Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Polski Fundusz Rozwoju nie przekazał Ukraińcom mieszkań na własność

Polski Fundusz Rozwoju nie przekazał Ukraińcom mieszkań na własność

20 listopada na portalu Twitter użytkownik @_quoante zamieścił wpis informujący o rzekomym przekazaniu na własność przez Polski Fundusz Rozwoju 361 nowych mieszkań Ukraińcom. Tweet, który zdobył prawie dwa tysiące polubień i był podany dalej prawie 800 razy, jest nieprawdziwy, co wyjaśnił sam PFR.

@_quoante o PFN i Ukraińcach
Źródło: Twitter/@_quoante
Teza:
Polski Fundusz Rozwoju przekazał Ukraińcom 361 nowych mieszkań na własność

Dezinformacja anonimowego trolla

Użytkownik @_quoante utworzył swoje konto na początku marca 2022 roku, a więc krótko po inwazji Rosji na Ukrainę. Wśród zamieszczanych treści na jego profilu można znaleźć wiele komentarzy antyukraińskich, antyszczepionkowych oraz anty-LGBT.

Źródło: Twitter/@_quoante

Fałszywy wpis zyskał również niewielką popularność na Facebooku.

PFR o mieszkaniach dla uchodźców

Do sprawy rzekomego przekazania na własność 361 mieszkań odniósł się bezpośrednio Państwowy Fundusz Rozwoju w komentarzu pod wpisem użytkownika @_quoante, pisząc o “kłamstwie i świadomym wprowadzaniu w błąd”.

PFR o mieszkaniach dla Ukraińców
Źródło: Twitter/PFR

Na swojej stronie internetowej PFR zamieścił podsumowanie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Czytamy w nim, że w ramach projektu przekazano do bezpłatnego użytkowania 361 lokali w Mińsku Mazowieckim, Dębicy i Krakowie. Jego beneficjentami były głównie rodziny i kobiety z dziećmi. Okres najmu trwał kilka miesięcy i zakończył się we wrześniu 2022 roku.

Mieszkania od początku były przeznaczone na tymczasowy najem. Jak informuje PFR, po upływie okresu najmu wszyscy mieszkańcy, którzy nie byli w stanie się usamodzielnić, otrzymali możliwość bezpłatnego zakwaterowania w nowym miejscu.

Mieszkania w cenie m²

Ciekawym wątkiem jest cena rzekomych mieszkań na własność dla uchodźców z Ukrainy. Według użytkownika @_quoante 361 mieszkania miały kosztować 4,5 mln zł, co daje 12,4 tys. zł za jedno mieszkanie. Już samo to wyliczenie wskazuje, że informacja zawarta w tweecie może być nieprawdziwa.

Podsumowanie

Polski Fundusz Rozwoju udostępnił tymczasowo 361 mieszkań uchodźcom z Ukrainy w ramach programu „Mieszkania dla Uchodźców”. Projekt ten miał charakter pomocy tymczasowej i zakończył się 30 września 2022 roku. Wpis sugerujący, że były to mieszkania przekazane na własność, jest nieprawdziwy, a odniesienie się w nim do “Polaków spłacających kredyty na 25-30 lat” ma na celu wywołanie negatywnego nastawienia do Ukraińców.

Źródła

PFR: https://fundacjapfr.pl/aktualnosci-fundacja/mieszkania-dla-uchodzcow-najwieksze-dzialanie-pomocowe-fundacji-pfr-w-2022.html

Zdjęcie

Polski Fundusz Rozwoju

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl