Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Olena Zełenska nie wyrobiła izraelskiego paszportu

Olena Zełenska nie wyrobiła izraelskiego paszportu

19 czerwca Olena Zełenska odbyła oficjalną wizytę w Izraelu. Wydarzenie to postanowiła wykorzystać antyukraińska propaganda, tworząc fałszywy izraelski paszport, który niejako przy okazji miała załatwić sobie pierwsza dama Ukrainy. W artykule wyjaśniamy wszystkie błędy, które popełnili fałszerze.

Teza:
Olena Zełenska wyrobiła sobie izraelski paszport
Olena Zełenska - fałszywy paszport
Źródło: Twitter/Andrew Stapel

Błąd na błędzie

Zdjęcie Oleny Zełenskiej, które fałszerz wykorzystał do stworzenia dokumentu, pochodzi z konta pierwszej damy na Telegramie, a konkretnie z postu z 9 kwietnia 2023 r.

Olena Zełenska - telegram
Źródło: Telegram/Olena Zełenska

Najczytelniejszym błędem popełnionym przez autora podróbki są nieprawidłowe daty wydania oraz ważności paszportu. Wynika z nich, że termin ważności paszportu upłynął dzień przed jego wydaniem.

Paszport Oleny Zełenskiej
Błędne daty na paszporcie

Drugim poważnym potknięciem jest zapis nazwiska i imienia Oleny Zełenskiej w języku hebrajskim. W tym języku czytamy i zapisujemy słowa od lewej do prawej. Tymczasem imię i nazwisko Zełenskiej na sfabrykowanym paszporcie zapisano… od tyłu.

Olena Zełenska po hebrajsku
Olena Zełenska po hebrajsku

Podobnie sprawa wygląda z miejscem urodzenia pierwszej damy, czyli ZSRR (ang. USSR) oraz narodowością, która również zapisana jest odwrotnie. W nazwie narodowości (Israeli) po hebrajsku brakuje również pierwszej litery. Zamiast יִשׂרְאֵלִי powinno zapisać się ישראלים. Poprawnie zapisano za to Jerozolimę.

O sprawie pisał również portal StopFake.org.

Podsumowanie

Fałszywy izraelski paszport to kolejny dowód na toporność prorosyjskiej propagandy. Szereg błędów, które popełnił fałszerz, wskazuje na dużą niedbałość w tworzeniu tego dokumentu. Mimo to nawet tak niechlujnie stworzona podróbka jest wykorzystywana przez polskojęzyczne konta w mediach społecznościowych, dlatego podchodźmy do tego typu postów z dużą rezerwą i sprawdzajmy informacje w wiarygodnych źródłach.

Źródła

StopFake.org: Фейк: Олена Зеленська отримала паспорт громадянки Ізраїлю – фото

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl