Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, rząd nie wprowadza zakazu puszczania psów bez smyczy

Nie, rząd nie wprowadza zakazu puszczania psów bez smyczy

W ostatnich dniach kilka popularnych portali udostępniało informację o tym, że rząd wprowadził prawo zakazujące spuszczania psów ze smyczy. Ma ono obowiązywać od 10.04.2021 roku. Rzeczywistość wygląda jednak trochę inaczej, a rozporządzenie dotyczy tylko wysokości mandatów. Temat poruszało już OKO.press oraz adwokatka Karolina Kuszlewicz na swoim Facebooku.

Teza:
Polski rząd wprowadza nowe prawo, które zakazuje spuszczania psów ze smyczy.

Omawiane stwierdzenie przedstawiane było w wielu miejscach. Jako jeden z pierwszych portali informację opublikowała strona Radia ZET. Następnie rewelację przekazywały dalej liczne inne źródła, takie jak WP.pl, Fakt, czy lokalne serwisy, takie jak Dabrowa-gornicza.net oraz Gazetalubuska.pl.

zakaz puszczania psów ze smyczy
Źródło: biznes.radiozet.pl

Czego dotyczą zmiany?

W rzeczywistości wymienione portale omawiają zmiany w wysokości mandatów, jakie wprowadzono w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 roku. Zmian jest kilka, ale te dotyczące tego artykułu znajdują się w pierwszych dwóch punktach. Oto co w nich przeczytamy:

psy-bez-smyczy-2
Źródło: isap.sejm.gov.pl

Jak więc brzmi wymieniony artykuł 77 Kodeksu Wykroczeń? Jego treść znajdziemy w Internetowym Systemie Aktów Prawnych i przedstawia się ona następująco:

zakaz puszczania psów ze smyczy - art. 77
Źródło: isap.sejm.gov.pl

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę również na zapis w Ustawie o Ochronie Zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku. Określa on kiedy i w jakich warunkach można spuszczać psa ze smyczy. Artykuł 10a, ustęp 3, wskazuje:

zakaz puszczania psów ze smyczy pkt.3
Źródło: isap.sejm.gov.pl

Co się rzeczywiście zmienia?

To na co należy zwrócić szczególną uwagę to fakt, że rozporządzeniem nie można zmienić treści ustawy. W związku z tym żadne nowe prawo nie mogło zostać tym sposobem wprowadzone. Jedyne, co się zmieniło to wysokość grzywien za określone wykroczenia oraz doprecyzowano w dwóch punktach, za co można otrzymać mandat. Poprzednie rozporządzenie bardziej ogólnikowo traktowało tę sprawę, określając to w następujący sposób:

“Niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa.”

Teraz za niezachowanie określonych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia możemy otrzymać mandat w wysokości od 50 do 250 zł, a jeżeli nasze zwierzę dodatkowo stwarza zagrożenie dla innych, kara może wynosić 500 zł.

W związku z tym puszczanie psów na smyczy cały czas będzie opierało się na zasadach określonych w Ustawie o Ochronie Zwierząt z 1997 roku. Jak wskazuje adwokatka Karolina Kuszlewicz gminy mają prawo określać, w których miejscach nie można spuszczać zwierząt ze smyczy. Nie mogą one jednak wprowadzać całkowitego zakazu, muszą być wyznaczone miejsca w których będzie to dozwolone.

Podsumowanie

Niestety po raz kolejny obserwujemy sytuację, w której duże, ogólnopolskie portale powtarzają nieprawdę. W tym wypadku sprawdzenie, co rzeczywiście się zmienia nie wymagało dużego nakładu pracy.  Jedyne modyfikacje, jakie zostały dokonane przez omawiane rozporządzenie, to zmiany w wysokości mandatów. Jeżeli zwierzę będzie reagowało na komendy właściciela i znajduje się pod jego pełną kontrolą, może poruszać się luzem, o ile gmina nie zabroniła tego w danym miejscu. Opiekunowie czworonogów nie mają się czym martwić, jeżeli odpowiedzialnie opiekują się swoimi zwierzętami.

Źródła

Internetowy System Aktów Prawnych:

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000556/O/D20210556.pdf
  2. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf
  3. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971110724/U/D19970724Lj.pdf
  4. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20032082023/O/D20032023.pdf

Wpis mecenaski Karoliny Kuszlewicz na Facebooku: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=289669082520048&id=100044308755513

Zdjęcie: Anthony Rosset z serwisu Unsplash

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl