Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy Joe Biden zasnął podczas spotkania z premierem Izraela? Sprawdzamy

Czy Joe Biden zasnął podczas spotkania z premierem Izraela? Sprawdzamy

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych oraz na popularnych portalach, zaczął pojawiać się film przedstawiający prezydenta USA podczas spotkania z premierem Izraela. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Joe Biden wygląda jakby spał w trakcie rozmowy z Naftalim Benetem. W social mediach zawrzało, a różne środowiska, szczególnie te nieprzychylne aktualnemu prezydentowi USA, bardzo szybko podchwyciły temat. Stało się to powodem do krytyki oraz wyśmiewania Joe Bidena. W rzeczywistości jednak krążące wideo jest sprytnie wyciętym fragmentem całej rozmowy.

Sprawa ta była już weryfikowana przez redakcje portali Reuters, Snopes i Konkret24.

Teza:
Prezydent USA, Joe Biden zasnął podczas spotkania z premierem Izraela, Naftalim Benetem.

Jednymi z pierwszych portali, które poruszyły ten temat były irańskie media. Tutaj znajdziemy artykuł IRIB News, a tutaj wpis na Instagramie agencji informacyjnej FARS, znanej ze sprzyjania rządowi Iranu. Nagranie szybko trafiło do amerykańskiej prasy. Było udostępniane na Twitterze przez takie portale jak The Post Millennial. Post wyśmiewający prezydenta Bidena na Facebooku umieścił również Blaise Ingoglia, członek Izby Reprezentantów Stanu Floryda z ramienia Partii Republikańskiej. W podobnym tonie wypowiadały się również republikańskie kongresmenki Marjorie Taylor Greene oraz Lauren Boebert. Również w Izraelu sprawa nie przeszła bez echa, gdzie zachowanie Joe Bidena zostało skomentowane przez izraelską polityczkę Galit Distel-Etebaryan. W Polsce wideo było powielane na Twitterze przez różne portale czy prywatnych użytkowników oraz na Facebooku.

Joe Biden zasnął podczas spotkania z premierem Izraela
Źródło: twitter.com

Śpiący Biden

Jak się jednak okazuje krążący w sieci film został przycięty w bardzo konkretny sposób. Oglądając całe nagranie, można szybko dojść do wniosku, że mamy do czynienia z manipulacją. Omawiany fragment zaczyna się w 12:17, gdy prezydent USA opuszcza głowę. Trwa do 12:47, kiedy premier Izraela zwraca się bezpośrednio do rozmówcy. Około 5 minuty Joe Biden kończy swoją wypowiedź i od tego momentu słucha, przez prawie 8 minut, słów Naftaliego Beneta.

Co jakiś czas zmienia pozycję, jednak ciągle widać, że jest zaangażowany w konwersację. Kiedy opuszcza głowę, widzimy, że jego dłonie wciąż się poruszają. Nie jest to dobrze widoczne na filmach, które krążą w sieci, gdyż ich jakość jest niska. Jednak na wideo w wysokiej rozdzielczości od razu widać, że prezydent USA nie zastygł zupełnie. Premier Izraela kończy swoją wypowiedź w 12:48, a Joe Biden natychmiast podnosi głowę i dziękuje premierowi Benetowi za rozmowę. Wysoce wątpliwym wydaje się, że prezydent USA mógł zasnąć na pół minuty i potem od razu kontynuować konwersację. Wideo zostało wycięte w taki sposób, by pokazać tylko 30 sekund całego spotkania, kiedy Joe Biden ma opuszczoną głowę.

Na ten fakt zwrócił między innymi uwagę dziennikarz CNN, Daniel Dale, który specjalizuje się w sprawdzaniu prawdziwości wypowiedzi prezydentów USA. Uznał film krążący w mediach społecznościowych za manipulację. Kian Sharifi, dziennikarz BBC i specjalista od mediów irańskich zwrócił uwagę na to, że w tym kraju nagranie jest niezwykle popularne. Na swoim Twitterze umieścił również wideo porównawcze pokazujące w jaki sposób film został wycięty i zmanipulowany. Ari Fleischer, były rzecznik prasowy Białego Domu (2001-2003) oraz polityczny przeciwnik Joe Bidena również uznał, że nagranie zostało zmanipulowane i należy je uznać za niesprawiedliwe wobec prezydenta. Podobny fake news pojawił się praktycznie rok temu, w sierpniu 2020 roku. Wówczas okazało się, że nagranie nie było prawdziwe, a zmanipulowaną kompilacją dwóch zupełnie różnych filmów.

Spotkanie Biden-Benet

Spotkanie między politykami odbyło się 27.08.2021 roku w Białym Domu w Waszyngtonie. Poruszali oni przede wszystkim temat Iranu i tego w jaki sposób traktować program nuklearny prowadzony przez Teheran. Izraelskie władze nie są zadowolone z prób utworzenia porozumienia nuklearnego między USA, a Iranem. Według władz w Tel-Awiwie należy podjąć zdecydowanie ostrzejszy kurs wobec Teheranu.

Spotkanie miało pierwotnie odbyć się 26.08. Zostało jednak przeniesione o jeden dzień, ze względu na krwawy zamach na lotnisku w Kabulu, w którym zginęło 169 Afgańczyków i 13 członków amerykańskiego personelu wojskowego.

Podsumowanie

Omawiane nagranie jest kolejnym przykładem walki na szczytach władzy w USA. Nie po raz pierwszy rzekomy wizerunek śpiącego prezydenta został wykorzystany do bieżących politycznych potyczek. Jak widać jednak na pełnym filmie ze spotkania, prezydent USA reaguje na słowa premiera Beneta i natychmiast odpowiada, gdy ten kończy swoją wypowiedź. Wideo krążące w mediach społecznościowych zostało przycięte w taki sposób, aby uzyskać odpowiedni efekt. Jak zawsze należy uważać na tego typu nagrania, gdyż są świetnym materiałem do prostej i sugestywnej manipulacji.

Źródła

Reuters: https://www.reuters.com/article/factcheck-biden-asleep-idUSL1N2Q00H8 oraz https://www.reuters.com/world/biden-due-talk-iran-with-israels-bennett-after-afghan-bombing-delay-2021-08-27/

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/biden-asleep-meeting-israeli-pm/

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/biden-zasnal-przed-kamerami-sprawdzamy-nagranie-rozmowy-z-premierem-izraela,1075577.html

Associated Press: https://apnews.com/article/bombings-evacuations-kabul-bb32ec2b65b54ec24323e021c9b4a553

Nagranie na oficjalnym kanale YouTube Białego Domu: https://www.youtube.com/watch?v=2p2dLB6WPy4

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl