Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Damon Imani nie obrażał Klausa Schwaba podczas konferencji w Davos

Damon Imani nie obrażał Klausa Schwaba podczas konferencji w Davos

W ostatnich dniach dużym zainteresowaniem w środowiskach zwolenników teorii spiskowych cieszy się Damon Imani. Związane jest to z jego rzekomym występem na World Economic Forum (WEF). Krążący w sieci film przedstawia Imaniego, który w wulgarnych słowach atakuje Klausa Schwaba podczas konferencji. W rzeczywistości mamy do czynienia z satyrą, a film jest tylko sprytnym montażem.

Teza:
Damon Imani zaatakował słownie Klausa Schwaba podczas występu na World Economic Forum w Davos.
Nasza ocena:

Mimo że film już na pierwszy rzut oka wyglądać może na przeróbkę, to wiele osób uwierzyło w jego prawdziwość. Wpisy na ten temat pojawiły się najpierw na anglojęzycznych grupach i stronach kolportujących teorie spiskowe. Potem powielali je użytkownicy polskojęzycznego Internetu, między innymi na Telegramie czy portalu X. Na Facebooku post na ten temat umieścił Jerzy Zięba, sugerując, że udostępniony przez niego klip jest autentyczny. Liczne komentarze pod wpisami na temat występu Imaniego wskazują, że setki osób uwierzyły w prawdziwość filmu.

Damon Imani nie obrażał Klausa Schwaba w Davos
Źródło: facebook.com

Damon Imani i jego film

Na filmie widzimy Damona Imaniego, który przemawia na konferencji WEF w obecności Klausa Schwaba. Po krótkim podziękowaniu za możliwość wystąpienia zaczyna on w niewybrednych słowach atakować zgromadzonych na sali.

[Przekleństwo] się. [Przekleństwo] wasz Nowy Porządek Świata. My, ludzie, urodziliśmy się wolni, pozostaniemy wolni, a ty i wszyscy twoi globalistyczni przyjaciele, w tym wszyscy na tej sali, możecie iść się [przekleństwo].

W międzyczasie oglądać możemy reakcję Klausa Schwaba oraz publiczności. Sposób montażu, a także specyficzne ruchy kamery, jakie możemy zaobserwować na filmie z Imanim, wskazywać mogą, że jest to przeróbka. Twórca po prostu wkleił swoją sylwetkę na nagrania pochodzące z konferencji w Davos. Rzekome reakcje publiczności zostały częściowo dodane, a częściowo wycięte z rzeczywistych nagrań z tegorocznego WEF. O tym, że jest to tylko satyra, poinformował sam autor na swoim koncie w serwisie X.

Damon Imani nie obrażał Klausa Schwaba w Davos
Źródło: x.com

Damon Imani to irański satyryk i twórca. Jego działalność opiera się na komentowaniu bieżących wydarzeń (przede wszystkim politycznych) poprzez satyryczne filmy. Część z nich polega właśnie na tym, że Imani wkleja swój krytyczny komentarz do nagrań z programów telewizyjnych i konferencji. Satyryk często amplifikuje teorie spiskowe poprzez własne wypowiedzi oraz powielanie nagrań Alexa Jonesa czy Roberta F. Kennedy’ego Jr-a. Jego poglądy są w znacznej mierze zbieżne z amerykańskim alt-rightem.

Zwolennicy teorii spiskowych uważają Klausa Schwaba oraz założony przez niego WEF za jednych ze swoich głównych wrogów. Często oskarżają ich o złowieszcze działania i wprowadzanie Nowego Porządku Świata (NWO). Wątki te poruszaliśmy w naszych artykułach między innymi tu oraz tu.

Podsumowanie

Film Damona Imaniego jest satyrą i krytycznym komentarzem wobec Klausa Schwaba oraz WEF. Autor zmontował go w ten sposób, by wydawało się, że satyryk przemawia podczas konferencji w Davos. Oczywiście nigdy go tam nie było, choć wiele osób uwierzyło w autentyczność nagrania. Z racji tego, że sam Imani powiela teorie spiskowe, to wśród ich zwolenników cieszy się dużym zaufaniem. Jak zawsze należy podchodzić ze szczególną ostrożnością do filmów krążących w Internecie.

Źródła

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/damon-imani-davos/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl