Czy to śpiewa wnuczka Charlesa Aznavoura?

Czy to śpiewa wnuczka Charlesa Aznavoura?

Czy to wnuczka Charlesa Aznavoura śpiewa jeden z największych przebojów francuskiego artysty „La Bohème”? 11 marca 2019 r. na jednym z polskich kont facebookowych, pojawił się film, na którym młoda piosenkarka wykonuje wspomniany utwór. Klip miał podpis „Wnuczka Charlesa Aznavoura”:

Wnuczka Charlesa Aznavoura - Facebook
Źródło: https://www.facebook.com/jola.komarek/videos/2048619325207732/

W ciągu niespełna roku film uzyskał ponad pół miliona udostępnień i ponad 18 milionów wyświetleń.

Również na YouTube pojawiły się podobne fragmenty, z analogicznym opisem, sugerującym, że utwór wykonuje wnuczka francuskiego artysty:

Tak jak wspomnieliśmy, film cieszył się wyjątkową popularnością wśród polskiej i światowej publiczności. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo wykonanie jest absolutnie nieprzeciętne, gdyby nie fakt, że stwierdzenie, iż jest to „wnuczka Charlesa Aznavoura”, to:

Nie, to nie jest wnuczka Aznavoura, to Erza Muqoli, młody talent francuskiej piosenki. Urodziła się 21 września 2005 r. w Sarreguemines, na granicy francusko-niemieckiej. Jej rodzice pochodzą z Kosowa. Młoda Erza, wzięła udział w odpowiedniku polskiego Mam Talent, „La France a un incroyable talent” i zajęła finalnie trzecie miejsce. Następnie dołączyła do zespołu Kids United założonego przez UNICEF, a teraz próbuje swoich sił w karierze solowej:

Erza Mugoli Tournee
Źródło: https://www.facebook.com/ErzaOfficiel

Serwis sprawdzający fakty, AFP, który jako pierwszy zweryfikował fałszywy klip, dotarł do dłuższego nagrania „La Bohème” z 9 listopada 2015 roku:

La Bohème to utwór napisany przez francuskiego kompozytora Jacquesa Plante i Charlesa Aznavoura. To jedna z najpopularniejszych piosenek francuskich. Polski tytuł to „Cyganeria”, a przełożył ją na nasz rodzimy język Wojciech Młynarski.

Wykonanie Erzy spotkało się z międzynarodowym uznaniem. Jak donosi AFP, to nie jedyny „fake news„, który powstał na bazie tego filmu. Podobne manipulacje zostały udostępnione na portalach hiszpańskojęzycznych i arabskojęzycznych.

Źródła

AFP, YouTube, Facebook

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.