Jedną z najpopularniejszych informacji opublikowanych w mediach 18 stycznia była wiadomość o rzekomej odmowie dostępu do przestrzeni powietrznej Niemiec dla brytyjskiego transportu broni dla Ukrainy. Komunikat w tej sprawie opublikowała jako pierwsza w polskich mediach Polska Agencja Prasowa o godzinie 1:06 w nocy, powołując się na artykuł w UK Defence Journal autorstwa George’a Allisona. W naszym tekście wyjaśniamy, jak błędnie wyciągnięty wniosek okazał się największym fake newsem dnia.
Informację o transporcie broni dla Ukrainy Boeingami C-17, ciężkimi wojskowymi samolotami, opublikował na swoim Twitterze 17 stycznia o godz. 19:52 George Allison, brytyjski dziennikarz magazynu UK Defence Journal.
Allison zauważył również nietypowy tor przelotu C-17 omijający terytorium Niemiec. Nie podał jednak żadnej interpretacji tej sytuacji.
To w komunikacie PAP pojawiła się fałszywa interpretacja tej sytuacji, którą przekazały dalej inne media, między innymi takie serwisy informacyjne jak Onet, Polska Times, czy Interia.
Bartosz Kownacki, były wiceminister MON, na portalu TVP Info porównał rzekomą odmowę transportu broni dla Ukrainy przez Niemcy do blokady podczas wojny Polski z bolszewikami w 1920 roku, kiedy to Niemcy, Austria oraz Czechosłowacja odmówiły przepuszczenia transportu broni dla polskiego wojska od Węgier i Francji.
Teorię o niemieckiej blokadzie transportu broni dla Ukrainy rozpowszechnił również Jakub Wiech, redaktor portalu Defence24.pl, poddając w wątpliwość gotowość Niemiec do wypełnienia zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO.
Dementi Wielkiej Brytanii i Niemiec
Niemieckie Ministerstwo Obrony, na łamach dziennika Bild, odpowiedziało, że Brytyjczycy nie wystosowali prośby, aby przelecieć nad niemieckim terytorium. W związku z tym C-17 „nie zabroniono” korzystania z terytorium Niemiec.
Również brytyjskie Ministerstwo Obrony zdementowało informację krążącą w polskich mediach na łamach artykułu agencji Reuters:
Niemcy nie odmówiły dostępu do swojej przestrzeni powietrznej, ponieważ Wielka Brytania nie złożyła wniosku, nie było żadnego sporu między Wielką Brytanią a Niemcami w tej kwestii.
Podsumowanie
Niemcy nie mogły odmówić Brytyjczykom transportu broni dla Ukrainy, ponieważ Wielka Brytania nie wystosowała takiej prośby. Informacja podana przez PAP, a następnie przez pozostałe polskie media, powstała na skutek błędnej interpretacji nietypowego toru lotu samolotów transportowych C-17.
Komunikat PAP został opublikowany w nocy, nie mógł zatem być zweryfikowany w oficjalnych źródłach. Nie stanowi to jednak powodu do nadinterpretacji i wyciągania pochopnych wniosków zarówno przez Polską Agencje Prasową oraz popularne serwisy internetowe.
Kwestia ominięcia przez brytyjski transport przestrzeni powietrznej Niemiec wciąż nie została oficjalnie wytłumaczona.
Źródła:
Reuters: https://www.reuters.com/world/uk/uk-says-defence-minister-visit-germany-shortly-2022-01-18/