Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Bójka w amerykańskim kościele nie dotyczyła braku maseczki

Bójka w amerykańskim kościele nie dotyczyła braku maseczki

Od kilku dni w polskich mediach i na portalach społecznościowych można przeczytać o bójce w amerykańskim kościele, która rzekomo została sprowokowana przez brak maseczki u jednego z parafian. Po weryfikacji wydarzenia okazuje się, że nie to było przyczyną awantury podczas mszy.

Teza:
Bójka w amerykańskim kościele na popularnym nagraniu dotyczyła braku maseczki.

Film został rozpowszechniony na portalu Twitter przez Bryana Passifiume, reportera Torronto Sun. Umieścił go 25 października 2021 roku, opisując parafrazą cytatu z Biblii: “Father declined to forgive those who trespassed against him” ( tłum. Ojciec odmówił przebaczenia, tym którzy, przeciw niemu zawinili). Nigdzie jednak nie sugerował, że może chodzić o brak maseczki.

Bryan Passifiume
Źródło: Twitter/Passifiume

Cztery godziny później, Passifiume, dodał w komentarzu do pierwotnego tweeta, że nie ma pojęcia jaka była przyczyna zamieszania widocznego na wideo, a zamieścił go, ponieważ uznał “to po prostu za zabawny film, który znalazł i pomyślał, że się spodoba.” Materiał wideo zaczął już jednak krążyć po sieci i żyć własnym życiem.

Bryan Passifiume
Źródło: Twitter/Passifiume

Teorię o braku maseczek, jako przyczynie awantury podczas mszy świętej, rozpropagowały jako jedne z pierwszych środowiska antyszczepionkowe.

Bójka w kościele
Źródło: Twitter/Arachnid

1 listopada film z bójką podczas mszy z taką samą przyczyną, czyli brakiem maseczki, podał dalej użytkownik Twittera Stumbras.

Stumbras o bójce w kościele
Źródło: Twitter/Stumbras

A godzinę później taką samą interpretację awantury w kościele podał na Twitterze Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl.

Bartosz Węglarczyk o bójce
Źródło: Twitter/Węglarczyk

Taką samą informację na Facebooku podał portal Wirtualna Polska i O2.pl.

Opisywany incydent miał miejsce 24 października podczas mszy w kościele św. Franciszki Cabrini w miejscowości Lakewood, w stanie Washington. O prawdziwych przyczynach bójki informuje National Catholic Reporter, na łamach którego dowiadujemy się, że sprawcą awantury był Lon D. Saling.

Jak informuje porucznik policji Chris Lawle z Lakewood, Saling złamał zakaz zbliżania się do parafii w Lakewood nałożony 13 października za wcześniejsze “irracjonalne zachowanie i zakłócanie spokoju”. Saling twierdził, że ksiądz Paul Brunet, proboszcz parafii, ma zamiar wykorzystać seksualnie jego syna. Jednak pozew złożony w tej sprawie w sądzie hrabstwa Pierce został odrzucony z powodu braku dowodów.

Podsumowanie

Sprawa bójki w kościele w Lakewood jest bardziej skomplikowana niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Nie zawsze najprostsza interpretacja danego wydarzenia jest prawdziwa, ponieważ często odbieramy dane zdarzenie przez pryzmat swoich uprzedzeń i przekonań. Nie musimy oczekiwać wiarygodnych informacji od anonimowych kont użytkowników portali społecznościowych, jednakże od dużych koncernów medialnych powinniśmy wymagać podstawowych umiejętności weryfikacji przekazywanych informacji.

Źródła

NCR: https://www.ncronline.org/news/parish/man-seen-confronting-catholic-priest-viral-video-arrested-trespass

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl