Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

“Wszyscy tutaj i tak zostali już zaszczepieni”. Wyjaśnienie nagrania z Białego Domu

“Wszyscy tutaj i tak zostali już zaszczepieni”. Wyjaśnienie nagrania z Białego Domu

W mediach społecznościowych furorę robi nagranie z nieformalną rozmową pomiędzy głównym korespondentem Fox News i White House, Johnem Robertsem, a fotografem New York Times Dougiem Millsem. Panowie żartują sobie, że epidemia COVID-19 to “oszustwo (hoax)” i że “Wszyscy tutaj i tak zostali już zaszczepieni (we’ve all been vaccinated)”. Całość została nagrana przed konferencją prasową Donalda Trumpa dotyczącą koronawirusa. Materiał zarejestrowały kamery WPMI NBC 15 News.

W Polsce nagranie stało się wyjątkowo popularne przez wpis na facebooku Mateusza Mleczko-Tatkowskiego:

Wszyscy tutaj i tak zostali już zaszczepieni
Źródło: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=2719287878198789&id=100003528099382

Wpis opublikował również serwis Pressmania. Artykuł zatytułowano: “Sprawa się rypła… Pandemia COVID-19 to jedno wielkie oszustwo?”:

COVID-19 Oszustwo
Źródło: http://pressmania.pl/sprawa-sie-rypla-pandemia-covid-19-to-jedno-wielkie-oszustwo/

Poniżej transkrypcja posta:

❗️SPRAWA SIĘ RYPŁA….❗️Długo zastanawiam się co Wam wrzucić, ponieważ materiał się dosłownie mnoży…
Doszedłem do wniosku, że to powinniście zobaczyć…. Jest to bardzo ważne! To co wydarzyło się wczoraj w USA, dosłownie wstrząsnęło mediami publicznymi! Do teraz nikt nie wie jak się do tego odnieść… Po prostu milczą! Podczas przygotowań do codziennej konferencji prasowej Prezydenta Trumpa, dziennikarze przeprowadzili między sobą bardzo ciekawą rozmowę… Problem w tym, że „jakimś cudem” kamera jednej ze stacji była już włączona i to zarejestrowała! Film błyskawicznie obiegł Twitter… Posłuchajcie…
Wchodzący Jon Roberts Fox News:
„Możesz zdjąć tą maskę… najnowszy raport pokazuje, że wskaźnik śmiertelności CV wynosi od 0,1 do 0,3…”
Mężczyzna w masce mówi:
„Naprawdę? To bardzo uspokajające”
Trzeci dziennikarz dodaje:
„Wszyscy tutaj i tak zostali już zaszczepieni” ❓
Jon Roberts dodaje:
CA głosiło o 7 tyś. zachorowań w Los Angeles, natomiast najnowszy raport USC i Los Angeles County Department of Public Health na obecność przeciwciał wyraźnie pokazuje że od 221 000 do 442 000 osób przeszło już wirusa. Jeśli zmarło od niego mniej niż 700 osób, to wskaźnik umieralności wynosi ułamek procent. Tak jak grypa – jak grypa dokładnie!
Wobec tego to wszystko oszustwo – dodają!”
Koniec cytatu!
Nie wiem, czy to miało się ukazać czy stało się to przepadkowo, wydaje mi się, że nic nie dzieje się w Białym Domu przypadkowo – szczególnie u Trumpa! Jedno jest pewne…
Z jakiegoś powodu sporo stanów USA zaniża ilość zarażonych, a przede wszystkim tych którzy mają już przeciwciała, czyli zwalczyli wirusa samodzielnie, tym samym podnosząc kilku, kilkunastokrotnie wskaźnik śmiertelności! Komuś zależy na dalszym strachu, zyskiwaniu czasu, a przede wszystkim niszczeniu gospodarki robieniu na tym interesów życia no i niszczeniu pozycji Trumpa… Jak słyszymy w rozmowie szczepionka – JUŻ ISTNIEJE! Ta informacja zawali układankę tych, którzy to zaplanowali… Bo jak to mozliwe że miesiąc po wybuchu pandemi mamy szczepionkę? Szach-mat panie „B.G”…

W chwili pisania tego artykułu wpis Mateusza miał już ponad 6 tysięcy udostępnień.

Najważniejsze wnioski, które można wysnuć z artykułu, zmanipulowanego filmu i wpisu:

  • szczepionka na COVID-19 już istnieje i pewna grupa osób (oficjele) została nią zaszczepiona
  • epidemia COVID-19 to oszustwo

Powyższe wnioski są fałszywe.

Dłuższe nagranie

Jak zwykle, w przypadku takich wpisów, najważniejszy jest kontekst. Nagranie z popularnego wpisu na facebooku ma niecałą minutę, ma zapętlony fragment o szczepionkach i wyciętą końcówkę rozmowy pomiędzy Robertsem a Millsem. Na stronie WPMI NBC 15 NEWS jest dostępny pełen zapis z konferencji prasowej. Wspomniana wymiana zdań zaczyna się mniej więcej od 12 minuty. Wycięliśmy dla Was cały, niezmodyfikowany fragment konwersacji:

Transkrypcja filmu

Zanim podamy pełną transkrypcję powyższego filmu, pragniemy zaznaczyć, że oficjalnej transkrypcji na stronach Białego Domu nigdy nie było i raczej nie będzie. Rozmowa pomiędzy Robertsem i Millsem miała charakter nieformalny. Poniższa transkrypcja bazuje na:

Zaczyna Roberts, potem odpowiada, żartując Mills:

Możesz zdjąć maskę Doug, przeciętna śmiertelność wynosi od .1 do .3 według USC ”

„Serio? To uspokaja… Wszyscy tutaj i tak zostali  zaszczepieni.

Następnie Roberts kontynuuje, odwołując się do ostatnich badań, z których wynika, że jest znacznie więcej przypadków COVID-19 niż podaje się oficjalnie, ale też, że śmiertelność z powodu choroby jest znacznie niższa, niż obecnie się szacuje. Badania te są jednak bardzo ostrożne i wstępne, jak zaznaczono w materiale filmowym NBC.

„USC w departamencie zdrowia hrabstwa LA wyszło z badaniem. Odkryli, że w Kalifornii jest 7 000 przypadków, ale tak naprawdę to wierzą, że istnieje od 221 do 442 000 osób, które zostały zarażone.

“Naprawdę?”

“Tak.”

„Czyli mamy 0.1 do 0.3?”

“Tak”

„Czy badanie wyszło <niesłyszalne>?”

„Tak, właśnie wyszło dzisiaj.”

„To sugeruje, że wskaźnik śmiertelności przypadków wynosi około jednej dziesiątej tego, co wydaje się być.”

„To pasuje do grypy”.

„Tak, właśnie o to chodzi, grypa”.

„Więc to oszustwo!”

„Nie sądzę, że to oszustwo”.

“Hahaha.”

“Hahahaha.”

Associated Press skontaktowało się z Johnem Robertsem. Roberts powiedział AP, że z Millsem są przyjaciółmi i że ich wymiana zdań to “sardoniczny czarny humor“. Roberts podkreślił również, że zarówno on, jak i Mills poważnie traktują wirusa i nie wierzą w teorie spiskowe z nim związane.“Wszyscy tutaj i tak zostali już zaszczepieni”

Chyba najwięcej sensacji wzbudziło stwierdzenie Mills-a:

“Wszyscy tutaj i tak zostali już zaszczepieni”.

Do tej sprawy również odniósł się Roberts w rozmowie z Associated Press. Potwierdził, że nie ma jeszcze szczepionki na COVID-19:

Roberts Associated Press
Źródło: https://apnews.com/afs:Content:8795340022

Oczywiście jasne jest, że nikt nie został zaszczepiony

W skrócie. Panowie sobie żartowali, a poproszony o komentarz przez AP Roberts, jednoznacznie zaznaczył, że nikt nie został zaszczepiony.

Odniósł się również do sprawy na swoim Twitterze:

Tłumaczenie:

Ponieważ pytaliście ….. badanie @USC @lapublichealth jest prawdziwe – ale jeszcze nie było recenzowane. Reszta wymiany była sardonicznym humorem i sarkazmem … Nie ma szczepionki. I to NIE jest oszustwo.

Również Mills potwierdził AP w e-mailu, że nie ma żadnej szczepionki, a rozmowa była „totalnym żartem”.

Jeszcze taka mała dygresja dla wyjątkowo opornych zwolenników teorii spiskowych. Spójrzcie na dowolne ujęcie z rozmowy dwóch panów:

Konferencja - Donald Trump - Covid 19
Źródło: Mat. Własne

Czy myślicie, że Mills i Roberts mówiliby o szczepieniach dla oficjeli w obecności innych osób i kamer? I to jeszcze w momencie, jak cały świat wyczekuje na informacje o szczepionkach? Oczywiście, że nie. Panowie dobrze się znają, co zresztą widać i po prostu prowadzą luźną wymianę zdań przeplataną żartami. Doszukiwanie się tutaj spisku jest dalekoidące.

Po raz kolejny warto zaznaczyć, że zgodnie z powszechnie dostępną wiedzą, szczepionka na koronawirusa jeszcze nie istnieje. O postępach w pracach nad nią, możecie przeczytać na przykład na stronach BBC.

Podsumowanie

Nie, na dzień dzisiejszy 22 kwietnia 2020 roku,  szczepionka na koronawirusa jeszcze nie istnieje. Nikt nie został nią zaszczepiony, a epidemia koronawirusa to nie żadne oszustwo. Wymiana zdań pomiędzy Johnem Robertsem i Dougiem Millsem to luźna konwersacja przeplatana żartami i czarnym humorem.

Źródła

Truth or Fiction: https://www.truthorfiction.com/did-a-hot-mic-at-coronavirus-white-house-briefing-reveal-a-covid-19-conspiracy/
Associated Press: https://apnews.com/afs:Content:8795340022
NBC 15 News: https://www.facebook.com/mynbc15/videos/713757779428085/?v=713757779428085
OilPrice.com: https://community.oilprice.com/topic/13576-hot-mic-at-white-house-covid-press-briefing-everybody-heres-been-vaccinated-anyway/
John Roberts, Twitter: https://twitter.com/johnrobertsFox/status/1252943890769948673

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl