Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Hitler miał żydowskie pochodzenie? Brak jednoznacznych dowodów

Hitler miał żydowskie pochodzenie? Brak jednoznacznych dowodów

1 maja we włoskiej telewizji Rete 4 wywiadu udzielał Sergiej Ławorow, minister spraw zagranicznych w rządzie Władimira Putina. Dziennikarz postawił pytanie o słuszność jakiejkolwiek denazyfikacji Ukrainy, skoro jej prezydent jest Żydem. Co Ławrow krótko skwitował:

“To, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miałby być Żydem, nie ma żadnego znaczenia – Mogę się mylić, ale Hitler też miał żydowskie pochodzenie”

Tym samym sugerował, że największymi nazistami są sami Żydzi.

Teza:
Adolf Hitler miał żydowskie pochodzenie
Nasza ocena:

Te skandaliczne słowa wywołały światowe oburzenie, wielu polityków i instytucji zaczęło zabierać głos w tej sprawie.

Premier Izraela Naftali Bennet na Twitterze napisał:

Twit premiera Izraela
Twitter

Z największą surowością patrzę na oświadczenie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych. Jego słowa są nieprawdziwe, a ich intencje są błędne.

Z kolei na profilu Centralnej Rady Żydów w Niemczech został umieszczony komentarz jej szefa Josefa Schustera. Oświadczył, że wypowiedź szefa rosyjskiego MSZ jest “całkowicie nie do przyjęcia”, “źle ocenia historię i zachęca do antysemityzmu”:

Twitt dr. Shustera
Twitter

Jak informuje BBC, Premier Izraela Naftali Benet rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, który miał go osobiście przeprosić za słowa swojego szefa MSZ. Benet przyjął przeprosiny i podziękował za złożone wyjaśnienia.

Przyjrzymy się jeszcze raz wypowiedzi Ławrowa. Stwierdza on, że Adolf Hitler miał pochodzenie żydowskie. Sprawdźmy.

Źródło dezinformacji o żydowskim pochodzeniu Hitlera

4 lutego niemiecki Der Spiegel opublikował artykuł pt. Hatte Hitler wirklich einen jüdischen Großvater? [niem. Czy Hitler naprawdę miał żydowskiego dziadka?], na którego łamach prof. Roman Sandgruber wyjaśnia narracje o rzekomym żydowskim pochodzeniu Hitlera. W 2021 prof. Sandburger opublikował przełomową książkę „Hitlers Vater: Wie der Sohn zum Diktator wurde”, która powstała na podstawie spektakularnego odkrycia badacza listów ojca Hitlera. Praca ta wyjaśnia wiele zawiłości, niedopowiedzeń i luk w relacjach rodzinnych Adolfa Hitlera.

Według prof. Sandgrubera, przyjęcie tezy o rzekomo żydowskim pochodzeniu Hitlera jest wynikiem wielu błędów, które złożyły się na hipotezy bardzo mile widziane w latach trzydziestych XX wieku. Pierwotnie narracja o żydowskim pochodzeniu Hitlera została zapoczątkowana przez jego przeciwników politycznych, jako działanie propagandowe, które zdaniem historyka należy uznać za porażkę. Ostatecznie Hitler doszedł do pełni władzy.

Teza o rzekomym żydowskim pochodzeniu Hitlera wynika z jego niejasności genealogicznych. Ojciec Hitlera, Alois, urodził się w 1837 roku jako nieślubne dziecko. W 1842 roku Johan Georg Hiedler poślubił matkę Aloisa. Ojciec Hitlera wychowywał się w rodzine brata Hiedlera, Johana Nepomuka Hiedlera.

1876 roku za prawowitego ojca Aloisa uznano Johana Georga Hiedlera, co też zapisano w księgach kościelnych. W akcie chrztu – z nieznanych przyczyn – ojca Hitlera wpisano jako “Georg Hitler” i wówczas Alois przyjął nazwisko Hitler jako własne.

W 1953 roku Brigitte Marie Frank opublikowała, przeredagowany przez siebie, liczący 643 strony pamiętnik męża, Hansa Franka pt. W cieniu szubienicy (niem. Im Schatten des Galges), który został napisany w celi w Norymberdze. Hans Frank był głównym twórcą systemu prawnego III Rzeszy, członkiem NSDAP od 1927 roku, a w okresie 1939-1945 pełnił rolę generalnego gubernatora okupowanych ziem polskich.

W swoim pamiętniku napisał, że w 1930 roku William Hitler – bratanek przywódcy III Rzeszy – wysłał list do Hitlera, w którym zagroził, że ujawni informacje o jego żydowskim pochodzeniu. Frank na bezpośrednie polecenie Hitlera miał zbadać sprawę jego pochodzenia i odkryć, że dziadek Adolfa był Żydem.

Babka Hitlera, Maria Schicklegruber, pracowała jako służąca u żydowskiej rodziny Frankenberger, w miejscowości Gratz w Austrii. Tam miała związać się z Leopoldem Frankenbergerem i począć nieślubne dziecko – Aloisa. Tak przynajmniej twierdził Hans Frank w swoim pamiętniku.

Niklas Frank, syn Hansa, w swojej książce W cieniu Rzeszy nazwał swojego ojca kłamcą, który w akcie politycznej zemsty oskrżył Hitlera o żydowskie pochodzenie. Co więcej, wielu historyków znalazło w pamiętniku Hansa Franka wiele przeinaczeń i nieścisłości. Nie można więc uznać, pamiętnika Hansa Franka za w pełni wiarygodne źródło.

Co więcej, większość historyków przyjmuje, że w regionie Gratz ówcześnie nie było społeczności żydowskiej, która została wygnana z tego regionu w XV wieku. Tezę tę próbował podważyć w jednym z artykułów psychiatra Leonard Sax, który dowodził o istnieniu małej społeczności żydowskiej w tymże regionie. Jednak jak argumentuje prof. Richard Evans, autor Trylogii Trzeciej Rzeszy (eng. The Third Riech Trilogy), w żaden sposób nie potwierdza to żydowskiego pochodzenia Hitlera. Jak twierdzy Evans, nie ma żadnych współczesnych dowodów uprawomocniających tezę o żydowskim pochodzeniu Hitlera.

Słowa Evansa znajdują potwierdzenie m.in. w książce historyka Iana Kershawa Hitler 19889-1936. Hybris (eng. Hitler 1889-1936: Hubris). Kershaw stwierdza, że nie ma żadnych dowodów na to, że matka Hitlera była kiedykolwiek w Gratz, oraz że mieszkała tam żydowska rodzina Frankenberger. W Gratz mieszkała familia Frankenkreiter, ale nie była to rodzina żydowska. Co więcej Kershaw wskazał, że rzekomy ojciec Aloisa, w roku jego narodzin miałby 10 lat…

Podsumowanie

Słowa Ławrowa obiły się głośnym echem na arenie międzynarodowej i wywołały dyplomatyczny skandal. Miały antysemicki wydźwięk i były próbą przeinaczania historii do własnych celów propagandowych.

Jak wskazuje historyk Holocaustu Havi Dreifuss:

„Babcia Hitlera (ze strony ojca) nie była mężatką, a zatem, biorąc pod uwagę jego destrukcyjną rolę i ohydne działania, takie plotki i twierdzenia są niemal naturalne. Mimo to nie jestem pewien, czy (lub w jakim stopniu) [ta dyskusja] jest wkładem w dziedzinę i do naszego zrozumienia Holokaustu”.

Nie mniej jednak plotka o żydowskim pochodzeniu Hitlera jest dość powszechna, dlatego też niezmiernie ważne jest, aby swoją wiedzę historyczną czerpać ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł.

Źródła:

Der Spiegel: https://www.spiegel.de/geschichte/sergej-lawrows-wirre-thesen-hatte-adolf-hitler-wirklich-einen-juedischen-grossvater-a-62858016-43d5-49bf-beaa-f9d7b59832d4

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler

BBC: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-61339749

The Time of Israel: https://www.timesofisrael.com/historians-cast-doubt-on-hitler-jewish-heritage-claims/

Jewish Virtual Library: https://www.jewishvirtuallibrary.org/was-hitler-jewish

Kershaw, I. (2002). Hitler: 1889− 1936, t. I: Hybris, przekł. P. Bandel, red. nauk. i wstęp M. Zmierczak, Dom Wydawniczy „Rebis”, Poznań.

Evans, R. J. (2015). The Third Reich in history and memory. Oxford University Press, USA.

Komentarze

Socjolog. Interesuje się socjologia psychiatrii, społecznymi mechanizmami władzy oraz nauką o informacji. Lubi muzykę współczesną i eksperymentalną. Psi tata.