Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Pobicie w szkolnej toalecie miało miejsce w Rosji

Pobicie w szkolnej toalecie miało miejsce w Rosji

9 czerwca na Twitterze pojawiło się wideo przedstawiające pobicie chłopca przez jego rówieśnika w szkolnej toalecie. Autor tweeta opisał go słowami: „Ukraińcy już rezają Polaków w polskich szkołach”. Film w fałszywym kontekście wyświetlono ponad 400 tys. razy. W artykule wyjaśniamy, że ta scena agresji została nakręcona w Rosji, a nie w Polsce.

Teza:
Nagranie przedstawia Ukraińskiego ucznia bijącego Polaka
Agresja w szkole
Źródło: Twitter/@Tommyjakistam

Rosyjskie liceum w Turoczaku

Słowo użyte w opisie „rezać” nie jest przypadkowe, pochodzi od ukraińskiego рíзати i oznacza cięcie. Prawdopodobnie jest to odwołanie do zbrodni wołyńskiej. Poszukanie materiału źródłowego zaczęliśmy standardowo od wyszukania za pomocą obrazu poszczególnych klatek z filmu. Niestety nieskutecznie. Jak zauważyli Internauci komentujący wideo, obaj chłopcy mówią po rosyjsku. Wpisaliśmy zatem w wyszukiwarce Yandex frazę „szkolna toaleta” po rosyjsku i wybraliśmy ostatnio dodane zdjęcia. W ten sposób dotarliśmy do wpisu na portalu newsburst.ru, który z kolei powołuje się na artykuł Komsomolskiej Prawdy z 7 czerwca. Czytamy w nim, że nagrana sytuacja miała miejsce 2 maja w Rosji, a dokładnie w liceum w wiosce Turoczak, w Republice Ałtaju. Organy ścigania wszczęły postępowanie karne przeciwko licealiście, który pobił chłopca.

Jak ustalili śledczy, przyczyną ataku był spór o waporyzator. Ofiara ataku miała go sobie przywłaszczyć. Po jego zwróceniu napastnik postanowił samemu wymierzyć sprawiedliwość. Urzędnicy państwowi mają zbadać warunki, w jakich wychowuje się sprawca.

Turoczak
Źródło: Google Maps

Agresja w szkole

Przemoc w szkołach nie zna granic, dlatego sceny widoczne na filmie mogły wydarzyć się w każdym kraju. Według badania UNESCO z 2017 roku około 30% wszystkich uczniów rocznie doświadcza jakiegoś rodzaju agresji w szkole. Na jego podstawie wyliczono, że najrzadziej przypadki zastraszania występują w Ameryce Centralnej (22,8%), a najczęściej w Afryce subsaharyjskiej (48,2%). Z kolei w Europie, podobnie jak na Karaibach, ofiarą zachowań agresywnych w szkołach pada około jedna czwarta uczniów. Podsumowanie badania z wszystkich rejonów przedstawia poniższa grafika. Raport UNESCO zawiera również szereg zaleceń mających na celu walkę z przemocą w szkole. Dotyczą one między innymi:

  • szkoleń dla nauczycieli na temat przemocy i zastraszania oraz z pozytywnego zarządzania klasą;
  • rutynowego gromadzenia danych w celu monitorowania rozpowszechnienia się przemocy w szkole;
  • zaangażowania w prawa dziecka i upodmiotowienie uczniów;
  • systemowego wsparcia dla uczniów dotkniętych przemocą i zastraszaniem w szkole.
Agresja w szkole
Źródło: UNESCO

Podsumowanie

Udostępnione wideo z fałszywym kontekstem to kolejny przykład małofinezyjnej propagandy antyukraińskiej. Scena agresji w szkole widoczna na opisywanym filmie miała miejsce w Rosji, a nie w Polsce. Jednak przemoc w szkołach nie zna granic. Według badań UNESCO średnio aż 1/3 wszystkich uczniów na świecie doświadcza przemocy szkolnej.

Źródła

newsburst.ru: СК начал уголовное расследование после избиения подростка в туалете алтайской школы

Komsomolska Prawda: СК возбудил уголовное дело после избиения подростка в туалете алтайской школы Читайте на WWW.ALT.KP.RU: https://www.alt.kp.ru/daily/27513/4774881/

UNESCO: Behind the numbers: ending school violence and bullying

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl