Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Szef Pfizera nie zaszczepi się własną szczepionką?

Szef Pfizera nie zaszczepi się własną szczepionką?

Po kilku wywiadach, których udzielił mediom Albert Bourla, szef firmy Pfizer, odpowiedzialnej za opracowanie jednej z opiniowanych obecnie przez European Medicines Agency szczepionek na SARS-CoV-2, Internet obiegła szokująca wiadomość, jakoby Bourla nie planował się zaszczepić, a zatem nie ufał własnej szczepionce.

Teza:
Szef Pfizera nie zaszczepi się na COVID.
szef pfizera nie zaszczepi się na covid
Źródło: YouTube
szef pfizera nie zaszczepi się na covid
Źródło: Wprost
Szef Pfizera
Źródło: https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10399704/dyrektor-generalny-pfizera-nie-skorzysta-z-produktu-jego-wlasnej-firmy-nie-chce-zajmowac-kolejki.html

 

W rzeczywistości szef Pfizera jak najbardziej ma zamiar się zaszczepić, wraz z całym zarządem firmy, co wielokrotnie podkreślał. Jednakże, jak przyznał w wypowiedzi dla CNBC:

„I’m 59 years old, in good health, I’m not working on the frontline, so my type it is not recommended to get vaccination now. As soon as I can, I will.”

Tłumaczenie:

„Mam 59 lat, jestem dobrego zdrowia, nie pracuję na pierwszej linii [walki z koronawirusem, przyp. Fakenews.pl], zatem nie kwalifikuję się do szczepienia w tym momencie. Zaszczepię się, gdy tylko będę mógł.”

Bourla dodał, że rozważy przyjęcie szczepionki wcześniej niż niektóre osoby w jego wieku i stanie zdrowia, aby wykazać zaufanie zarządu firmy do szczepionki i zachęcić innych do jej przyjęcia.

W przypadku szczepień na SARS-CoV-2 obowiązuje pewna kolejność. Z uwagi na ograniczoną liczbę dawek szczepionki w pierwszym rzucie, najpierw szczepione będą osoby z grup ryzyka m.in. seniorzy i pracownicy ochrony zdrowia. By zaszczepić się w pierwszej kolejności Albert Bourla musiałby „przeskoczyć kolejkę”, co naraziłoby go na krytykę.

Szef Pfizera stanął między młotem a kowadłem: jeśli zaszczepiłby się poza kolejnością, oskarżono by go o wykorzystywanie pozycji i wpływów, by „wepchnąć się w kolejkę”, w sytuacji gdy zdecydował się poczekać na swoją kolej, skrytykowano go za rzekome obawianie się własnego produktu.

„Wpychanie się w kolejkę” nie byłoby również zgodne z polityką firmy, która niedawno oświadczyła, iż szczepionki nie będzie można kupić prywatnie i będzie tak samo dostępna dla biednych i bogatych, bez związku ze statusem i pozycją społeczną. Zaszczepienie całego zarządu Pfizera ośmieszyłoby to oświadczenie.

Podsumowanie

Szef Pfizera planuje zaszczepić się wtedy, kiedy wszyscy. Do tej pory unikał szczepienia z powodów wizerunkowych, jednak niewykluczone, że pod społecznym naciskiem zdecyduje się na szczepienie pokazowe.

Źródła

CNBC: https://www.cnbc.com/2020/12/14/pfizers-ceo-hasnt-gotten-his-covid-vaccine-yet-saying-he-doesnt-want-to-cut-in-line.html

BusinessToday: https://www.businesstoday.in/current/economy-politics/pfizer-ceo-albert-bourla-yet-to-be-vaccinated-sayswont-cut-the-line/story/425044.html

Zdjęcie ilustracyjne: “Transforming Health in the Fourth Industrial Revolution” by World Economic Forum is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl