Od kilku dni w polskich mediach i na portalach społecznościowych można przeczytać o bójce w amerykańskim kościele, która rzekomo została sprowokowana przez brak maseczki u jednego z parafian. Po weryfikacji wydarzenia okazuje się, że nie to było przyczyną awantury podczas mszy.
Film został rozpowszechniony na portalu Twitter przez Bryana Passifiume, reportera Torronto Sun. Umieścił go 25 października 2021 roku, opisując parafrazą cytatu z Biblii: „Father declined to forgive those who trespassed against him” ( tłum. Ojciec odmówił przebaczenia, tym którzy, przeciw niemu zawinili). Nigdzie jednak nie sugerował, że może chodzić o brak maseczki.
Cztery godziny później, Passifiume, dodał w komentarzu do pierwotnego tweeta, że nie ma pojęcia jaka była przyczyna zamieszania widocznego na wideo, a zamieścił go, ponieważ uznał „to po prostu za zabawny film, który znalazł i pomyślał, że się spodoba.” Materiał wideo zaczął już jednak krążyć po sieci i żyć własnym życiem.
Teorię o braku maseczek, jako przyczynie awantury podczas mszy świętej, rozpropagowały jako jedne z pierwszych środowiska antyszczepionkowe.
1 listopada film z bójką podczas mszy z taką samą przyczyną, czyli brakiem maseczki, podał dalej użytkownik Twittera Stumbras.
A godzinę później taką samą interpretację awantury w kościele podał na Twitterze Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl.
Taką samą informację na Facebooku podał portal Wirtualna Polska i O2.pl.
Opisywany incydent miał miejsce 24 października podczas mszy w kościele św. Franciszki Cabrini w miejscowości Lakewood, w stanie Washington. O prawdziwych przyczynach bójki informuje National Catholic Reporter, na łamach którego dowiadujemy się, że sprawcą awantury był Lon D. Saling.
Jak informuje porucznik policji Chris Lawle z Lakewood, Saling złamał zakaz zbliżania się do parafii w Lakewood nałożony 13 października za wcześniejsze „irracjonalne zachowanie i zakłócanie spokoju”. Saling twierdził, że ksiądz Paul Brunet, proboszcz parafii, ma zamiar wykorzystać seksualnie jego syna. Jednak pozew złożony w tej sprawie w sądzie hrabstwa Pierce został odrzucony z powodu braku dowodów.
Podsumowanie
Sprawa bójki w kościele w Lakewood jest bardziej skomplikowana niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Nie zawsze najprostsza interpretacja danego wydarzenia jest prawdziwa, ponieważ często odbieramy dane zdarzenie przez pryzmat swoich uprzedzeń i przekonań. Nie musimy oczekiwać wiarygodnych informacji od anonimowych kont użytkowników portali społecznościowych, jednakże od dużych koncernów medialnych powinniśmy wymagać podstawowych umiejętności weryfikacji przekazywanych informacji.
Źródła