Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Posłowie z Chorwacji nie zostali wyrzuceni z sali za poparcie dla Putina

Posłowie z Chorwacji nie zostali wyrzuceni z sali za poparcie dla Putina

Wzmianki o negatywnych konsekwencjach popierania polityki Kremla cieszą się wzmożonym entuzjazmem internautów – w czasie wojny, optymistyczne wiadomości są na wagę złota. Nie dziwi więc, że 23 kwietnia 2022 roku viralowym tweetem stało się doniesienie, iż chorwaccy posłowie popierający Putina zostali pozbawieni immunitetu i wyrzuceni z parlamentu.

Brak informacji o tym, kiedy doszło do zdarzenia, może sugerować, że wiadomość jest z ostatniej chwili, a wzmianka o prorosyjskich poglądach – że odebranie immunitetu oraz wyrzucenie z sali obrad zostało spowodowane tymi właśnie poglądami. Tweet wspomina również o “posłach popierających Putina”, jednak nie precyzuje, o których konkretnie posłów ma chodzić.

Teza:
Dwóch posłów z Chorwacji zostało pozbawionych immunitetu i wyrzuconych z sali obrad za popieranie Putina.

Co przedstawia zdjęcie?

Screen pochodzi z filmiku przedstawiającego wyrzucenie Ivana Sinčica (widoczny na obrazku) oraz Ivana Pernara z sali obrad chorwackiego parlamentu. Obaj posłowie należeli wówczas do partii Živi zid. Do zdarzenia doszło 20 stycznia 2017 roku – podczas debaty w sprawie odebrania immunitetu innym posłom, którzy zostali pozwani za zniesławienie przez byłego wicepremiera, Tomislava Karamarkę.

Podczas tej debaty, Ivan Sinčic usiłował zwrócić uwagę na korupcję Karamarki, co zostało uznane przez przewodniczącego obrad za odejście od tematu. Pernar zaczął stanowczo sprzeciwiać się temu ostrzeżeniu, wskutek czego przewodniczący nakazał mu wyjść z sali. Gdy ten odmówił, wezwano ochronę, która wyniosła z sali zarówno Pernara jak i Sinčica.

Odebrany immunitet i proputinowskie poglądy

Jeszcze wcześniej, bo w grudniu 2016 roku, doszło do odebrania immunitetu tylko jednemu ze wspomnianych posłów, Ivanowi Pernarze – za namalowanie graffiti z nazwą jego ówczesnej partii, “Živi zid”. Nie miało to nic wspólnego z jego prorosyjskimi poglądami.

O takie sympatie można go podejrzewać, zwracając uwagę na jeden z jego wywiadów z 2017 roku, w którym miał powiedzieć:

“Putin jest niezwykle odważnym człowiekiem, ponieważ powiedział “nie” Obamie i Ameryce i za to go podziwiam”, 

oraz na treści udostępniane na fanpejdżu jego obecnej Partii Ivana Pernara (SIP), wśród nich m.in. wyrażanie entuzjazmu dla Putina, grożącego odcięciem gazu w odwecie za sankcje. 

Jeśli chodzi o drugiego z posłów, Ivana Sinčica, trudno znaleźć jakiekolwiek poszlaki jego poparcia dla Putina. Jest za to zdeklarowanym przeciwnikiem polityki NATO, Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej, o czym można się przekonać chociażby w tym filmiku odnoszącym się do konfliktu Rosja-Ukraina. 

Sama partia Živi zid, do której nalezeli obaj poslowie, postulowała potrzebę drastycznej reformy Unii Europejskiej oraz wycofania się z NATO.

Podsumowanie

Posłowie z Chorwacji nie zostali wyrzuceni z sali za poparcie dla Putina, lecz za naganne zachowanie podczas debaty sprzed kilku lat, które zostało uznane za zakłócanie porządku obrad.

Immunitet odebrano jeszcze wcześniej tylko jednemu z nich – Pernarowi – nie za sympatię do Putina, lecz za akty wandalizmu. Poseł wyrażał aprobatę dla działań Rosji, jednak żadna z sankcji nie dotyczyła jego sympatii politycznych.

Źródła:

Total Croatia News: https://www.total-croatia-news.com/politics/16055-mps-pernar-and-sincic-forcefully-removed-from-parliament

t.portal.hr: https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/zbog-grafita-pernar-ostao-bez-imuniteta-20161208

Faktograf.hr: https://faktograf.hr/2015/10/26/zivi-zid-nema-program-nego-manifest/

Komentarze

Studentka projektowania graficznego, odkrywająca na nowo pasję do nauki i poznawania świata. Od dziecka zafascynowana legendami miejskimi. W wolnych chwilach dłubie linoryty, piecze ciasta i czyta zdecydowanie za dużo o serialach, których nigdy nie zamierza obejrzeć.