Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, profesor Horban nie powiedział, że szczepionki to eksperyment

Nie, profesor Horban nie powiedział, że szczepionki to eksperyment

Po opublikowaniu naszego ostatniego artykułu pt. Szczepienia przeciwko COVID-19 to eksperyment medyczny? Nieprawda w komentarzach wywiązała się burzliwa dyskusja. Wiele osób będących przeciwnikami szczepień nie zgadzało się z jego treścią. Powoływano się często na wypowiedź profesora Andrzeja Horbana, który w trakcie lipcowych obrad Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu rzekomo miał przyznać, że szczepienia to eksperyment medyczny. Jako dowód internauci załączali film z fragmentem wypowiedzi profesora zamieszczonym na fanpage’u Konfederacji. Fragment tej wypowiedzi dostępny był również na twitterze koalicji oraz w kilku miejscach na YouTubie.

Teza:
Profesor Horban 12 lipca 2021r. w trakcie obrad Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu przyznał, że szczepienia przeciw COVID-19 to eksperyment medyczny.

W rzeczywistości cytowana wypowiedź profesora Horbana nie dotyczyła szczepień, a wprowadzania obostrzeń. Jej sens staje się zrozumiały nie tylko po wysłuchaniu pytania posłanki Anny Marii Siarkowskiej, które poprzedza odpowiedź profesora. Wybrzmiewa on przede wszystkim w samej jego wypowiedzi.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu

12 lipca 2021 roku miało miejsce posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu, którego tematem przewodnim było szczepienie dzieci przeciw COVID-19. W spotkaniu, któremu przewodniczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Maria Siarkowska brał również udział profesor Andrzej Horban, który stoi na czele grupy rządowych doradców epidemiologicznych. Posłanka zapytała profesora:

Jaka jest relacja pomiędzy poziomem wdrażanych restrykcji, które mają zapobiegać zakażeniom a pomiędzy właśnie tym poziomem zakażeń? Bo widzieliśmy tego typu zestawienia na całym świecie, że jednak ten poziom tych zakażeń a poziom restrykcji jest zbliżony w państwach które tak naprawdę na różnym poziomie te restrykcje wdrażały a jednak poziom zakażeń był w tych państwach tak naprawdę analogiczny. Wobec czego no to rzeczywiście powinniśmy dalej się przyglądać temu czy rzeczywiście to ma zdecydowanie wpływ? (14:55:03)

Na co profesor Andrzej Horban odpowiedział:

Ma Pani absolutną rację. To jest cały czas eksperyment. Wyniki są różne w zależności od społeczeństwa. To będzie przedmiotem analiz. Pełna zgodność między nami. Cały czas jest to eksperyment czyniony w biegu, niezależnie od kraju (…) Nie można porównywać efektów restrykcji w społeczeństwie chińskim i w społeczeństwie szwedzkim i w społeczeństwie polskim (…) My się nie upieramy za lockdownem. My jako lekarze nie jesteśmy zwolennikami lockdownu, zamykania ludzi w domach. My jesteśmy zwolennikami szczepień. (14:55:49)

Jak można zauważyć, już z samej wypowiedzi profesora wynika, że mówiąc o eksperymencie, miał na myśli restrykcje, a nie szczepienia. Nazywanie rządowych restrykcji eksperymentem nie dziwi. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce we Wrocławiu, w trakcie epidemii ospy prawdziwej w 1963 roku, więc niewielu z nas ją pamięta. Wprowadzone wtedy obostrzenia nie charakteryzowały się jednak tak szeroką skalą, z jaką mamy do czynienia obecnie, stąd działania rządu w tej materii są pewnego rodzaju eksperymentem.

Narodowy program szczepień nie jest eksperymentem medycznym

Co więcej, jakiś czas wcześniej, na tym samym posiedzeniu, profesor Horban tłumaczył, że szczepienia przeciw COVID-19 nie są eksperymentem medycznym:

Jeżeli jest coś zarejestrowane, to stosowanie tego czegoś dla tej grupy pacjentów, dla której to coś jest zarejestrowane, nie jest już eksperymentem medycznym. Jeżeli chodzi o sam eksperyment medyczny, to nasze prawo go dopuszcza, uwarunkowując oczywiście coraz dokładniejszym umocowaniem prawnym, zaczynając od konieczności pisania protokołów, komisji etycznej, odpowiedzialności etc. (13:11:17)

Reakcje internautów

Pierwotny film, który udostępniono na profilu Konfederacji był opatrzony opisem, z którego wynikało, że mówiąc o eksperymencie, profesor odnosi się do wprowadzanych przez rząd obostrzeń. Mimo iż nagranie nie obejmuje pytania zadanego przez posłankę Siarkowską, to wypowiedź profesora nie jest ucięta i można z niej odczytać sens wypowiedzi.

Konfederacja / Horban / Eksperyment Medyczny
Źródło: Twitter/ Konfederacja

Mimo iż mogłoby się wydawać oczywistym, że profesor nie mówi o szczepionkach, w komentarzach pod filmem internauci nie kryją oburzenia “nagłą zmianą narracji rządu” w kwestii szczepień. Co poniektórzy doszukują się w niej nawet formy zabezpieczenia przed niekorzystnym rozwojem sytuacji. Większość wypowiedzi jest bardzo emocjonalna, a ich wulgarność sprawia, że nie nadają się do cytowania. Kolejne osoby udostępniają opisane nagranie jako dowód, iż takie słowa z ust profesora w rzeczywistości padły.

Horban Eksperyment Medyczny
Źródło: Twitter

Jaki cel ma wrzucanie takiego filmu?

Należy zastanowić się, w jakim celu stworzono tego typu nagranie. Konfederacja wszak nie zwraca przy tej okazji uwagi na kwestię szczepień, co mogło by rzeczywiście budzić kontrowersje, a na sam lockdown. Nie jest jednak niczym odkrywczym stwierdzenie, że działania rządu w tej kwestii są swoistym eksperymentem, gdyż jako kraj nie mamy większych doświadczeń z podobnymi restrykcjami, a tym bardziej z ogólnokrajowym lockdownem. Nie jest też niczym kontrowersyjnym fakt, że lekarze nie są zwolennikami radykalnych obostrzeń, które traktują jako środek ostateczny. Sam profesor Horban podkreśla na nagraniu:

My jako lekarze nie jesteśmy zwolennikami lockdownu, zamykania ludzi w domach. My jesteśmy zwolennikami szczepień.

W myśl tej deklaracji apelował wcześniej do dorosłych by zaszczepili się w trosce o dobro swoich dzieci. Logicznym jest przecież, że im bardziej wyszczepiona populacja tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych obostrzeń, takich jak ponowne zamykanie szkół. Konfederacja zdaje się w dalszym ciągu tego nie rozumieć i szukając uwagi, zamieszcza niemerytoryczny post z clickbajtowym opisem, którym gra na emocjach odbiorców.

Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że wielu internautów nie rozumie treści, które ogląda i często udostępnia nagrania nie sprawdzając ich zawartości. Mimo, iż zweryfikowanie tej informacji wydaje się być łatwym zadaniem, najwyraźniej zaistniała potrzeba pojawienia się w sieci takiego nagłówka. W opisywanym filmie nie pada stwierdzenie definiujące szczepienia przeciw COVID-19 jako eksperyment medyczny. Ani opis filmu, ani jego tytuł nie wskazywały na związek wypowiedzi profesora ze szczepionkami. Co więcej, w trakcie tego samego posiedzenia profesor Horban wyraźnie zaznaczył, że stosowanie szczepionek dopuszczonych do obrotu nie jest eksperymentem medycznym.

Źródła:

Parlamentarny Zespół ds. Sanitaryzmu: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisja.xsp?documentId=8A16C3B06E2E2FC2C125870D0025D259&symbol=TRANSMISJA_ARCH&info=T

Epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/93057,Epidemia-we-Wroclawiu-w-1963-roku.html

Komentarze

Z wykształcenia biolożka ze szczególną pasją do genetyki. Po godzinach aktywistka prozwierzęca. Zagorzała orędowniczka nauki - szkiełko i oko silniej mówią do niej niż czucie i wiara. Prywatnie interesuje się kryminalistyką. Swoje zapędy śledcze spełniała pracując w trakcie studiów w agencji detektywistycznej. Energię czerpie z kontaktu z dziką przyrodą. Email: klipka(at)fakenews.pl