Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

George Soros znowu przeżył swoją śmierć

George Soros znowu przeżył swoją śmierć

George Soros i jego śmierć zyskały już status mema w mediach społecznościowych. Co jakiś czas pojawia się informacja, jakoby miliarder umarł. Szczególnie chętnie wieści te przekazują osoby wierzące w teorie spiskowe. Traktują go często jako osobistego wroga, dlatego jego zgon byłby dla nich bardzo pożądanym wydarzeniem. Jednak uparty biznesmen, pomimo sędziwego wieku, wciąż żyje. 

Teza:
George Soros umarł 14 maja 2023 roku.

Skąd wzięła się informacja o zgonie?

Prawdopodobnie informację o zgonie George’a Sorosa jako pierwsze podało konto Politics For All Ireland (@PoliticsFAIRL) na Twitterze. Pierwotny tweet został już usunięty, jednak zachował się zrzut ekranu. Konto w momencie publikacji miało tylko 3 obserwujących. Aktualnie posiada ich ponad 1000. Zajmuje się ono powielaniem antyimigracyjnych treści, fałszywych informacji związanych z pandemią oraz żartobliwych wpisów. Wszystko wskazuje na to, że działalność tego konta jest po prostu formą trollingu, a publikacja wieści o zgonie Sorosa miała na celu zdobycie popularności.

George Soros nie umarł po raz kolejny
Źródło: sportskeeda.com

Następnie informacja została powielona przez znacznie większe konto @CilComLFC, które ma ponad 20 tysięcy obserwujących. Osoba prowadząca profil twierdzi, że jest nastolatkiem z Irlandii, który doznał poważnych powikłań po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Spowodowało to, że „przebudził się” i przestał ufać mediom oraz rządom. Od tego momentu zaczął publikować w sieci teorie spiskowe czy tworzyć transfobiczne treści. Jego wpis o śmierci Sorosa stał się viralem i dotarł do ponad miliona osób, zalewając przestrzeń internetową fałszywą informacją.

George Soros nie umarł po raz kolejny
Źródło: twitter.com

Fake newsa powielały następnie kolejne konta, w tym te z ogromną popularnością. Trafił on także oczywiście do polskiej przestrzeni internetowej. Pojawił się również na portalu World Bulletin, a także na Instagramie. Na ten moment wpisy na ten temat posiadają miliony wyświetleń i ciągle zdobywają popularność.

George Soros żyje

Informacje o śmierci 92-letniego Sorosa należy jednak uznać za nieprawdziwe. Żadne oficjalne źródło nie potwierdziło zgonu miliardera. Sam zainteresowany poinformował zresztą na swoim koncie na Twitterze, że wciąż żyje i cieszy się dobrym zdrowiem. W rozmowie z redakcją Reuters rzecznik prasowy miliardera także zaprzeczył krążącym plotkom.

George Soros znowu przeżył swoją śmierć
Źródło: twitter.com

Wieści o śmierci biznesmena pojawiają się regularnie od 2013 roku. Pisaliśmy o tym więcej w jednym z naszych poprzednich artykułów z listopada 2022 roku. Wtedy również fałszywe informacje o zgonie Sorosa zalewały media społecznościowe.

Musk atakuje Sorosa

Elon Musk publicznie skrytykował George’a Sorosa na Twitterze niedługo po tym, jak wieści o jego śmierci zaczęły krążyć w mediach społecznościowych. Dzięki temu informacja o zgonie amerykańsko-węgierskiego miliardera dostała dodatkowy zastrzyk popularności. Nazwisko Sorosa już wtedy trendowało na Twitterze.

Nie jest pewne, czemu krytyczne słowa zostały opublikowane przez Elona Muska. Faktem jest, że Soros Fund Management, firma odpowiadająca za zarządzanie majątkiem amerykańsko-węgierskiego miliardera, niedługo wcześniej sprzedała wszystkie swoje udziały w należącej do Muska korporacji produkującej samochody elektryczne — Tesla, Inc.

Właściciel Twittera porównał Sorosa do Magneto, antybohatera, wcześniej złoczyńcy z uniwersum komiksów Marvela. Jeden z użytkowników stwierdził wówczas, że faktycznie zarówno fikcyjny bohater, jak i miliarder z Węgier przeżyli Holokaust. Dodał również, że obaj mają dobre intencje, a sam Soros jest atakowany tylko dlatego, że wiele osób nie podziela jego poglądów politycznych. Musk w swojej odpowiedzi uznał, że George Soros nienawidzi ludzkości, nigdy nie miał dobrych intencji, a także chce zniszczyć podstawy cywilizacji. Słowa te w znacznej mierze pokrywają się z teoriami spiskowymi, jakie krążą na temat amerykańsko-węgierskiego miliardera od lat. W większości podstawą tych twierdzeń jest głęboko zakorzeniony antysemityzm.

George Soros znowu przeżył swoją śmierć
Źródło: twitter.com

Podsumowanie

Plotki o śmierci George’a Sorosa regularnie pojawiają się w mediach społecznościowych. Miliarder jako jeden z głównych wrogów zwolenników teorii spiskowych jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju fałszywe informacje na swój temat. Fakt, że jest on już w bardzo podeszłym wieku, dodatkowo napędza te narracje. Póki co jednak biznesmen wciąż żyje i nadal cieszy się dobrym zdrowiem.

Źródła

Reuters: https://www.reuters.com/article/factcheck-conspiracy-funds/fact-check-george-soros-alive-and-healthy-on-may-15-2023-idUSL1N37C1RK

Sportskeeda.com: https://www.sportskeeda.com/pop-culture/fact-check-is-george-soros-dead-viral-tweet-article-claim-explored

One India: https://www.oneindia.com/fact-check/fact-check-has-george-soros-died-at-the-age-of-92-3560262.html

Observer: https://observer.com/2023/05/george-soros-sell-tesla-stock/

Forbes: https://www.forbes.com/sites/siladityaray/2023/05/16/musk-fans-conspiracies-about-george-soros-after-billionaires-fund-dumps-all-tesla-stock/?sh=5c9fe9881251

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl