Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Masowe szczepienia, wsparcie żywieniowe, przekazanie środków? To scam

Masowe szczepienia, wsparcie żywieniowe, przekazanie środków? To scam

Scam i koronawirus. Wzrost zakażeń koronawirusem to taki czas, w którym większość stara się zapobiec zakażeniu. Jest jednak pewna mniejszość, która próbuje w tym okresie zarobić lub oszukać przestraszonych ludzi. Ta mniejszość rozsyła wiadomości, w których znajdują się linki do stron, mających za zadanie wykraść dane lub co gorsza, nawet doprowadzić do przejęcia kont bankowych. Poniżej kilka przykładowych SMS-ów i wiadomości, które krążyły w ostatnim czasie. Przypatrzcie się im dokładnie. Najprawdopodobniej w niedługim czasie, tego typu wrzutki będą krążyć ponownie. Zmieni się tylko link i nieznacznie treść. W tego typu incydentach zasada jest jedna. Nigdy nie klikaj w linki. Nigdy. Służby bezpieczeństwa NIGDY nie działają w ten sposób. Poniżej wspomniane SMS-y:

Fałszywa wiadomość:

środki na rachunku scam
Źródło: http://policja.pl/pol/aktualnosci/186280,Policja-ostrzega-przed-oszustami-w-zwiazku-z-koronawirusem.html

Transkrypcja:

Informujemu iż zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa śroski na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj sie aby zatrzymać 1000 PLN

Dementi:

Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami dotyczącymi epidemii koronawirusa (COVID-19) nakłaniającymi klientów banków do dokonywania transakcji finansowych. Niniejsze ostrzeżenie jest adresowane do klientów wszystkich polskich banków. (..) Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Ponadto, nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

Źródło – Polska Policja: http://policja.pl/pol/aktualnosci/186430,Uwaga-na-oszukancze-ogloszenia-zwiazane-z-epidemia-koronawirusa-COVID-19.html


Fałszywa wiadomość:

szczepienia scam
Źródło: http://policja.pl/pol/aktualnosci/186280,Policja-ostrzega-przed-oszustami-w-zwiazku-z-koronawirusem.html

Transkrypcja:

Zgodnie z specustawą dt koronawirusa wszyscy obywatele RP będą szczepieni. Z refundacją koszt wynosi 10 PLN. Oplac aby uniknac kolejek.

Dementi:

Ministerstwo Zdrowia nie planuje masowych szczepień w związku z #koronawirus. Prosimy nie logować się na strony podawane w SMS-ach, w których mówi się o konieczności wniesienia opłat. Informacje o podejmowanych działaniach znajdują się na stronach #MZ i #KPRM.

Źródło – Ministerstwo Zdrowia: https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1239147574692585473


Fałszywa wiadomość:

wsparcie zywieniowe scam
Żródło: https://twitter.com/PolskaPolicja/status/1239124231591464961/photo/1

Transkrypcja:

Ministerstwo Zdrowia: Dla każdego obywatela przysługuje wsparcie żywieniowe w związku z epidemią Koronawirusa. Zapisz się na https://mzgov.net aby potwierdzić swoją tożsamość należy zalogować się do banku i prawdopodobnie (..)

Dementi:

Jeśli otrzymacie takiego SMSa lub e-mail z linkiem, nie otwierajcie goPodwójny wykrzyknik
Adres nie należy do ministerstwa zdrowia, informacje są fałszywe i mogą doprowadzić do utraty pieniędzy. Nie dajmy się oszukać! Nie powielajmy fałszywych wiadomości!
Apelujemy o rozsądek!

Źródło – Polska Policja: https://twitter.com/PolskaPolicja/status/1239124231591464961

Podsumowanie

Powyższe wiadomości to scam wygenerowany przez ludzi, którzy żerują na ciężkiej sytuacji w naszym kraju. Pamiętajcie, że w sprawach dotyczących koronawirusa należy korzystać ze zweryfikowanych i sprawdzonych źródeł. Są to strony Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz ich profile w sieciach społecznościowych: MZ, GIS. Jeśli macie jakieś pytania możecie również napisać do nas.

Zdjęcie ilustracyjne: “Extreme Phishing: Eppicard” by inju is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl