Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Martwe ryby w Płocku?

Martwe ryby w Płocku?

Martwe ryby w Płocku? Tym alarmującym tonem, Telewizja Republika wieszczy ekologiczną katastrofę:

Awaria oczyszczalni ścieków “Czajka”. Internauci publikują wstrząsające nagrania. To ekologiczna KATASTROFA!
(..)
Przed południem w piątek do Płocka dotarła fala ścieków po awarii warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
(…)
Powiatowy lekarz weterynarii w Płocku apeluje do prezydenta miasta, by ten na bieżąco informował rolników o konieczności pojenia zwierząt wodą spełniającą wymagania oraz żywienia karmą, która wolna jest od zanieczyszczeń z Wisły. Deklaruje, że w przypadku śnięcia ryb gotowy jest do pobrania próbek. W sieci przybywa coraz więcej wstrząsających nagrań i zdjęć.

Artykuł okraszony jest dość wymownym zdjęciem:

martwe ryby w płocku

Często zdarza się, że fake news powstaje w oparciu o zdjęcie. Prawie zawsze są to zdjęcia, które krążą od lat po internecie i nie mają nic wspólnego z opisywanym tematem.

Sprawdzamy czy podobnie było i tym razem:

Niestety tak. Zdjęcie rzekomo ilustrujące katastrofę ekologiczną w płocku jest ilustracją z artykułu dotyczącego śniętych ryb w Połańcu z 2016 roku.

Śnięte ryby zauważono w zeszły poniedziałek po południu w kanale, do którego elektrownia w Połańcu odprowadza wodę chłodzącą bloki energetyczne. (..) Relacjonowali, że znajduje się tam kilkanaście ton martwych ryb, a woda wyrzuca na brzeg nawet kilkunastokilowe sandacze. W zakolu Wisły, głównie na dnie rzeki, inspektorzy znaleźli kilkaset martwych ryb – niewielkich, o wadze do jednego kilograma.

Publikowanie zdjęć sprzed lat, które są bazą dla dla teraźniejszych wydarzeń, to przykład standardowego fake newsa.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl