Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

To nieprawda, że Niemcy nie zgodziły się na przelot samolotów z bronią dla Ukrainy

To nieprawda, że Niemcy nie zgodziły się na przelot samolotów z bronią dla Ukrainy

Jedną z najpopularniejszych informacji opublikowanych w mediach 18 stycznia była wiadomość o rzekomej odmowie dostępu do przestrzeni powietrznej Niemiec dla brytyjskiego transportu broni dla Ukrainy. Komunikat w tej sprawie opublikowała jako pierwsza w polskich mediach Polska Agencja Prasowa o godzinie 1:06 w nocy, powołując się na artykuł w UK Defence Journal autorstwa George’a Allisona. W naszym tekście wyjaśniamy, jak błędnie wyciągnięty wniosek okazał się największym fake newsem dnia.

PAP o transporcie broni
Źródło: PAP
Teza:
Niemcy nie zgodziły się na przelot samolotów z bronią dla Ukrainy.

Informację o transporcie broni dla Ukrainy Boeingami C-17, ciężkimi wojskowymi samolotami, opublikował na swoim Twitterze 17 stycznia o godz. 19:52 George Allison, brytyjski dziennikarz magazynu UK Defence Journal.

Allison o transporcie broni
Źródło: Twitter/Allison

Allison zauważył również nietypowy tor przelotu C-17 omijający terytorium Niemiec. Nie podał jednak żadnej interpretacji tej sytuacji.

Allioson o transporcie broni
Źródło: Twitter/Allison

To w komunikacie PAP pojawiła się fałszywa interpretacja tej sytuacji, którą przekazały dalej inne media, między innymi takie serwisy informacyjne jak Onet, Polska Times, czy Interia.

Onet o transporcie broni dla Ukrainy
Źródło: Twitter/Onet

Bartosz Kownacki, były wiceminister MON, na portalu TVP Info porównał rzekomą odmowę transportu broni dla Ukrainy przez Niemcy do blokady podczas wojny Polski z bolszewikami w 1920 roku, kiedy to Niemcy, Austria oraz Czechosłowacja odmówiły przepuszczenia transportu broni dla polskiego wojska od Węgier i Francji.

Kownacki o transporcie broni
Źródło: Twitter/TVP Info

Teorię o niemieckiej blokadzie transportu broni dla Ukrainy rozpowszechnił również Jakub Wiech, redaktor portalu Defence24.pl, poddając w wątpliwość gotowość Niemiec do wypełnienia zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO.

Wiech o transporcie broni na Ukrainę
Źródło: Twitter/Wiech

Dementi Wielkiej Brytanii i Niemiec

Niemieckie Ministerstwo Obrony, na łamach dziennika Bild, odpowiedziało, że Brytyjczycy nie wystosowali prośby, aby przelecieć nad niemieckim terytorium. W związku z tym C-17 „nie zabroniono” korzystania z terytorium Niemiec.

Również brytyjskie Ministerstwo Obrony zdementowało informację krążącą w polskich mediach na łamach artykułu agencji Reuters:

Niemcy nie odmówiły dostępu do swojej przestrzeni powietrznej, ponieważ Wielka Brytania nie złożyła wniosku, nie było żadnego sporu między Wielką Brytanią a Niemcami w tej kwestii.

Podsumowanie

Niemcy nie mogły odmówić Brytyjczykom transportu broni dla Ukrainy, ponieważ Wielka Brytania nie wystosowała takiej prośby. Informacja podana przez PAP, a następnie przez pozostałe polskie media, powstała na skutek błędnej interpretacji nietypowego toru lotu samolotów transportowych C-17.

Komunikat PAP został opublikowany w nocy, nie mógł zatem być zweryfikowany w oficjalnych źródłach. Nie stanowi to jednak powodu do nadinterpretacji i wyciągania pochopnych wniosków zarówno przez Polską Agencje Prasową oraz popularne serwisy internetowe.

Kwestia ominięcia przez brytyjski transport przestrzeni powietrznej Niemiec wciąż nie została oficjalnie wytłumaczona.

Źródła:

Bild: https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/waffenlieferungen-an-ukraine-briten-sagen-da-baerbock-sagt-njet-78859288.bild.html

Reuters: https://www.reuters.com/world/uk/uk-says-defence-minister-visit-germany-shortly-2022-01-18/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl