Po 17 lipca internet zaczęło obiegać zdjęcie kobiety wznoszącej francuską flagę nad tłumami zebranymi na Polach Elizejskich. Jest ono powielane jako fotografia z demonstracji mających miejsce w ostatnią sobotę w całej Francji.
W rzeczywistości zdjęcie to pochodzi jednak z 2018 roku i przedstawia tłumy świętujące na ulicach Paryża zwycięstwo drużyny francuskiej w mistrzostwach świata w piłce nożnej. Możecie znaleźć je w tej galerii z 2018 roku.
Protesty we Francji
W sobotę 17 lipca we Francji faktycznie miały miejsce demonstracje osób sprzeciwiających się wprowadzeniu tak zwanego “pass sanitaire”. “Pass sanitaire” to zaświadczenie sanitarne, potwierdzające iż dana osoba:
- została zaszczepiona przeciwko COVID-19,
- w ciągu ostatnich 48 godzin otrzymała negatywny wynik testu na obecność wirusa
lub
- przeszła chorobę w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Zaświadczenie to od 21 lipca ma być wymagane przy wejściu do wszystkich placówek rozrywki i kultury gromadzących więcej niż 50 osób, a z początkiem sierpnia obowiązek ten ma objąć także kawiarnie, restauracje, centra handlowe, szpitale, domy spokojnej starości, placówki medyczno-społeczne, a także samoloty, pociągi i autobusy dalekobieżne.
Jak podaje francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w demonstracjach w całej Francji wzięło udział ponad 100 tysięcy osób, w tym około 18 tysięcy w Paryżu.
Podsumowanie
Podczas gdy 17 lipca w Paryżu faktycznie miały miejsce demonstracje przeciwko nakładanym przez rząd ograniczeniom dla osób niezaszczepionych, zdjęcie, często używane jako ilustracja tych wydarzeń, w rzeczywistości pochodzi z 2018 roku i przedstawia Pola Elizejskie po zwycięstwie Francji w Mundialu.
Niedawne protesty nie były tak liczne, jak miała sugerować to słynna fotografia. Demonstracje przeciwników szczepień i obostrzeń sanitarnych, w przeciwieństwie do protestów motywowanych politycznie, zwykle nie cieszą się tak dużą popularnością. Niektóre osoby starają się zatem stwarzać w internecie wrażenie, jakoby w demonstracjach uczestniczyły prawdziwe tłumy. Tego typu akcje propagandowe możemy obserwować niemal po każdym bardziej medialnym proteście środowisk „koronasceptycznych”. Opisywaliśmy analogiczną sprawę w przypadku tłumów w Madrycie i Bukareszcie, podobna sytuacja miała również miejsce po zjeździe antyszczepionkowców w Berlinie.
Źródła
L’Alsace: https://www.lalsace.fr/actualite/2018/07/15/apres-la-victoire-les-champs-elysees-pris-d-assaut
Rząd Francji: https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus/pass-sanitaire
Zdjęcie ilustracyjne: AFP