Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

To nie są swastyki na żydowskim cmentarzu w Polsce.

ARND WIEGMANN / REUTERS

Medialne nagłówki w zestawieniu z grafikami bardzo często służą zaszokowaniu i zainteresowaniu odbiorców. Znakomitym studium przypadku okazuje się niedawna sytuacja związana z dewastacją żydowskiego cmentarza w Zabrzu.

Teza:
Zdjęcie ze swastykami z artykułu w Jerusalem Post przedstawia żydowski cmentarz w Polsce

O sprawie poinformował opiekun cmentarza, Dariusz Walerjański na swoim profilu na Facebooku.

Dziś na zabytkowym XIX w. cmentarzu żydowskim w Zabrzu po wielu latach spokoju i tolerancji, zrozumienia dla miejsca,…

Opublikowany przez Dariusza Walerjańskiego Piątek, 11 września 2020

Brakiem rzetelności wykazał się Jerusalem Post, wykorzystując w artykule zdjęcie z Westhoffen we Francji, które zostało zrobione w 2019 roku. Teoretycznie zostało ono podpisane i źródło jest widoczne po otwarciu artykułu, jednak sam fakt dobrania tego typu zdjęcia do tego artykułu świadczy o niestaranności, lub celowym działaniu, mającym zaszokować odbiorców.

Zilustrowany nagłówek wyświetla się na stronie Jerusalem Post tak:

jpost cmentarz
Źródło: JPost

Użycie tego zdjęcia jest manipulacją, gdyż symbol swastyki nie pojawił się na nagrobkach w Zabrzu, a jest to bardzo istotny szczegół, wzbudzający wiele emocji wśród odbiorców.

Należy jednak nadmienić, iż we wrześniu doszło jeszcze do dwóch aktów wandalizmu na żydowskich cmentarzach w Tarnowskich Górach i Dobrodzieniu, o czym zresztą wspomniał Jerusalem Post w swoim artykule.

Uwagę JPost słusznie zwrócił portal wPolityce.pl. Pod koniec artykułu pojawiło się jednak interesujące pytanie:

„Tekst wisi już kilkanaście dni, a zdjęcia nie zmieniono. Nie padły też żadne przeprosiny. To kolejny raz, gdy zastosowano tak paskudną manipulację. Celem jest oskarżanie Polski o rzekomy antysemityzm?”

Portal wPolityce.pl, używając sformułowania “rzekomy antysemityzm” również minął się z prawdą. Jak dowodzą wspomniane przez Jerusalem Post trzy wrześniowe przypadki wandalizmu na żydowskich cmentarzach antysemickie akty niestety wciąż się w Polsce zdarzają.

Podsumowanie

Duże portale, takie jak Jerusalem Post powinny wykazywać szczególną staranność, by nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji. Tego typu przypadki jedynie niepotrzebnie zaogniają stosunki Polski i Izraela.

Źródła

Jerusalem Post: https://www.jpost.com/diaspora/tombstones-vandalized-at-3-jewish-cemeteries-in-poland-642324

tarnowskiegory.info: https://www.tarnowskiegory.info/informacje/wandale-zniszczyli-nagrobek-na-zydowskim-cmentarzu

TVN24: https://tvn24.pl/wroclaw/dobrodzien-zniszczone-macewy-na-zydowskim-cmentarzu-4687355 

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl