Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Dokument ONZ zapowiada „Nowy Porządek Świata”? To fake news

Dokument ONZ zapowiada „Nowy Porządek Świata”? To fake news

Od zeszłego roku w polskich mediach społecznościowych krąży tłumaczenie rzekomego tajnego dokumentu ONZ, mającego wprowadzać tzw. Nowy Porządek Świata (ang. New World Order). W ciągu ostatnich kilku dni ten fake news ponownie zdobył ogromną popularność dzięki tysiącom udostępnień na Facebooku. Po wielu zgłoszeniach od naszych czytelników zajęliśmy się tematem. Pod koniec stycznia poruszył go również portal Demagog.

Teza:
Dokument ONZ określany jako „Agenda 21” wprowadza Nowy Porządek Świata.
new world order
Źródło: Facebook / Ryszard Waldemar Bober

Transkrypcja:

Dokument ONZ zatytułowany „Nowy Porządek Świata”, którego wykonanie jest przeznaczone między rokiem 2020 a 2030.
– Ustanowienie jednego rządu światowego
– Bezgotówkowa wspólna waluta światowa
– Jedyny – Centralny Bank Światowy
– Jedyna zjednoczona armia świata
– Zniesienie suwerenności narodowej
– Zniesienie instytucji rodziny
– Przejęcie przez rząd prawa do wychowywania dzieci
– Redukcja światowej populacji
– Kontrola wzrostu i gęstości zaludnienia
– Koncentracja ludzi w strefach specjalnych w miastach „smart city” i podobnych przedmieściach
– Anulowanie własności prywatnej, transportu, mieszkań, domów, firm szkół, szpitali
– Anulowanie prywatnych gospodarstw rolnych, zakaz posiadania zwierząt
– Anulowanie systemów nawadniających
– Zakaz korzystania z paliw kopalnianych
– Ograniczenia użytkowania gruntów (ukryty Zielony Komunizm pod nazwą ECO jako zrównoważony rozwój ma być bardziej reżimowy niż czerwony i o globalnym zasięgu)
– Transport lotniczy zredukowany do minimum
– Wielokrotne przymusowe szczepienia
– Anulowanie wynagrodzeń
– Uniwersalny podstawowy dochód, regulowany punktami (publicznie propaguje się jako zniesienie ubóstwa w zrównoważonego rozwoju)
– Wprowadzenie oceny społecznej (jak w Chinach, zdobywając lub tracąc punkty)
– Wszczepienie mikroczipu do organizmu człowieka w celu umożliwienia kontroli zakupów, innych opłat i przemieszczania się lub podróżowania, poprzez 5G, StarLink i sztuczną inteligencję. 2030 rok jest ostatnim rokiem człowieka naturalnego przy zastosowaniu pełnej technokracji
– Zakaz wszystkich naturalnych lekarstw (tylko syntetyczne) i naturalnych zabiegów
– Zakaz wszystkich tradycyjnych metod leczenia jak naturopatia czy homeopatia

Cała sprawa jest po prostu zmyślona. Do Polski przywędrowała z USA, pojawiała się też w wielu innych krajach, m.in. w Nowej Zelandii.

Mimo, iż wiele postów udostępniających fałszywe informacje o Agendzie 21 zachęca do samodzielnego zapoznania się z jej treścią, w jej tekście nie znajdziemy żadnego z kontrowersyjnych zapisów z powyższej grafiki. Pełną treść dokumentu w języku angielskim znajdziecie tutaj.

Agenda 21 jest dokumentem zbierającym postanowienia konferencji ONZ nt. środowiska i rozwoju z 1992 roku i dotyczyła walki z ubóstwem i kwestii społecznych. W żadnym punkcie nie wspominała o jakichkolwiek sprawach militarnych, ustanawiania rządu światowego czy znoszeniu suwerenności państw. Od wielu lat jest wykorzystywana wraz z wieloma innymi dokumentami do szerzenia teorii spiskowej zakładającej nadchodzący Nowy Porządek Świata.

Niektóre z punktów udostępnianych na Facebooku jako Nowy Porządek Świata bardzo luźno nawiązują do Agendy 21, bazując na pojawiających się w niej sformułowaniach, lecz całkowicie wypaczając ich sens i zmieniając przekaz. Autorzy tego fake newsa po prostu przyjęli założenie, że większość odbiorców nie sięgnie do źródła.

Popularne grafiki sugerują również, że takie zmiany zaplanowano na lata 2021-2030, jako przykład podając „Program 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju”. Program odnosi się jednak do słynnych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które stanowią ramy do walki m.in. z ubóstwem i głodem, a także mają zapewniać dostęp do edukacji i ochrony zdrowia. W żadnym punkcie nie odnoszą się do jakichkolwiek rządów światowych, 5G, zniesienia suwerenności państw oraz innych plotek z postów na Facebooku. Wszystkie Cele Zrównoważonego Rozwoju znajdziecie na poniższej grafice.

Nowy Porządek Świata
Źródło: UN SDG’s

Podsumowanie

Sprawa została zmyślona i nie ma żadnego związku z Agendą 21 czy „Programem 2030…”. Nowy Porządek Świata jest starą teorią spiskową, która co jakiś czas ogłasza, że już niebawem pojawi się rząd światowy, a ludzkość zostanie zniewolona. Gdy przepowiednie się nie sprawdzają, po jakimś czasie ukazują się kolejne prognozy, bazujące na bieżących wydarzeniach. Mimo wielokrotnych zapowiedzi, od powstania Agendy 21 w 1992 roku Nowy Porządek Świata wciąż pozostaje teorią.

Źródła

ONZ SDG’s: https://sustainabledevelopment.un.org/content/documents/21252030%20Agenda%20for%20Sustainable%20Development%20web.pdf

Agenda 21: https://sustainabledevelopment.un.org/content/documents/Agenda21.pdf

USA Today: https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2020/07/23/fact-check-uns-agenda-21-2030-agenda-wont-create-new-world-order/5474884002/

AAP: https://www.aap.com.au/fake-un-document-used-to-spread-false-new-world-order-goals/

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl