Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Policjant bez maseczki na marszu. Dotarliśmy do pełnego materiału wideo.

Policjant bez maseczki na marszu. Dotarliśmy do pełnego materiału wideo.

Niedawna seria marszy przeciwników obostrzeń epidemicznych wywołuje w sieci bardzo wiele emocji. Najwięcej kontrowersji wzbudziła sytuacja z Gdańska, gdzie jeden z policjantów użył gazu przeciwko protestującym.

Teza:
Policjant bez maski potraktował gazem demonstrantów.
Nasza ocena:

Demonstranci twierdzili, iż policjant nie zakrywał ust i nosa zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, a ponadto przekroczył swoje uprawnienia, atakując pokojowych uczestników marszu.

policjant gdańsk

gdańsk gaz

 

Fałszywa informacja wywołała falę nienawiści wobec policjanta.

 

gdańsk gaz

gdańsk gaz

gdańsk gaz

gdańsk gaz

Okazuje się, iż zarzuty wobec funkcjonariusza o nienoszenie maseczki i nieuzasadnione użycie gazu są bezzasadne. Poniżej możecie zapoznać się z pełnym materiałem wideo z tego zajścia oraz naszą poklatkową analizą .

 

Analiza

W pierwszej sekundzie materiału wyraźnie widać, iż rzeczony policjant ma na twarzy maseczkę. Inni policjanci również zakrywają usta oraz nos.

gdańsk gaz

W drugiej sekundzie możemy potwierdzić z bliska, że maseczka jest prawidłowo założona.

gdańsk gaz

Maseczkę widać wciąż w 10 sekundzie, do momentu szarpaniny, którą zdaje się prowokować osoba w czerwonej czapce z daszkiem (najprawdopodobniej kobieta).

gdańsk gaz

Widać, jak zbliża się ona do policjanta i najprawdopodobniej od tyłu zrywa mu maseczkę. Bardzo wątpliwym jest, by prawidłowo założona za uszy maseczka spadła przez przypadek.

gdańsk gaz

W 16 sekundzie widzimy tył głowy policjanta już bez maseczki, osoba w czerwonej czapce jest natychmiast odciągana przez policjantów w cywilu (lub uczestników protestu).

gdańsk gaz

W 20 sekundzie policjant decyduje się użyć gazu.

gdańsk gaz

Oglądając materiał warto zwrócić również uwagę na agresywną postawę niektórych protestujących, którzy szarpią i popychają policjantów. Użycie gazu przez funkcjonariuszy nie wydaje się w tej sytuacji nadużyciem.

gdańsk gaz

Podsumowanie

Materiał został odpowiednio przycięty i wyrwany z kontekstu, by fałszywie oskarżyć policjanta o nie noszenie maseczki oraz o nieuzasadnione użycie gazu.

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl