Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Katy Perry jadła ludzkie mięso? To stary fake news

Katy Perry jadła ludzkie mięso? To stary fake news

Katy Perry jadła ludzkie mięso? Tak sugeruje przynajmniej artykuł na portalu Plejada.pl. Plejada to polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet. W związku z kwarantanną osobom wrzucającym wpisy na portal chyba zabrakło tematów, ponieważ odgrzebali fake newsa z listopada 2017 roku. Opublikowali wywiad, który rzekomo miała dać Katy Perry dla francuskiego radia. Miała w nim wyznać, że jadła ludzkie mięso:

Katy Perry ludzkie mięso
Źródło: https://plejada.pl/newsy/katy-perry-jadla-ludzkie-mieso-nie-ona-jedyna-to-hollywoodzki-przysmak/72j12z5

W leadzie czytamy:

Katy Perry zszokowała swoich fanów. Autorka hitu “I Kissed A Girl” wyznała, że jadła ludzkie mięso. Dodała, że nie ona jedna, a podczas specjalnych, hollywoodzkich przyjęć, kanibalizm jest rzeczą zupełnie normalną. “Ludzie umierają przez cały czas, a ich ciała po prostu się marnują”

Podobne doniesienia pojawiły się trzy lata temu na portalu eska.pl. Jest to oczywiście:

Nie, Katy Perry nie jadła ludzkiego mięsa. To fake news obalony już w 2017 roku przez portal sprawdzający fakty Snopes. Nie znaleźliśmy żadnego francuskiego radia, które wyemitowało rozmowę, wspomnianą w artykule plejady. Cała treść wywiadu jest od początku do końca zmyślona. 

Kto wymyślił fake newsa o Katy Perry?

Pierwowzór fałszywej wiadomości pojawił się na zagranicznym portalu plotkarskim YourNewsWire.com, 1 listopada 2017 roku:

Źródło: http://archive.is/XRIwH

YourNewsWire słynie z kolportowania fake newsów. Mieli tak kiepską reputację, że zmienili nazwę na NewsPunch. W raporcie Buzzfeed News z 2017 r. NewsPunch jest drugim co do wielkości źródłem fake newsów rozpowszechnianych na Facebooku. Analiza Poyntera z czerwca 2018 r. wykazała, że materiały z NewsPunch (YourNewsWire) były dementowane ponad 80 razy w 2017 i 2018 r. przez akredytowanych weryfikatorów Poyntera takich jak Snopes, FactCheck.org, PolitiFact i Associated Press.

Pewne sformułowania z wywiadu, pochodzą z teledysku piosenkarki “Bon Appétit”:

W artykule Plejady czytamy również:

Wyznania Katy Perry zdaniem wielu są dowodem na to, że jest ona przedstawicielką Ilumintaów, kiedyś zakonu, a dziś grupy najbardziej wpływowych osób na świecie. Sto­wa­rzy­sze­nie to w dawnych czasach gło­siło poglądy oświe­ce­niowe, sprze­ci­wiało się hie­rar­chiom spo­łecz­nym, wie­rzyło wol­ność i równość wszyst­kich ludzi na świe­cie, popierając anarchię i uważając, że spo­łe­czeń­stwo nie potrzebuje żadnej władzy, zarówno poli­tycz­nej, jak i kościel­nej. Kościół ilu­mi­naci uznani są za wcie­le­nie zła, a i ich dzia­łal­ność sprzeczna jest z zasa­dami wiary.

Zdaniem wielu, Katy Perry jest “maskotką” stowarzyszenia, która na zlecenie swoich szefów, w swoich utworach propaguje szatańskie gesty i symbolikę Illuminatów.

Te insynuacje mają z kolei swoje źródło w fakcie, że Katy Perry pochodzi z pobożnej chrześcijańskiej rodziny. Dorastała, słuchając muzyki gospel i śpiewając w kościele. Potem jako artystka z pierwszych stron gazet poszła w kierunku zdecydowanie świeckim. Jej teksty są pełne humoru i ironii. Była często ofiarą teorii spiskowych, które łączyły ją z satanizmem. Pewnie dlatego nawiązano w artykule właśnie do Iluminatów i satanizmu.

Artykuł dotyczący Katy Perry został usunięty z YourNewsWire.com. To samo powinna zrobić Plejada.pl

Podsumowanie

Do pewnego momentu myśleliśmy, że dementowanie bzdur z portali plotkarskich mija się z celem. Zmieniliśmy zdanie, jak zauważyliśmy, że są osoby, które w to wierzą.

Źródła

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/katy-perry-cannibalism/
BuzzFeedNews: https://www.buzzfeednews.com/article/craigsilverman/these-are-50-of-the-biggest-fake-news-hits-on-facebook-in
Poynter: https://www.poynter.org/fact-checking/2018/fact-checkers-have-debunked-this-fake-news-site-80-times-its-still-publishing-on-facebook/

O sprawie pisał również portal sprawdzający fakty Demagog.

Zdjęcie ilustracyjne: “KATY PERRY PARIS – ELYSEE MONTMARTRE – 2009” by oouinouin is licensed under CC BY 2.0

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl