Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Jeff Bezos nie zrezygnował z funkcji CEO tuż po tym, jak Amazon wszedł do Polski

Nie, Jeff Bezos nie zrezygnował z funkcji CEO tuż po tym, jak Amazon wszedł do Polski

03.02.2021 TVP Info opublikowało na swoim Twitterze wpis sugerujący, że Jeff Bezos zrezygnował z funkcji CEO Amazona po wejściu jego przedsiębiorstwa do Polski. Internauci błyskawicznie zaczęli udostępniać screen tej wypowiedzi, który szybko zaczął rozchodzić się w sieci.

Teza:
Jeff Bezos zrezygnował z funkcji CEO Amazona, gdy firma rozpoczęła działalność w Polsce.

Warto zaznaczyć, że Jeff Bezos nie odejdzie z funkcji w najbliższym czasie, wbrew sugestii TVP Info. Proces zmiany dyrektora generalnego Amazona potrwa do trzeciego kwartału tego roku. Nowym CEO ma zostać Andy Jassy, który dotychczas pełnił funkcję szefa Amazon Web Services. Sam Bezos pozostanie w firmie, przechodząc na stanowisko prezesa wykonawczego, będąc również wciąż członkiem zarządu. Chce jednak skupić się na działalności w swoich innych projektach: firmie kosmicznej Blue Origin oraz dzienniku Washington Post. Więcej tutaj.

Kwestią najważniejszą pozostaje jednak fakt, kiedy Amazon rzeczywiście rozpoczął działalność w Polsce. Twitt TVP Info sugeruje, że było to niedawno, jednak nie jest to prawda.

bezos ceo
Źródło: https://twitter.com/tvp_info/status/1356852497344827396

 

W rzeczywistości przedsiębiorstwo weszło do Polski w 2014 roku, otwierając centra dystrybucyjne w Bielanach Wrocławskich (dwa magazyny) oraz Sadach, odpowiednio 28 i 29 października. Do dzisiaj Amazon otworzył łącznie 9 tego typu centrów logistyki (otwarcie dziesiątego planowane jest w tym roku w Świebodzinie) oraz Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i oddział Amazon Web Services w Warszawie. Zatrudnia łącznie około 18 tysięcy stałych pracowników oraz do 10 tysięcy sezonowych.

Prawdą pozostaje, że w ostatnich dniach ogłoszono otwarcie sklepu internetowego Amazona w Polsce. Jednak nie wiadomo, kiedy ta gałąź działalności przedsiębiorstwa zostanie uruchomiona w naszym kraju, więc również i ten fakt trudno traktować jako “wejście Amazona do Polski”. Póki co, właściciele polskich firm mogą rejestrować się w systemie amerykańskiego giganta jako sprzedawcy, by mieć w przyszłości dostęp do jego usług.

Podsumowanie

Wpis TVP Info opiera się na manipulacji informacjami, które ostatnio obiegły polskie media i nie oddaje rzeczywistego stanu rzeczy. Takie ujęcie tematu może wprowadzać odbiorców w błąd i wywoływać mylne wrażenie, że Polska ma cokolwiek wspólnego z ustąpieniem Bezosa z funkcji CEO Amazona.

Źródła:

Business Insider: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/jeff-bezos-ustapi-z-funkcji-ceo-amazona/gned0b6; 2. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/amazon-szuka-10-tys-pracownikow-sezonowych/x03n5t5

Forsal.pl: https://forsal.pl/artykuly/843030,niskie-koszty-pracy-kontra-rozwoj-gospodarczy-jak-amazon-namieszal-na-polskim-rynku-pracy.html

Biuro Prasowe Amazona: https://biuroprasoweamazon.pl/Komunikaty-prasowe/Lista/Komunikat-prasowy/amazon/pl/news/Amazon-planuje-uruchomienie-Amazon.pl.-Panel-sprzedawcy-Seller-Central-Polska-jest-ju%C5%BC-dost%C4%99pny./

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl