Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, spalenie Wieży Babel w rejonie Kaługi nie jest wyrazem poparcia Putina

Nie, spalenie Wieży Babel w rejonie Kaługi nie jest wyrazem poparcia Putina

14 marca na facebookowym profilu „Arek Wiśniewski. Blog osobisty” pojawiło się nagranie przedstawiające palącą się drewnianą wieżę, opatrzone komentarzem:

“W Rosji, w rejonie Kaługi, spalono imitację Wieży Babel. W ten sposób Rosjanie mówią “panom” Kabały, że ich “marzenie” o zbudowaniu rządu światowego w końcu poszło z dymem. Rosja informuje cały świat, że Nowy “Porządek” Świata zostanie pokonany.”

Nagranie zostało wyświetlone ponad 32 tys. razy, co w zestawieniu z ilością stałych odbiorców profilu (1871 użytkowników polubiło, a 6691 obserwuje profil) jest dobrym wynikiem oglądalności. Nagranie to, z podobnym komentarzem, znajdziemy także na innych facebookowych profilach jak i na rozmaitych platformach społecznościowych np. użytkownik Judah Awakens 28 na platformie Youtube nagranie opublikował 15 marca opatrzył komentarzem: 

“Rosja pali replikę wieży Babel w obwodzie kałuskim. Czy Rosjanin próbuje tu coś powiedzieć światu, czy to tylko przypadek. Pozwolę ci zdecydować. Czarni ludzie w Ameryce i na całym świecie, którzy wywodzą się z Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami, jesteście Plemieniem Judy, prawdziwymi biblijnymi Hebrajczykami [tłum. własne]”. 

Teza:
W Rosji, w obwodzie kałuskim spalono drewnianą replikę Wieży Babel. Akt ten miał w sposób symbolicznych ukazywać, że obecne działania polityczne i militarne Rosji, są kierowane przeciwko Nowemu Porządkowi Świata, co ma wyzwolić globalne społeczeństwo od zniewolenia. 
Nasza ocena:

Weryfikacja

Pierwszym krokiem jest próba odnalezienia innych nagrań z tego wydarzenia. Mogą one zawierać dane szczegółowe lub zawierać inny opis tego wydarzenia. Najpierw sprawdźmy platformę YouTube, wpisując w pole wyszukiwania hasło „kaluga babylon tower”:

Przeglądając wyniki widzimy, że najwcześniej udostępnionym materiałem jest ten dodany 7 marca przez użytkownika No NAME. Film zatytułowano „W Rosji. Wieża Babel w parku sztuki „Nikola-Lenivets” w regionie kałuskim oraz opatrzono komentarzem:

W Rosji. W parku sztuki „Nikola-Lenivets” w rejonie kałuskim spalono „Wieżę Babel” – zgodnie z planem artystów symbol obecnej Maslenicy. W zeszłym roku spłonęła tam „Korona Ogra”.

W tym opisie podano dokładną lokalizację miejsca, w którym miało dojść do wydarzenia oraz jego kontekst. Po wpisaniu hasła „maslenitsa Nikola-Lenivets” w wyszukiwarkę DuckDuckGo, jako pierwszy wynik otrzymujemy ogłoszenie konkursu artystycznego organizowanego przez Park Sztuki Nikola-Lenivets związany z corocznym świętem Maslenicy. Co więcej, jest to oficjalna strona Parku Sztuki Nikola-Lenivets

oficjalna strona wydarzenia
maslenitsa.nikola-lenivets.ru/

Z informacji zawartych na stronie wynika, że widoczna na zdjęciu płonąca drewniana konstrukcja to projekt Ekateriny Plyakowej pt. Wieża Babel, przygotowany na coroczne wydarzenie artystyczne, odbywające się od 2001 roku. Wydarzenie to ma miejsce w Parku Sztuki w miejscowości Nikola-Lenivets, położonej w obwodzie Kałuskim w Rosji i powiązane jest z obchodami święta Maslenicy. W tym roku finałowe wydarzenie, tj. spalenie budowli, odbyło się 6 marca.

Maslenica to wschodniosłowiańskie święto, obchodzone na terenach Białorusi, Ukrainy i Rosji, mające korzenie w dawnych wierzeniach Słowian. Jest to celebracja nadejścia długo oczekiwanej wiosny i pożegnanie zimy (Rybakow 1981,  Strzelczyk 2007). W zamyśle artystki odwołanie się do biblijnej Wieży Babel, to nawiązanie do współczesnych konfliktów, niezgody i podziałów społecznych. Spalenie Wieży miało być symbolicznym początkiem porzucenia konfliktów i nadejściem czasów pokoju i wzajemnego szacunku. Opis ten znajdziemy nie tylko na oficjalnej stronie Parku Sztuki, ale także w mediach społecznościowych np. w opisie jednego z oficjalnych materiałów wideo zamieszczonych na Instagramie Parku. O wydarzeniu pisały także lokalne media.

płonąca wieża
instagram.com/semkingram/

Podsumowanie

Nagranie zamieszczone na profilu „Arek Wiśniewski. Blog osobisty” rzeczywiście przedstawia płonącą drewnianą budowlę, nawiązującą do biblijnej Wieży Babel. Jednakże opis tego wydarzenia jest całkowicie fałszywy. Osoby zgromadzone wokół palącej się Wieży swoją obecnością nie deklarowały poparcia wobec obecnych działań politycznych i militarnych Rosji, a wyrażały nadzieję na nadejście czasów pokoju i wzajemnego poszanowania.

Źródła

Instagram:  https://www.instagram.com/p/Ca0JYGfgqe2/

Kaluga News: http://kaluga-news.net/society/2022/03/07/110225.html

Ogłosznie konkursu: http://maslenitsa.nikola-lenivets.ru/opencall2022

Park Sztuki Nikola-Lenivets: https://en.nikola-lenivets.ru/

Rybakow Borys, Ancient Slavic Paganism, Moskwa 1981.

Strzelczyk Jerzy, Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian, Poznań 2007.

Komentarze

Socjolog. Interesuje się socjologia psychiatrii, społecznymi mechanizmami władzy oraz nauką o informacji. Lubi muzykę współczesną i eksperymentalną. Psi tata.