Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Grafen w dokumencie Pfizera został wykorzystany do zobrazowania białka kolca

Grafen w dokumencie Pfizera został wykorzystany do zobrazowania białka kolca

Grafen jest tematem szeroko eksploatowanym przez środowisko antyszczepionkowe. Aktywiści z tych kręgów od dawna usilnie starają się zaleźć dowody na jego obecność w szczepionkach przeciw COVID-19. Tym razem rozpowszechniane wpisy odnoszą się do dokumentu firmy Pfizer. Według internautów producent szczepionek oraz FDA mieli przyznać, że w szczepionkach przeciw COVID-19 jest obecny tlenek grafenu. Narracja ta opiera się na przedstawieniu fałszywego kontekstu, w jakim tlenek grafenu pojawia się w treści dokumentu — w rzeczywistości został on wykorzystany podczas preparacji próbki w celu jej zobrazowania.

Teza:
Tajne dokumenty Pfizera ujawnione na polecenie sądu federalnego Stanów Zjednoczonych dowodzą, że w składzie szczepionek przeciw COVID-19 obecny jest grafen.

Tajne dokumenty opublikowane na polecenie sądu federalnego Stanów Zjednoczonych

Poniżej zamieściliśmy tweet z konta założonego w maju 2022 roku, szerzącego narracje antyszczepionkowe i antyukraińskie. Co więcej, zawarty w nim link prowadzi do brytyjskiego portalu The Exposé, założonego przez mechanika Jonathana Allena-Walkera. Portal ten produkuje duże ilości oryginalnych treści dezinformujących w kwestiach medycznych, które nazywa śledztwami dziennikarskimi. W Wielkiej Brytanii jest to jeden z najbardziej wpływowych portali antyszczepionkowych.

Grafen Wiktoria Krasnopolska
źródło: Twitter

Podobne wpisy publikowali też inni użytkownicy Twittera.

Edgar Wolność Polska grafen
źródło: Twitter
Beata B grafen
źródło: Twitter

Narracja ta pojawiła się też na blogach Uczta Baltazara, WOLNE MEDIA oraz Neon24.pl, specjalizujących się w produkowaniu dezinformujących treści. Wpis na portalu Neon24.pl autora podpisującego się jako Anthony Ivanowitz zawiera dodatkowo wątek grafenowych żyletek mających pływać w krwi osób zaszczepionych.

Co oznacza obecność tlenku grafenu w szczepionkach, teraz już oficjalnie potwierdzona przez Pfajzera?

Ano oznacza, że we krwi osób zaszczepionych pływają sobie grafenowe żyletki grubości jednego atomu, które siekają układ krwionośny człowieka od środka, prowadząc do zgonów i chorób kardiologicznych! Austriacki chemik (specjalista od grafenu), dr Andreas Noack,  który jako jeden z pierwszych naukowców zidentyfikował w szczepionkach tlenek grafenu, został zamordowany!

W rzeczywistości wspomniany przez Ivanowitza Andreas Noack zmarł na atak serca w listopadzie 2021 roku. Przyczynę zgonu potwierdziła zarówno austriacka policja, jak i partnerka chemika. Sprawę opisywał PolitiFact. Noack opierał swoje twierdzenia na temat obecności grafenu w szczepionkach na raporcie Campry, który opisywaliśmy w naszym artykule pt. Zbigniew Hałat twierdzi, że w szczepionkach jest grafen. To nieprawda

Grafen w dokumentach Pfizera

Dokument, do którego odnoszą się wpisy, to raport firmy Pfizer zatytułowany Structural and Biophysical Characterization of SARS-CoV-2 Spike Glycoprotein (P2 S) as a Vaccine Antigen (Charakterystyka strukturalna i biofizyczna glikoproteiny kolca SARS-CoV-2 (P2 S) jako antygenu szczepionkowego). Na stronie 7. dokumentu, w części poświęconej materiałom i metodom, znajduje się informacja, że do badania użyto złotej siatki Quantifoil R1.2/1.3, którą pokryto cienką warstwą tlenku grafenu. Na taką siatkę naniesiono oczyszczone białko.

cryo-EM grafen
źródło: phmpt.org

Grafen w kriomikroskopii elektronowej (Cryo-EM)

Kriomikroskopia elektronowa (Cryo-EM) jest udoskonaleniem klasycznej mikroskopii elektronowej, która umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu obserwowanej cząsteczki. Wymaga ona specjalnego przygotowania próbki i jej zamrażania. Cząsteczki biologiczne preparowane są na małych krążkach zwanych siatkami. Strukturę nośną stanowi siatka wykonana w tym przypadku ze złota, ale materiałem może być też miedź lub inny metal (przykładowe opisy produktu Sigma-Aldrich oraz Jena Bioscience). Następnie pokrywana jest ona cienką warstwą tlenku grafenu. Zastosowanie złota i grafenu redukuje ruch cząsteczek wywołany wiązką elektronową, co pozwala uzyskać obraz o wysokiej rozdzielczości (1, 2, 3).

cryo-EM
Schemat obrazujący proces przygotowania próbki do obrazowania metodą kriomikroskopii elektronowej (źródło: Weissenberger, Henderikx, Peters (2021)

Tlenek grafenu wykorzystany został podczas preparacji próbki w celu jej zobrazowania — nie stanowił natomiast jej składnika. Godnym uwagi jest fakt, że wiele wpisów bezrefleksyjnie udostępniało screeny dokumentu opisujące zastosowaną przez badaczy metodę, co świadczy o całkowitym braku zrozumienia czytanego tekstu.

WOLNE MEDIA tlenek grafenu
źródło: WOLNE MEDIA

Narrację tę opisał wcześniej Konkret24, jak też wiele redakcji z różnych zakątków świata (Reuters, USA Today, AP News, Full Fact, AFP, chorwacki Faktograf, Lead Stories, Africa Check czy norweski Faktisk).

W związku z licznymi wpisami wprowadzającymi w błąd na zarzuty odpowiedziała też sama FDA. W swoim komentarzu przede wszystkim zaznacza, że grafen został użyty jako materiał wspomagający zobrazowanie białka.

FDA grafen cryo-EM
źródło: Twitter

Podsumowanie

Podsumowując — tlenek grafenu nie znajduje się w składzie szczepionki Comirnaty. Wykaz wszystkich substancji czynnych i pomocniczych można znaleźć w Charakterystyce Produktu Leczniczego szczepionki na stronie 2. i 10. Wpisy dezinformujące w kwestii obecności grafenu w szczepionkach przeciw COVID-19 posługują się prostą manipulacją w oparciu o fakt, że w trakcie badania próbki została zastosowana metoda laboratoryjna wykorzystująca tlenek grafenu. Łączenie tego z obecnością grafenu w składzie szczepionki jest równie irracjonalne jak wyciąganie wniosku na podstawie pomiaru pH wody, że zawiera ona w swoim składzie papier lakmusowy, lub twierdzenie, że testy płytkowe dowodzą obecności mysich przeciwciał przeciwko gonadotropinie kosmówkowej w moczu osób ciężarnych.

 

Źródła

Logically: https://www.logically.ai/articles/actors-behind-uk-misinformation-site-the-daily-expose

Coda Story: https://www.codastory.com/newsletters/beijing-british-conspiracies/

PolitiFact: https://www.politifact.com/factchecks/2021/dec/10/facebook-posts/german-chemist-was-not-killed-government-operative/

Thompson, R. F., Walker, M., Siebert, C. A., Muench, S. P., & Ranson, N. A. (2016). An introduction to sample preparation and imaging by cryo-electron microscopy for structural biology. Methods100, 3-15.

Doerr, A. Cryo-EM strikes gold. Nat Methods 12, 102 (2015).

Liu, N. Ultraflat graphene membrane shapes uniform thin ice for cryo-EM analysis.

Weissenberger, G., Henderikx, R.J.M. & Peters, P.J. Understanding the invisible hands of sample preparation for cryo-EM. Nat Methods 18, 463–471 (2021).

FDA: https://twitter.com/US_FDA/status/1645867908428607489

ChPL Comirnaty: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2020/20201221150522/anx_150522_pl.pdf

Komentarze

Z wykształcenia biolożka ze szczególną pasją do genetyki. Po godzinach aktywistka prozwierzęca. Zagorzała orędowniczka nauki - szkiełko i oko silniej mówią do niej niż czucie i wiara. Prywatnie interesuje się kryminalistyką. Swoje zapędy śledcze spełniała pracując w trakcie studiów w agencji detektywistycznej. Energię czerpie z kontaktu z dziką przyrodą. Email: klipka(at)fakenews.pl