Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ta cerkiew nie spłonęła w Nowopołtawce w Ukrainie, tylko w Rosji w 2013 roku

Ta cerkiew nie spłonęła w Nowopołtawce w Ukrainie, tylko w Rosji w 2013 roku

5 kwietnia na białoruskim Telegramie dużą popularność zdobyło wideo przedstawiające pożar budynku sakralnego. Fałszywa informacja trafiła również do polskojęzycznych, prorosyjskich trolli. Opis informuje o potencjalnym celowym spaleniu cerkwi przez rzekomych “banderowskich nazistów” we wsi Nowopołtawka w obwodzie mikołajewskim w Ukrainie. W artykule wyjaśniamy, że to zdarzenie miało miejsce nie w Ukrainie, a 10 lat temu w Rosji.

Teza:
Ukraińcy spalili cerkiew we wsi Nowopołtawka.
Demirov o cerkwi we wsi Nowopołtawka
Źródło: Twitter/Martin Demirov

Nie Nowopołtawka, a Iljinka w Rosji

Fałszywą informację o podpaleniu cerkwi we wsi Nowopołtawka jako pierwszy rozpowszechnił rosyjski serwis informacyjny Readovka. Choć z ich stron i kont społecznościowych wideo zostało już usunięte, to w powielonych przez białoruskie media (ONT NEWS oraz ANT NEWS) postach widać ich logo. Materiał z płonącą świątynią opatrzony fałszywym opisem zdobył popularność również na Twitterze.

W rzeczywistości film pochodzi z 2013 roku i przedstawia pożar cerkwi w rosyjskim mieście Iljinka w obwodzie astrachańskim. Jak możemy przeczytać w rosyjskiej Komsomolskiej Prawdzie w artykule z tego okresu, przyczyny pożaru nie udało się ustalić. Pożar ugaszono w 40 minut, ale mimo to kościół spłonął doszczętnie.

W rzeczywistości cerkiew w Nowopołtawce nie została w żaden sposób zniszczona. Poza tym wygląda inaczej niż ta, która spłonęła w Iljince. Poniżej prezentujemy jej zdjęcie.

Cerkiew w Nowopołtawce
Źródło: hram-novyi-bug.church.ua

Podsumowanie

Po raz kolejny stary materiał wideo został wykorzystany przez prokremlowską propagandę jako antyukraińska dezinformacja. W rzeczywistości cerkiew spłonęła, ale nie w Ukrainie, a w Rosji. Co więcej, nie miało to miejsca teraz, a dziesięć lat temu, czyli w 2013 roku.

Źródła

Komsomołska Prawda: https://www.volgograd.kp.ru/online/news/1348414/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl