Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, „najpiękniejsze zdjęcie roku” nie przedstawia wyrzutu oksytocyny w mózgu dziecka

Rebecca Saxe

W ostatnich dniach kilkanaście tysięcy udostępnień zdobyła fotografia rezonansu magnetycznego, przedstawiająca matkę trzymającą na rękach dziecko. Wpisy w mediach społecznościowych informowały, że widoczne na zdjęciu kolorowe plamy to wyrzut dopaminy oraz oksytocyny – tzw. hormonu szczęścia, w reakcji na pocałunek matki. Fotografię opisywano jako „najpiękniejsze zdjęcie roku”. Sprawę popularnej fotografii obszernie poruszył również serwis AFP Sprawdzam.

Teza:
Zdjęcie przedstawia wyrzut dopaminy i oksytocyny w mózgu dziecka w reakcji na pocałunek matki.

najpiękniejsze zdjęcie roku / wyrzutu oksytocyny w mózgu dziecka

W rzeczywistości historia zdjęcia jest zupełnie inna, choć również ciekawa i pełna pozytywnych uczuć. Odwrócone wyszukiwanie obrazem w Google bardzo szybko pozwoliły nam dotrzeć do oryginalnej fotografii, której historię opisuje sama autorka, Rebecca Saxe na łamach Smithsonian Magazine.

zdjęcie najpiękniejsze
Źródło: Rebecca Saxe

Zdjęcie pochodzi z kwietnia 2015 roku i rzeczywiście wykonano je za pomocą rezonansu magnetycznego, było częścią badania przeprowadzonego na Massachusetts Institute of Technology, w którym udział wzięło 19 dzieci. Widoczna na fotografii kobieta to neurolog Rebecca Saxe ze swoich synem.

Po serii fałszywych informacji na temat rzekomego wyrzutu oksytocyny, Saxe wyjaśniła na Twitterze, że zdjęcie przedstawia te obszary w mózgu, które były aktywne, gdy dziecko oglądało na tablecie nagrania z twarzami znajomych ludzi i nie ma nic wspólnego z pocałunkiem. Zastosowano technikę funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI), dzięki której mierzy się wzrost przepływu krwi i utlenowania konkretnej części mózgu. Dzięki temu można określić, które rejony mózgu są w danej chwili aktywne oraz w jakim stopniu. Ta technika nie jest w stanie zobrazować jednak poziomu jakichkolwiek hormonów.

Autorka zdjęcia zaznaczyła, że “najpiękniejsze zdjęcie roku” nie ma nic wspólnego z oksytocyną, hormonami, całowaniem czy karmieniem piersią.

Rebecca Saxe / Najpiękniejsze zdjęcie roku

zdjęcie roku

Więcej informacji na temat techniki fMRI przekazała sama Rebecca Saxe podczas wystąpienia w TEDx Cambridge.

 

Podsumowanie

Choć „najpiękniejsze zdjęcie roku” nie przedstawia reakcji dziecka na pocałunek matki, lecz na obrazy wyświetlane na tablecie i nie ma nic wspólnego z uczuciami, z pewnością jest częścią bardzo ciekawego projektu badawczego i pierwszą tego typu fotografią na świecie.

Źródła:

Rebecca Saxe: https://twitter.com/rebecca_saxe/status/1171979487489286146

Nature: https://www.nature.com/articles/ncomms13995

Smithsonian Magazine: https://www.smithsonianmag.com/science-nature/why–captured-MRI-mother-child-180957207/

AFP Sprawdzam: https://sprawdzam.afp.com/zdjecie-nie-pokazuje-eksplozji-oksytocyny-w-mozgu

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl