Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ostatnie ruchy wojsk w USA nie są niczym niezwykłym

Ostatnie ruchy wojsk w USA nie są niczym niezwykłym

Od kilku dni media społecznościowe zalewają filmy przedstawiające duże ruchy wojsk w USA. Zwolennicy teorii spiskowych szybko podchwycili temat, udostępniając dziesiątki filmików pokazujących pojazdy opancerzone na amerykańskich ulicach i w transporcie kolejowym. Obrazki te łączono z wybuchem trzeciej wojny światowej czy Wielkim Resetem. Oczywiście, jak to zazwyczaj bywa, prawda w takich przypadkach jest znacznie bardziej prozaiczna, niż chcieliby zwolennicy teorii spiskowych. 

Teza:
Ruchy wojska w USA są nietypowe i tajemnicze. Zwiastują wojnę lub inne niezwykłe zdarzenia.

W szerzeniu złowieszczych informacji, zdjęć i filmów prym wiodło kilka kont na Twitterze. Wśród nich znalazły się @CBKNEWS121, @matttttt187, @cotupacs, @WillingWitness oraz @Sprinter99880. Nie jest szczególnie zaskakujące, że wszystkie one znane są z szerzenia teorii spiskowych, wyrażania poparcia dla Donalda Trumpa, treści antyukraińskich czy antyszczepionkowych.

Ostatnie ruchy wojsk w USA nie są niczym niezwykłym
Źródło: twitter.com

W Polsce również pojawiły się tego typu plotki, między innymi na Twitterze. Oficjalne konto Wojciecha Cejrowskiego podało te informacje, zamieszczając w swoim wpisie 23 linki do zdjęć i nagrań przedstawiających transporty wojskowe. Tweet sugerował jednocześnie, że dzieje się coś niezwykłego i nietypowego.

Ostatnie ruchy wojsk w USA nie są niczym niezwykłym
Źródło: twitter.com

Liczba filmów, jaka została udostępniona, miała za zadanie wywołać u odbiorcy poczucie masowości zdarzeń. Jednocześnie komentarze o tym, że sytuacje te są podejrzane, a rząd ukrywa rzeczywisty cel ruchów wojsk, powodowały, że użytkownicy mediów społecznościowych mogli odczuwać niepokój. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować wszystkich pojawiających się filmów, jednak poniżej podamy przykłady pokazujące, że w USA nie dzieje się w rzeczywistości nic nadzwyczajnego.

To nie ruchy wojsk w USA, a eszelon w Kanadzie

Jedno z najpopularniejszych nagrań krążących w sieci przedstawia pojazdy wojskowe transportowane przez pociąg (eszelon). Wiele osób twierdziło, że film został nagrany w USA. Sugerowano też, że być może zbliża się wojna. Wiele wpisów miało na celu wzbudzać niepokój i strach wśród odbiorców.

Ostatnie ruchy wojsk w USA nie są niczym niezwykłym
Źródło: twitter.com

W rzeczywistości wideo prezentuje kanadyjskie pojazdy opancerzone LAV 6, które nie znajdują się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Jeden z użytkowników TikToka opublikował wspomniany film 13 czerwca 2023 roku z podpisem „setki czołgów pojawiły się w Montrealu” (tłum.red.). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że transportowane eszelonem pojazdy to kołowe bojowe wozy piechoty, a nie czołgi. Departament Obrony Narodowej Kanady potwierdził na łamach portalu Snopes, że widoczne na nagraniu pojazdy wracały z corocznych ćwiczeń „Maple Resolve” w Albercie. Najprawdopodobniej inne nagranie krążące w mediach społecznościowych przedstawia ten sam eszelon, chociaż z racji złej jakości nagrania nie da się tego jednoznacznie potwierdzić.

Wizyta Bidena

Inne wideo przedstawia lądujące na przedmieściach Larkspur (błędnie zapisane w tweetcie) w Kalifornii maszyny V-22 Osprey. Komentarz do filmu po raz kolejny przedstawiał sytuację jako niepokojącą i tajemniczą.

Ostatnie ruchy wojsk w USA nie są niczym niezwykłym
Źródło: twitter.com

Po krótkiej analizie okazuje się, że 19 czerwca 2023 roku w Kalifornii zaczęła się wizyta Joe Bidena. Widoczne na nagraniu Ospreye są popularnym środkiem transportu dla członków kancelarii, ochrony, a także samego prezydenta USA. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zamknęła przestrzeń powietrzną nad Larkspur i okolicami, co zobaczyć możemy na stronie FAA. We wtorek 20 czerwca 2023 roku Joe Biden odwiedził hrabstwo Marin, gdzie znajduje się Larkspur. Byliśmy w stanie potwierdzić geolokalizację filmu, a maszyny V-22 Osprey lądują najprawdopodobniej na terenie boisk należących do Marin College. Wszystko wskazuje na to, że były to ćwiczenia, które odbyły się kilka dni wcześniej, aby przegotować pilotów na właściwe lądowanie z prezydentem na pokładzie. Ewentualnie z wyprzedzeniem transportowano ochronę oraz część sztabu Joe Bidena.

Ruchy wojsk w USA — ćwiczenia Gwardii Narodowej

Wiele nagrań powielanych w mediach społecznościowych przedstawia pojazdy, które licznie poruszają się po amerykańskich autostradach i ulicach. Na większości z nich zobaczyć możemy sprzęt należący do amerykańskiej Gwardii Narodowej, której ćwiczenia odbywają się co rok, najczęściej w sezonie letnim. Nie jest więc niczym dziwnym, że w czerwcu w USA napotkać można zwiększony ruch pojazdów wojskowych. Więcej o tegorocznych manewrach tutaj.

Wśród filmów przedstawiających przejazd sprzętu Gwardii Narodowej możemy zobaczyć nagranie z Idaho. Widzimy na nim haubice samobieżne M109. Wojskowi zapowiadali przejazd kolumny już kilka dni wcześniej. Wiązał się on z corocznymi ćwiczeniami. Autor omawianego wpisu na Twitterze (@WillingWitness) podał złą datę nagrania. Najprawdopodobniej celowo, aby zwiększyć sensacyjność podawanej przez siebie wiadomości.

Gwardia Narodowa w Idaho
Źródło: twitter.com

Innym przykładem popularnego nagrania było to z Filadelfii, gdzie widoczne były kołowe pojazdy opancerzone w centrum miasta. Wzbudziło ono sporą sensację z racji tego, gdzie nagrano wojskowy sprzęt. Jak jednak wskazuje dziennikarz BBC, Shayan Sardarizadeh, są to najprawdopodobniej pojazdy pensylwańskiej Gwardii Narodowej. Geolokalizacja pokazuje, że sprzęt porusza się w stronę placówki rekrutacyjnej. Ruch zapewne związany jest ze wspomnianymi już wcześniej corocznymi manewrami Gwardii Narodowej.

Gwardia Narodowa w Filadelfii
Źródło: twitter.com

Podsumowanie

Zalew filmów z transportami sprzętu wojskowego ma za zadanie wzbudzić niepokój w odbiorcach. Wszystko wskazuje na to, że publikowanie dużej ilości nagrań z sensacyjnymi podpisami miało przede wszystkim wygenerować zasięgi oraz liczne komentarze. Omawiane treści udostępniały konta znane ze swojego braku rzetelności.

Nagrania w rzeczywistości nie wiążą się z żadnymi nietypowymi wydarzeniami. Pokazują one pojazdy przemieszczające się w ramach corocznych manewrów czy innych rutynowych zadań. Część filmów prezentuje wydarzenia spoza USA, inne nie są aktualne. W związku z tym nie należy ich traktować jako treści, które wiarygodnie oddają rzeczywistość.

Źródła

Rząd Kanady: https://www.canada.ca/en/army/services/equipment/vehicles/light-armoured-vehicle-upgrade.html

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/us-heavy-military-equipment/

Boeing: https://www.boeing.com/defense/v-22-osprey/

CNN: https://edition.cnn.com/2023/06/19/politics/joe-biden-california-climate-change/index.html

Forbes: https://www.forbes.com/sites/mattnovak/2023/06/17/viral-video-hypes-fear-of-military-movements-in-california-for-absolutely-no-reason/?sh=376418cd3d5e

FAA: https://tfr.faa.gov/save_pages/detail_3_2482.html

SF Gate: https://www.sfgate.com/bayarea/article/military-aircraft-bay-area-suburbs-18158514.php

Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych: https://www.nationalguard.mil/About-the-Guard/Army-National-Guard/FAQ/

Reserve National Guard: https://reservenationalguard.com/unit-training/back-to-the-field-national-guard-units-gear-up-for-annual-training/amp/

Local News 8: https://localnews8.com/news/idaho-falls/2023/06/13/military-convoy-to-travel-on-idaho-falls-roads-wednesday/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl