Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Kobiety podczas epidemii “Hiszpańskiej grypy”? Nie, to zdjęcie z 1913 roku

Kobiety podczas epidemii “Hiszpańskiej grypy”? Nie, to zdjęcie z 1913 roku

Kobiety podczas epidemii “Hiszpańskiej grypy”. Tak najczęściej podpisywane jest intrygujące zdjęcie dwóch kobiet, które pojawiło się na kilku polskich portalach. Najpopularniejszy artykuł, to datowany na 13 marca 2020 wpis pt. “Czego możemy się nauczyć od „hiszpanki” – pandemii, która zabiła miliony?” umieszczony w serwisie F5 Zdrowie. Zdjęcie pojawiło się również w komentarzach w serwisie wykop.pl:

Kobiety podczas epidemii "Hiszpańskiej grypy"
Źródło: https://www.wykop.pl/wpis/47932149/1918-kobiety-podczas-epidemii-hiszpanskiej-grypy-p/

Opis:

1918. Kobiety podczas epidemii “Hiszpańskiej grypy”, potocznie zwanej “Hiszpanką”.

Oraz na wielu profilach społecznościowych, np. tutaj i tutaj.

Lubimy ciekawostki historyczne, więc idealnie skrojone zakrycie twarzy wzbudziło nasze wątpliwości. Sprawdziliśmy fotografię i przypisywane jej wydarzenie. Naszym zdaniem jest to:

Nie, zdjęcie nie zostało zrobione w 1918 roku (ani w 1919 również) podczas pandemii (czy też epidemii) “Hiszpańskiej grypy”. Fotografia jest z 1913 roku i przedstawia trend w modzie, który inspirował się tradycyjnymi welonami noszonymi w Turcji.

Jak znaleźliśmy oryginalne zdjęcie?

Chwilę nam to zajęło, bo fotografia stała się bardzo popularna i musieliśmy się przebić przez tysiące kopii, ale w końcu się udało. Odwrotne wyszukiwanie obrazem zaowocowało nam rezultatem w postaci oryginalnej fotografii, umieszczonej w “banku zdjęć” Alamy:

1913 - Moda oparta na wpływach tureckich
Źródło: https://www.alamy.com/stock-photo-ladies-fashion-from-1913-37000945.html

Podpis po niemiecku, w wolnym tłumaczeniu, brzmi mniej więcej tak:

Nowy, osobliwy trend w modzie pojawił się po wojnie na Bałkanach: kobiety noszą ostatnio zasłonę na nos, która jest używana w Turcji od stuleci.

W serwisie Alamy fotografia natomiast jest podpisana jako:

Moda damska z 1913 roku

Zdjęcie na potrzeby banku zdjęć udostępniło Sueddeutsche Zeitung.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że fotografia dwóch kobiet jest bardzo ciekawa. Sprawiło nam przyjemność szukanie informacji na temat tego zdjęcia. Dobra odskocznia od lawiny kiepskich fejków dotyczących koronawirusa.

Czym jest “Hiszpańska grypa”? Sto lat temu “hiszpanka” zabiła co najmniej 50 milionów osób na całym świecie. Była to jedna z najbardziej śmiercionośnych epidemii w najnowszych dziejach ludzkości.

Źródła

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/women-wearing-flu-masks-1918/
Alamy: https://www.alamy.com/stock-photo-ladies-fashion-from-1913-37000945.html
Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pandemia_grypy_hiszpanki

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl