Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

To nie jest “przesłanie” Władimira Putina

To nie jest “przesłanie” Władimira Putina

W połowie kwietnia 2022 roku, międzynarodową popularność zdobył tekst o nazwie “Przesłanie prezydenta Władimira Putina do świata”. Znamienne jest to, że funkcjonuje jedynie w wersji tekstowej, a jego domniemane źródło jest zamieszczane rzadko – jeśli w ogóle. 

Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu kolejnych wersji językowych komunikatu – można się z nim zapoznać m.in. w języku włoskim, niemieckim, angielskim, i polskim

Teza:
Putin wydał oświadczenie zatytułowane “Przesłanie/apel prezydenta Władimira Putina do świata”.

O czym jest tekst fałszywego apelu?

Poniżej pełna treść “przesłania” powielanego w mediach społecznościowych:

Drodzy mieszkańcy naszej wspaniałej planety Ziemi!
Ja, prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, postanowiłem zwrócić się do was wszystkich bezpośrednio, pomijając dyplomatów, waszych władców i dziennikarzy. W Rosji istnieje coś takiego jak “słowo z ust”, gdzie nie można kłamać, oszukiwać i udawać. Dlatego będę mówił całkiem otwarcie, aby każdy mógł sprawdzić, czy to, co mówię, jest prawdziwe.
Rosja to duży i bogaty kraj. Najważniejszą wartością jest ponad 150 narodów żyjących na terytorium, na którym sprawiedliwość jest ponad wszystko. Nie potrzebujemy nowych terytoriów. Mamy pod dostatkiem energii i wszystkich innych zasobów. Od czasów Wielkiego Tatara i Wielkiego Mogoła ludy północnej Eurazji rozwijały się nie dzięki najazdom w czasie wypraw krzyżowych, kolonizacji Ameryki, Afryki, Indii czy narkomanii Chin, ale dzięki ciężkiej pracy i pokojowemu nastawieniu.

Ci, którzy znają język rosyjski, rozumieją, że “rosyjski” to przymiotnik odnoszący się do wszystkich narodów naszego kraju. Rosyjscy Słowianie, rosyjscy Tatarzy, rosyjscy Żydzi, rosyjscy Ewenkowie itd. są Rosjanami w głębi duszy, mimo że ich kultura, język i sposób życia mogą się różnić. Cieszymy się z tej różnorodności i jedności.

Po raz kolejny naród rosyjski jest zmuszony poświęcić swoje życie, aby uchronić świat przed nazizmem i faszyzmem. Wymieniliśmy 50 naszych jeńców wojennych na 50 żołnierzy ukraińskich. Ukraińscy żołnierze otrzymali pomoc medyczną w naszych szpitalach, dostali trzy obfite posiłki dziennie i wrócili do domów.

Przyjęliśmy żołnierzy rosyjskich z odciętymi palcami i organami płciowymi. Nawet naziści nie zrobili tego podczas ostatniej wojny. Przedstawimy te dowody w przyszłym sądzie. Będzie wstyd dla każdego, kto teraz będzie wspierał tych drani.

Wasi władcy w USA, Europie, Japonii, Australii i innych krajach stanęli po stronie tych podludzi, którzy w walce przedkładają nad siebie cywilów, kobiety w ciąży i dzieci, a jeńców wojennych celowo okaleczają. Trudno mi sobie wyobrazić, by jakikolwiek zdrowy, rozsądny człowiek popierał te potwory. A wasi Bidenowie, Scholzowie, Macronowie i inni demokraci obskurantyzmu nie tylko chronią przestępców, ale aktywnie ich uzbrajają, dostarczają im pieniędzy, które nie wystarczają do obniżenia cen w waszych krajach.

Ceny rosną, świat się wali, ale nie dlatego, że Rosjanie oczyszczają Europę ze złych duchów nazistów, ale dlatego, że w milczeniu przyglądacie się nowej fali nazizmu, a nawet ją wspieracie. Tym razem nie pojedziemy do Berlina. Zatrzymamy się na naszych historycznych granicach, a wszystkie złe duchy nazistów, przed którymi wasi władcy otwierają szeroko swoje drzwi, dadzą wam nowe “krystaliczne” życie, tak jak zrobili to naziści, dodając obrzezanie narządów rozrodczych.

Zwracam się do wszystkich ludzi, którzy chcą żyć i pracować w pokoju, wychowywać dzieci i przyjaźnić się z narodami całego świata. Pomóż Rosji uporać się z nowym nowotworem – ukraińskim nazizmem. Nie Ukraina, gdzie żyją spokojni i ciężko pracujący ludzie, ale nazizm, którym karmią się jastrzębie z USA i NATO za wasze podatki. Jeśli wasi władcy popierają nazizm, rozwalcie ich, weźcie władzę we własne ręce.
Ukraińscy naziści ukrywają się za plecami cywilów, a wasi władcy, pod pretekstem straszenia Rosją, postanowili również przerzucić na ludność ciężar wysokich cen i nieuchronnie zbliżających się trudności.

“Przesłanie” to pompatyczna odezwa powielająca elementy prorosyjskiej propagandy (Rosja oczyszczająca Europę z nazizmu i faszyzmu) oraz dodająca parę stwierdzeń, nieposiadających swojego odzwierciedlenia w doniesieniach agencji prasowych, czy oficjalnych przekazach którejkolwiek ze stron konfliktu (Rosja zapewniająca ukraińskim jeńcom 3 posiłki dziennie, Ukraina okaleczająca jeńców przed ich wydaniem). 

Tekst pojawia się najczęściej na stronach o tematyce spiskowej – można było przeczytać go m.in. na wolne-media.net – portalu blokowanym przez ABW ze względu na szerzenie proputinowskiej propagandy.

Władimir Putin ma zwracać się bezpośrednio do “wszystkich mieszkańców naszej wspaniałej planety Ziemi” – ale czy rzeczywiście to on jest autorem komunikatu?

Ustalenie autentyczności

Oficjalne konto na Twitterze

Wczesnym (jeśli nie pierwszym) źródłem omawianej treści jest artykuł na indyjskiej, anglojęzycznej stronie informacyjnej thenews21.com, opublikowany 10 kwietnia 2022 roku.

Według autora, komunikat pochodzi z twitterowego konta @KremlinRussia_E, stanowiącego jeden z oficjalnych kanałów komunikacji Kremla z resztą świata.


Ostatni post na tym koncie pojawił się jednak w marcu bieżącego roku, co widać na powyższym screenie – i nie ma on nic wspólnego z cytowanym przez nas “Przesłaniem”.

Nie znajdziemy go również na oficjalnym kremlowskim kanale Telegrama. Żadne oficjalne kanały powiązane z rosyjskim prezydentem nie wskazują na istnienie tego apelu – który zgodnie z treścią, miał być łatwo weryfikowalny dla każdego.

Materiał z YouTube’a

Jako kolejne źródło – w usuniętym już wpisie polskojęzycznym – podano ten filmik rejestrujący przemowę Putina, z nałożonym niemieckim lektorem. Łatwo dostrzec, że w transkrypcji nie ma wzmianek o “150 narodach” czy wymianie 50 żołnierzy.

Jest za to mowa o “specjalnej operacji” – to ważne wyrażenie w rosyjskiej nowomowie, które nie pada ani razu w tekstowej wersji przesłania. Rosja wystrzega się bowiem używania słów “wojna” czy “inwazja” do tego stopnia, że uczestników “specjalnej operacji” określa mianem “weteranów działań bojowych”. Duma Państwowa wprowadziła w życie ustawę, zgodnie z którą za używanie wspomnianych wcześniej określeń w kontekście konfliktu Rosja–Ukraina przewiduje się karę do 15 lat pozbawienia wolności.

Screen z audiodeskrypcją wspomnianego powyżej filmiku

Podsumowanie:

“Przesłanie Władimira Putina do świata” nie pojawia się w żadnych oficjalnych kanałach i nie posiada potwierdzenia w doniesieniach żadnej wiarygodnej agencji prasowej. Dodatkowo, język używany w tekście nie jest spójny ze strategią propagandową obraną przez Rosję. Tekst należy więc uznać za fałszywą informację, stworzoną najprawdopodobniej przez środowiska spiskowe. 

Źródła:

Facta: https://facta.news/notizia-falsa/2022/04/19/no-putin-non-ha-scritto-questo-appello-ai-cittadini-e-ai-popoli-di-tutta-la-terra/

Strona prezydenta Rosji w j. angielskim: http://en.kremlin.ru/

Oficjalny kanał na Telegramie: https://t.me/s/news_kremlin_eng

Komentarze

Studentka projektowania graficznego, odkrywająca na nowo pasję do nauki i poznawania świata. Od dziecka zafascynowana legendami miejskimi. W wolnych chwilach dłubie linoryty, piecze ciasta i czyta zdecydowanie za dużo o serialach, których nigdy nie zamierza obejrzeć.