Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, te malowane jabłka nie są prawdziwymi owocami

Nie, te malowane jabłka nie są prawdziwymi owocami

W okresie świątecznym bardzo dużą popularność w mediach społecznościowych zdobył film przedstawiający ludzi w białych kombinezonach malujących na czerwono sztuczne jabłka. Nagranie z dramatyczną muzyką pochodzi z TikTok-a, z kanału “manazass“. Do wideo, udostępnionego już setki tysięcy razy, dodawano opisy sugerujące, że malowane są prawdziwe owoce.

Chiny, kolejna forma ludobójstwa, która nadaje zupełnie nowe znaczenie chemicznym dojrzałym owocom.

Sztuczne jabłka
Źródło: Facebook/Жоро Великов
Teza:
W Chinach maluje się prawdziwe jabłka.

Wideo z opisem sugerującym, że malowane są prawdziwe jabłka, zdobyło popularność na całym świecie, również w Polsce.

Sztuczne jabłka
Źródło: Facebook/Jasiński

Tylko niektórzy internauci zauważyli nietypowe trzymanie “jabłek” przez osoby malujące. Niestety, większość komentujących i udostępniający to wideo zinterpretowało je błędnie.

Sztuczne jabłka

Czym są malowane jabłka?

W zmanipulowanym materiale wideo wycięto ostatnią scenę przedstawiającą efekt pracy osób malujących “jabłka”. Na końcu oryginalnego filmu widzimy, że jabłko jest zapakowane na prezent.
Tajemnica rozwiązała się, gdy znaleźliśmy sklep sprzedający gotowe produkty z udostępnianego wideo.
Pomalowane owoce okazały się czekoladowymi jabłkami, w których dodatkowo umieszcza się słodycze. Produkt kosztuje 19,90 juanów, czyli ok. 12,37 zł. Używanie jadalnych barwników w cukiernictwie jest bardzo popularne i nie powinno budzić kontrowersji.

Czekoladowe jabłko
Źródło: Sklep

Jabłka w kulturze Chin

Tradycja wręczania jabłek na święta Bożego Narodzenia w Chinach nie jest długa, trwa dopiero od kilku lat. W państwie środka nie obchodzi się świąt ze względu na niewielką liczbę chrześcijan w kraju, jednak nie przeszkadza to Chińczykom wykorzystać ich komercyjnej strony. Dlaczego akurat te owoce? To gra słów. Jabłko po chińsku to píngguǒ, tymczasem Wigilia to píng’ān yè (spokojna noc). Mają zatem podobne brzmienie. To nie wszystko. Słowo píng, które znajduje się zarówno w jabłku jak i w Wigilii, oznacza bezpieczeństwo. Dlatego wręczane w postaci jabłek prezenty mają oznaczać życzenia pokoju i spokoju.

Chiny głównym producentem jabłek na świecie

To nie jedyna ciekawostka. Chiny są światowym liderem w produkcji jabłek (tych prawdziwych). W sezonie 2019/2020 wyprodukowały ich 41 milionów ton. Dla porównania, zgodnie z danymi GUS w Polsce wyprodukowano w 2021 roku 4 miliony ton jabłek i jest to najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. Również z tego względu ręczne malowanie prawdziwych owoców może wydawać się kuriozalnym pomysłem.

Światowi producenci jabłek
Źródło: statista.com

Podsumowanie

Częstym zabiegiem, który wymusza klikalność w Internecie jest dodawanie wiadomościom kontrowersyjności. Podkoloryzowane prowokacyjnym opisem filmy są dużo popularniejsze, ponieważ wzbudzają skrajne emocje. Dobrze wiedzą o tym ich autorzy, którzy ubarwiając swoje filmy i posty celowo wprowadzają swoich odbiorców w błąd, zyskując na zasięgach i angażujących reakcjach.

Źródła:

TikTok: https://www.tiktok.com/@cacao_ing/video/7037366683375521025

GUS: https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5509/5/20/1/wynikowy_szacunek_glownych_ziemioplodow_rolnych_i_ogrodniczych_w_2021_r..pdf

Statista: https://www.statista.com/statistics/279555/global-top-apple-producing-countries/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl