Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, szef Pfizera nie zapowiedział trzydawkowej szczepionki przeciwko wariantowi Omicron

Nie, szef Pfizera nie zapowiedział trzydawkowej szczepionki przeciwko wariantowi Omicron

6 grudnia na jednym z twitterowych kont, przypominającym serwis informacyjny, pojawił się wpis z następującym opisem:

CEO firmy Pfizer zapowiedział, że szczepionki na #Omicron będą gotowe jeszcze w tym miesiącu. Będą one trzydawkowe z możliwością zastosowania czwartej, przypominającej dawki. “Chcemy zrobić światu prezent na święta i dać ten preparat jeszcze w tym roku” – mówił A. Bourla.

Tweet w postaci zrzutu ekranu trafił na Facebooka. W niektórej wersji bez widocznej nazwy konta, co utrudniło jego weryfikacje przez użytkowników portalu.

Szef CEO firmy Pfizer
Źródło: Facebook
Teza:
CEO firmy Pfizer zapowiedział trzydawkowe szczepionki na wariant Omicron.

Twitter umożliwia utworzenie indywidualnej i niepowtarzalnej nazwy konta po znaku @ oraz dodatkowo dowolnej nazwy wyświetlanej do utworzonej nazwy konta. Nazwy te nie muszą być jednakowe. Właśnie możliwość elastycznej zmiany nazwy wyświetlanej do konta bywa bardzo często wykorzystywana przez internetowych trolli.

Internauci, którzy udostępnili zdjęcie postu powołującego się na wypowiedź szefa Pfizera, padli ofiarą internetowego trolla, który często podszywa się pod konta znanych ludzi oraz serwisów informacyjnych, w celu szerzenia dezinformacji. Tym razem podszył się pod konto Polsat News. Serwis informacyjny Wydarzenia nie ma oficjalnego konta na Twitterze, jednak internetowy troll dodał je celowo do nazwy wyświetlanej, ponieważ w zależności od jej długości i rozdzielczości ekranu, często zakrywa ona niepowtarzalną nazwę konta.

Szef firmy Pfizer o Omicron
Źródło: Facebook

Tweet z fałszywą informacją nadal jest dostępny na koncie trolla, który powrócił do pierwotnej nazwy wyświetlanej i zdjęcia profilowego.

ADI
Źródło: Twitter/Adi

27 listopada ten sam internetowy troll podszył się pod konto Państwowej Agencji Prasowej. Jego tweet również dotyczył szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 i był popularny na Facebooku w postaci zdjęcia. Oryginalny wpis nadal jest dostępny na koncie trolla.

Troll
Źródło: Facebook

Kiedy będą dostępne szczepionki przeciwko wariantowi Omikron?

30 listopada Albert Bourla, szef Pfizera, zapowiedział na swoim koncie Twitter gotowość do produkcji szczepionki przeciwko wariantowi Omikron w ciągu następnych 100 dni.

Albert Bourla o szczepionkach na Omikron
Źródło: Twitter/Bourla

W wywiadzie udzielonym stacji CNBC 10 stycznia, Burla potwierdził, że szczepionki będą gotowe w marcu 2022 roku. Nie oznacza to, że będą one od razu dostępne. Po zakończonych badaniach, Pfizer zgłosi się do amerykańskich organów regulacyjnych o dopuszczenie zmodyfikowanej szczepionki i wprowadzenie jej na rynek. W celu udostępnienia ich na rynku europejskim, Pfizer potrzebuje takiej samej zgody od Europejskiej Agencji Leków. Aby skrócić czas oczekiwania na szczepionki, ich produkcja już ruszyła. Nie jest jeszcze znane zalecane dawkowanie, gdyż między innymi to właśnie badania kliniczne mają wykazać ile dawek będzie koniecznych do przyjęcia.

Podsumowanie

Podszywanie się pod znane osoby i serwisy informacyjne jest plagą Twittera. Na fałszywe konta nabierają się dziennikarze i politycy. Nic dziwnego, że ofiarą twitterowych oszustów bywają także zwykli użytkownicy tego portalu. Gdy zrzut ekranu z podrobionej tożsamości trafi na Facebooka, jego weryfikacja bywa dodatkowo utrudniona, gdyż nie zawsze zawiera pełne informacje, dzięki którym można ocenić czy pochodzi z prawdziwego źródła. Dlatego zawsze powinniśmy sprawdzać u źródła informacje udostępnianie w postaci zrzutów ekranu lub memów albo poszukać zawartych w nich wiadomości w wiarygodnych mediach, które biorą odpowiedzialność za publikowane informacje.

Źródła

CNBC: https://www-cnbc-com.translate.goog/2022/01/10/covid-vaccine-pfizer-ceo-says-omicron-vaccine-will-be-ready-in-march.html

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl