Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, manekin na nagraniu nie służył do przygotowania ukraińskiej prowokacji

Nie, manekin na nagraniu nie służył do przygotowania ukraińskiej prowokacji

6 kwietnia na koncie Ukr_G_M, które od początku wojny kolportuje rosyjską propagandę, pojawił się film przedstawiający dwóch mężczyzn, którzy na chodniku przed blokiem okręcają taśmą klejącą manekina. Wideo opatrzono opisem:

W ten sposób AFU (Siły Zbrojne Ukrainy) przygotowuje swoje zainscenizowane filmy, aby wykrzykiwać je na cały głos: “to wina Putina”, a potem, tak jak w Buczy, rozrzucają te zabawki po ulicach Kijowa czy Nikołajewa.

Post na Telegramie został wyświetlony 8,5 tysiąc razy. Następnego dnia państwowy kanał informacyjny Rossija 24 wyemitował ten sam materiał, przez co niszowy film przedostał się do dużo szerszego spektrum rosyjskiej opinii publicznej. W artykule wyjaśniamy toporność rosyjskiej propagandy i skąd naprawdę pochodzi scena z manekinem.

Rossija24 o manekinie
Źródło: Telegram/uniannet
Teza:
Film z manekinem przedstawia przygotowania do ukraińskiej prowokacji.

Po opublikowaniu filmu na rosyjskim Telegramie próbowaliśmy wyjaśnić pochodzenie filmu. Niestety bezskutecznie. Jednak po wyemitowaniu wideo w rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija 24, z wyjaśnieniem pochodzenia sceny z manekinem przyszła Nadieżda Kołobajewa, rosyjska reżyserka filmowa. Na swoim profilu na portalu Facebook, opublikowała post, w którym wyjaśnia, że scena z manekinem przedstawiona w propagandowej stacji telewizyjnej to tak naprawdę przygotowanie do sceny kaskaderskiej z planu filmowego jej serialu, który kręciła w Rosji, w miejscowości Wsiewołożsk pod Petersburgiem.

Nadezhda Kolobaeva o scenie z manekinem
Źródło: Facabook/Nadieżda Kołobajewa

Skontaktowaliśmy się z panią Nadieżdą. Przesłała nam zdjęcia z przygotowania do sceny oraz adres kręcenia serialu: ul. Lelingradzka we Wsiewołożsku. Dostaliśmy również inne materiały dokumentujące powstawanie sceny do jej filmu. Mężczyzna w czapce i kurtce moro nie jest wojskowym. To kaskader Aleksander Uwarow, który należał do ekipy filmowej.

Nadezhda Kolobaeva o scenie z manekinem
Źródło: Nadieżda Kołobajewa

Poniżej scena kulminacyjna, w której manekin o imieniu Albercik odgrywa swoją główną rolę.

 

Podsumowanie

Nadieżda Kołobajewa wiele ryzykuje obnażając kłamstwa kremlowskiej propagandy. 4 marca Władymir Putin podpisał ustawę, na podstawie której osoby szerzące “nieprawdziwe informacje” dotyczące wojny w Ukrainie, mogą być karane wieloletnim wiezieniem. Dzięki odwadze rosyjskiej reżyserki, świat kolejny raz dowiedział się jak prymitywna jest kremlowska propaganda, której poddawane jest rosyjskie społeczeństwo.

Źródła:

Nadieżda Kołobajewa: https://www.facebook.com/photo?fbid=7439141622793335&set=a.212309398809963

Rzeczpospolita: https://www.rp.pl/prawo-karne/art35810991-prawda-karana-w-rosji-wiezieniem-putin-podpisal-ustawe

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl