży fotografia za fałszywy.

Źródła

Magnus Wennman https://www.instagram.com/p/BCsfMqvknul/?utm_medium=copy_link&fbclid=IwAR2yTD8OgSro285hOQI0Uofr7JQWKkr3T8UoFndzp-a2FbB7ZPOLkv7YbY8

BBC https://www.bbc.com/news/world-europe-34131911

UNICEF https://www.unicef.de/informieren/aktuelles/photo-of-the-year/contest-2015/-/magnus-wennman/97354

Komentarze

Analyst, working for fakenews.pl since May 2020. He deals with open source intelligence and information analysis in the international security. Involved in projects on disinformation, political extremism and information warfare. In private, a lover of long backpacking trips and hiking in the forest. Email: mpawela(at)fakenews.pl