Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Komory nie przekazały Chinom 100 euro na walkę z koronawirusem

Nie, Komory nie przekazały Chinom 100 euro na walkę z koronawirusem

Informacja o tym, że Komory, małe państwo w północnej części Kanału Mozambickiego przekazały 100 euro Chinom na walkę z koronawirusem, pojawiła się w wielu zagranicznych i polskich mediach. Doniesienia o rzekomej darowiźnie opublikowały min. Russia Today, Onet.pl i China Plus. Wzmianka na ten temat pojawiła się również na portalu wykop.pl

Komory przekazały 100 euro - Wykop.pl
Źródło: https://www.wykop.pl/link/5332491/kazda-pomoc-sie-liczy-komory-przekazaly-100-euro-na-walke-z-koronawirusem/

Związek Komorów przekazał 100 euro Chinom na zakup maseczek ochronnych. “Znamy możliwości i środki Chin, ale tym gestem związek chciał pokazać Chińczykom, jak bardzo niepokoją się Komory”

Russia Today - Comores
Źródło: https://www.rt.com/news/480559-comoros-donate-100-euro-china-coronavirus/

Krótką notkę na temat przekazania pieniędzy umieścił Bartosz Węglarczyk z portalu Onet.pl:

Komory przekazały 100 euro - Onet.pl
Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wazny-jest-kazdy-gest-newsletter-z-dobrymi-wiadomosciami/2k16j43

Każdy gest jest ważny. Komory przekazały Chinom 100 euro na pomoc w walce z koronawirusem

Doniesienia o geście rządu Komorów momentalnie rozniosły się po całym internecie. Wiele osób kpiło z samego faktu przekazania tak małej sumy, ale znaleźli się też komentatorzy, którzy ów gest docenili. W związku z dużą popularnością tej wiadomości i manipulacjami dotyczącymi koronawirusa postanowiliśmy sprawdzić wspomniane wyżej doniesienia. Naszym zdaniem informacja ta jest bardzo:

Nasza ocena:

Nie, Komory (oficjalnie Związek Komorów) nie przekazały Chinom 100 euro na walkę z koronawirusem. Rząd Komorów, w sposób zdecydowany odciął się od popularnej w internecie informacji. Okazało się, że to nie rząd Komorów dokonał symbolicznego przekazania pieniędzy, ale stowarzyszenie Comoros-China Friendship Association ( l’Amicale Chine-Comores), które w żaden sposób nie reprezentuje wspomnianego wyżej państwa.

Zwrócili na to uwagę komentujący oryginał artykułu, który został umieszczony na stronie comores-infos.net. Tak naprawdę, w treści jasno wyjaśnione jest, że chodzi o stowarzyszenie, natomiast tytuł wprowadza w błąd i to najprawdopodobniej było powodem powstania tylu manipulacji.

Comores Info
Źródło: http://www.comores-infos.net/coronavirus-les-comores-ont-donne-100-euros-a-la-chine-pour-la-lutte-contre-le-coronavirus/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

W tej sprawie została wydana również oficjalna informacja prasowa, przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Komorów:

Komory - Oświadczenie prasowe
Źródło: https://factuel.afp.com/non-les-comores-nont-pas-donne-100-eu-la-chine-pour-lutter-contre-le-nouveau-coronavirus

Ministerstwo oskarżyło witrynę “comores-infos.net”, o:

umyślne pomylenie stowarzyszenia z rządem, w celu wygenerowania dodatkowego ruchu na stronie

.. i potępiło „stronnicze traktowanie informacji” oraz „brak profesjonalizmu (który) poważnie szkodzi wizerunkowi” kraju.

Źródła

AFP France, China Plus

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl