Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Olimpiada 2012 Londyn, czy przewidziano pandemię?

Olimpiada 2012 Londyn, czy przewidziano pandemię?

Olimpiada 2012 Londyn i rzekoma przepowiednia pandemii. Od kilku miesięcy w internecie można napotkać filmy i wpisy mówiące o tym, że podczas ceremonii otwarcia igrzysk została przewidziana pandemia wirusa SARS-CoV-2.

Teza:
W czasie ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie zaprezentowano przepowiednię pandemii.

W Polsce temat zaczął zyskiwać popularność w listopadzie i grudniu zeszłego roku. Film w serwisie youtube prezentujący występ na otwarcie Igrzysk Olimpijskich 2012 z dodatkowym komentarzem, prezentującym “zapowiedź” pandemii obejrzało ponad 30 000 osób. Był on udostępniany w wielu miejscach, między innymi na facebooku.

olimpiada 2012 londyn
Źródło: facebook.com

Jak można się domyślać ta część otwarcia ceremonii Igrzysk Olimpijskich w Londynie nie miała nic wspólnego z “zapowiedzią” pandemii. Wszystkie przedstawiane dowody są dość proste do obalenia. Na przykład napis “GOSH”, który widzimy w 1:10 minucie filmiku, według autora oznacza wyrażenie “Boże!”. W rzeczywistości jest to skrót od nazwy szpitala dziecięcego w Londynie – Great Ormond Street Hospital.

olimpiada 2012 londyn
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=FqVAK4VWIdI&feature=youtu.be

Jest to najsłynniejsza tego typu placówka w Wielkiej Brytanii, znana z doskonałej opieki i pionierskich metod leczenia najmłodszych. Aktualnie jest jednym z największych centrów transplantacji serca na świecie. W 1929 roku, sir James Matthew Barrie przekazał szpitalowi prawa autorskie do swojego najsłynniejszego dzieła – “Piotrusia Pana”. Więcej o historii placówki można przeczytać tutaj. Omawiany fragment ceremonii jest więc złożeniem hołdu dla Great Ormond Street Hospital, a nie rodzajem przepowiedni. W występach uczestniczyło z resztą 9 pacjentów szpitala oraz 3 pracowników. Więcej informacji, można odnaleźć w tym miejscu.

GOSH - Great Ormond Street Hospital
Źródło: https://www.gosh.nhs.uk/press-releases/incredible-honour-great-ormond-street-hospital-london-2012-olympic-opening-ceremony/

Innym przykładem manipulacji jest określenie gestu przykładania palca do ust jako “masońskiego znaku” w 3:36 minucie. Jest wykorzystywany w momencie “usypiania dzieci” w trakcie przedstawienia. Oczywiście jest to powszechnie stosowana niewerbalna prośba o zachowanie ciszy i raczej z masonami ma niewiele wspólnego.

W 5:05 pojawią się stwory i złoczyńcy z brytyjskiej literatury dla dzieci między innymi Kapitan Hak z “Piotrusia Pana” czy Lord Voldemort z serii książek o Harrym Potterze. Autor filmu określa je jako “obce wojsko”.

Przedstawiona w 6 minucie filmu Królowa Kier (postać pochodzi z “Alicji w Krainie Czarów”) ma rzekomo być karykaturą obecnego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Pojawiające się w 7:54 minucie postacie przebrane za najsłynniejszą brytyjską nianię – Mary Poppins z serii książek pod tym samym tytułem określone zostają jako “totalitarny rząd światowy”. Wszystkie przedstawiane postacie z dzieł kultury brytyjskiej są zresztą prezentowane i omawiane przez telewizyjnych komentatorów.

Całe przedstawienie, które było drugim aktem całej ceremonii, wyreżyserowanym przez zdobywcę Oskara Danny’ego Boyle’a ciężko jest  traktować jako jakąkolwiek przepowiednię. Wszystkie podane przykłady świadczą o bardzo dużej nadinterpretacji przedstawionych wydarzeń przez autora filmu. Ta część ceremonii otwarcia miała oddawać hołd National Health Service (Narodowa Służba Zdrowia – tłum. red.) oraz popularnej na całym świecie brytyjskiej literaturze dla dzieci. Jak podaje olimpijski przewodnik dla mediów – “dwóch największych osiągnięć Wielkiej Brytanii” (“two of Britain’s greatest achievements” – tłum. red.).

Podsumowanie

Doszukiwanie się znaków przepowiadających przyszłe wydarzenia retroaktywnie, jest myśleniem życzeniowym. Nie ma żadnych dowodów na to, że twórcy ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich mieli jakąkolwiek świadomość przyszłych wydarzeń. Ciężko też uwierzyć w to, że miałoby to w jakikolwiek sposób “programować” ludzi i przygotowywać na to, co nadejdzie. Sposób interpretacji ceremonii przez autora omawianego filmu świadczy o minimalnym poziomie wiedzy na temat kultury brytyjskiej. Wszystko, co zostało w jej trakcie przedstawione jest stosunkowo proste do wyjaśnienia.

Źródła

Reuters: https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-london-olympic-ceremony-idUSKBN22Q31K

Great Ormond Street Hospital: 1. https://www.gosh.nhs.uk/about-us/our-history/; 2. https://www.gosh.nhs.uk/press-releases/incredible-honour-great-ormond-street-hospital-london-2012-olympic-opening-ceremony/

Youtube (oficjalny kanał Igrzysk Olimpijskich): https://www.youtube.com/watch?v=4As0e4de-rI

Olympic.org: https://www.olympic.org/news/london-2012-opening-and-closing-ceremony

Zdjęcie ilustracyjne: https://www.youtube.com/watch?v=4As0e4de-rI

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl