Szef Pfizera nie zaszczepi się własną szczepionką?

Szef Pfizera nie zaszczepi się własną szczepionką?

Po kilku wywiadach, których udzielił mediom Albert Bourla, szef firmy Pfizer, odpowiedzialnej za opracowanie jednej z opiniowanych obecnie przez European Medicines Agency szczepionek na SARS-CoV-2, Internet obiegła szokująca wiadomość, jakoby Bourla nie planował się zaszczepić, a zatem nie ufał własnej szczepionce.

Teza:
Szef Pfizera nie zaszczepi się na COVID.
szef pfizera nie zaszczepi się na covid
Źródło: YouTube
szef pfizera nie zaszczepi się na covid
Źródło: Wprost
Szef Pfizera
Źródło: https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10399704/dyrektor-generalny-pfizera-nie-skorzysta-z-produktu-jego-wlasnej-firmy-nie-chce-zajmowac-kolejki.html

 

W rzeczywistości szef Pfizera jak najbardziej ma zamiar się zaszczepić, wraz z całym zarządem firmy, co wielokrotnie podkreślał. Jednakże, jak przyznał w wypowiedzi dla CNBC:

„I’m 59 years old, in good health, I’m not working on the frontline, so my type it is not recommended to get vaccination now. As soon as I can, I will.”

Tłumaczenie:

„Mam 59 lat, jestem dobrego zdrowia, nie pracuję na pierwszej linii [walki z koronawirusem, przyp. Fakenews.pl], zatem nie kwalifikuję się do szczepienia w tym momencie. Zaszczepię się, gdy tylko będę mógł.”

Bourla dodał, że rozważy przyjęcie szczepionki wcześniej niż niektóre osoby w jego wieku i stanie zdrowia, aby wykazać zaufanie zarządu firmy do szczepionki i zachęcić innych do jej przyjęcia.

W przypadku szczepień na SARS-CoV-2 obowiązuje pewna kolejność. Z uwagi na ograniczoną liczbę dawek szczepionki w pierwszym rzucie, najpierw szczepione będą osoby z grup ryzyka m.in. seniorzy i pracownicy ochrony zdrowia. By zaszczepić się w pierwszej kolejności Albert Bourla musiałby „przeskoczyć kolejkę”, co naraziłoby go na krytykę.

Szef Pfizera stanął między młotem a kowadłem: jeśli zaszczepiłby się poza kolejnością, oskarżono by go o wykorzystywanie pozycji i wpływów, by „wepchnąć się w kolejkę”, w sytuacji gdy zdecydował się poczekać na swoją kolej, skrytykowano go za rzekome obawianie się własnego produktu.

„Wpychanie się w kolejkę” nie byłoby również zgodne z polityką firmy, która niedawno oświadczyła, iż szczepionki nie będzie można kupić prywatnie i będzie tak samo dostępna dla biednych i bogatych, bez związku ze statusem i pozycją społeczną. Zaszczepienie całego zarządu Pfizera ośmieszyłoby to oświadczenie.

Podsumowanie

Szef Pfizera planuje zaszczepić się wtedy, kiedy wszyscy. Do tej pory unikał szczepienia z powodów wizerunkowych, jednak niewykluczone, że pod społecznym naciskiem zdecyduje się na szczepienie pokazowe.

Źródła

CNBC: https://www.cnbc.com/2020/12/14/pfizers-ceo-hasnt-gotten-his-covid-vaccine-yet-saying-he-doesnt-want-to-cut-in-line.html

BusinessToday: https://www.businesstoday.in/current/economy-politics/pfizer-ceo-albert-bourla-yet-to-be-vaccinated-sayswont-cut-the-line/story/425044.html

Zdjęcie ilustracyjne: “Transforming Health in the Fourth Industrial Revolution” by World Economic Forum is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl