Nie, Komory nie przekazały Chinom 100 euro na walkę z koronawirusem

Nie, Komory nie przekazały Chinom 100 euro na walkę z koronawirusem

Informacja o tym, że Komory, małe państwo w północnej części Kanału Mozambickiego przekazały 100 euro Chinom na walkę z koronawirusem, pojawiła się w wielu zagranicznych i polskich mediach. Doniesienia o rzekomej darowiźnie opublikowały min. Russia Today, Onet.pl i China Plus. Wzmianka na ten temat pojawiła się również na portalu wykop.pl

Komory przekazały 100 euro - Wykop.pl
Źródło: https://www.wykop.pl/link/5332491/kazda-pomoc-sie-liczy-komory-przekazaly-100-euro-na-walke-z-koronawirusem/

Związek Komorów przekazał 100 euro Chinom na zakup maseczek ochronnych. “Znamy możliwości i środki Chin, ale tym gestem związek chciał pokazać Chińczykom, jak bardzo niepokoją się Komory”

Russia Today - Comores
Źródło: https://www.rt.com/news/480559-comoros-donate-100-euro-china-coronavirus/

Krótką notkę na temat przekazania pieniędzy umieścił Bartosz Węglarczyk z portalu Onet.pl:

Komory przekazały 100 euro - Onet.pl
Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wazny-jest-kazdy-gest-newsletter-z-dobrymi-wiadomosciami/2k16j43

Każdy gest jest ważny. Komory przekazały Chinom 100 euro na pomoc w walce z koronawirusem

Doniesienia o geście rządu Komorów momentalnie rozniosły się po całym internecie. Wiele osób kpiło z samego faktu przekazania tak małej sumy, ale znaleźli się też komentatorzy, którzy ów gest docenili. W związku z dużą popularnością tej wiadomości i manipulacjami dotyczącymi koronawirusa postanowiliśmy sprawdzić wspomniane wyżej doniesienia. Naszym zdaniem informacja ta jest bardzo:

Nasza ocena:

Nie, Komory (oficjalnie Związek Komorów) nie przekazały Chinom 100 euro na walkę z koronawirusem. Rząd Komorów, w sposób zdecydowany odciął się od popularnej w internecie informacji. Okazało się, że to nie rząd Komorów dokonał symbolicznego przekazania pieniędzy, ale stowarzyszenie Comoros-China Friendship Association ( l’Amicale Chine-Comores), które w żaden sposób nie reprezentuje wspomnianego wyżej państwa.

Zwrócili na to uwagę komentujący oryginał artykułu, który został umieszczony na stronie comores-infos.net. Tak naprawdę, w treści jasno wyjaśnione jest, że chodzi o stowarzyszenie, natomiast tytuł wprowadza w błąd i to najprawdopodobniej było powodem powstania tylu manipulacji.

Comores Info
Źródło: http://www.comores-infos.net/coronavirus-les-comores-ont-donne-100-euros-a-la-chine-pour-la-lutte-contre-le-coronavirus/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

W tej sprawie została wydana również oficjalna informacja prasowa, przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Komorów:

Komory - Oświadczenie prasowe
Źródło: https://factuel.afp.com/non-les-comores-nont-pas-donne-100-eu-la-chine-pour-lutter-contre-le-nouveau-coronavirus

Ministerstwo oskarżyło witrynę “comores-infos.net”, o:

umyślne pomylenie stowarzyszenia z rządem, w celu wygenerowania dodatkowego ruchu na stronie

.. i potępiło „stronnicze traktowanie informacji” oraz „brak profesjonalizmu (który) poważnie szkodzi wizerunkowi” kraju.

Źródła

AFP France, China Plus

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl