Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, pułkownik Dariusz Majchrzak nie walczy w Ukrainie

Nie, pułkownik Dariusz Majchrzak nie walczy w Ukrainie

6 czerwca na prorosyjskich profilach na Telegramie pojawił się post sugerujący, że Dariusz Majchrzak, pułkownik Wojska Polskiego, walczy w Ukrainie i być może ukrywa się Siewierodoniecku. Dowodem na to miałoby być zdjęcie karty pojazdu wrzucone do sieci z informacją, że zostało znalezione w jednym z budynków w tym ukraińskim mieście. W artykule wyjaśniamy, na czym polega najnowsza dezinformacja kremlowskiej propagandy dotycząca polskiego oficera.

NDP o Majchrzaku
Źródło: Telegram/NDP
Teza:
Pułkownik Dariusz Majchrzak walczy na froncie w Ukrainie.

Przykłady rosyjskiej propagandy dotyczące polskiego oficera

Nieprawdziwą informację o rzekomym uczestnictwie płk. Dariusza Majchrzaka w wojnie rosyjsko-ukraińskiej podały między innymi konta hiszpańsko, angielsko oraz polskojęzyczne na Twitterze. Wpis z fałszywą wiadomością zamieścił także były kandydat Konfederacji do Sejmu, Piotr Panasiuk.

Panasiuk o Majchrzaku
Źródło: Twitter/Panasiuk

Dementi rzecznika Akademii Sztuki Wojennej

Pułkownik Dariusz Majchrzak pełni funkcję Prorektora ds. wojskowych w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym Akademii, płk. Mariuszem Młynarczykiem, który zaprzeczył wiadomościom rozpowszechnianym w sieci przez prorosyjskie konta.

Jak poinformował, płk. Dariusz Majchrzak, jako jeden z organizatorów, uczestniczył dziś w High Level Course, kursie przeznaczonym  m.in. dla wyższych rangą pracowników cywilnych i wojskowych ministerstw obrony państw UE. Informację o wydarzeniu opublikowała również Akademia Sztuki Wojennej na swoim koncie na portalu Twitter. Na zdjęciu widzimy pułkownika Dariusza Majchrzaka.

ASztWoj o wydarzeniu
Źródło: Twitter/ASzWoj

Dokument ze zdjęcia, o ile nie zostało/został całkowicie sfałszowane/sfałszowany, należy do innej osoby. Wskazuje na to chociażby numer PESEL. W zeskanowanej karcie pojazdu rok urodzenia jej właściciela to 1971, tymczasem płk Dariusz Majchrzak urodził się 16 grudnia 1972 roku. Informację tę potwierdził telefonicznie rzecznik Akademii Sztuki Wojennej, który w 2020 roku przygotował stronę pułkownika Majchrzaka na portalu Wikipedia.

PESEL Majchrzaka
Źródło: Telegram

Podsumowanie

Informacja o rzekomym udziale polskiego oficera w wojnie rosyjsko-ukraińskiej została zdementowana przez rzecznika prasowego Akademii Sztuki Wojennej. Pułkownik Dariusz Majchrzak uczestniczył dziś w oficjalnym wydarzeniu organizowanym w Warszawie. Dane ze zdjęcia karty pojazdu wrzuconego do sieci nie zgadzają się z danymi osobowymi płk. Dariusza Majchrzaka. Omawiany przykład jest kolejnym dowodem na niską jakość kremlowskiej propagandy.

 

Źródła:

Wojsko Polskie: https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/17-csdp-high-level-course/

Akademia Sztuki Wojennej: https://twitter.com/AkademiaSzWoj/status/1533807188841533441

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dariusz_Majchrzak_(wojskowy)

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl