Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Zupa z nietoperza i koronawirus. Źródło epidemii?

Zupa z nietoperza i koronawirus. Źródło epidemii?

Co ma wspólnego zupa z nietoperza i koronawirus? Od początku epidemii, większość osób, zadaje sobie pytanie, gdzie jest źródło niebezpiecznego wirusa. Jedną z teorii spiskowych, powielanych przez polską prasę, zarówno tą mniej wiarygodną (tabloidy) jak i tą bardziej opiniotwórczą, jest informacja o popularnej w chinach zupie z nietoperza, jako przyczynie choroby. Przypatrzmy się dwóm przykładom:

Super Express

Skąd tak naprawdę wzięła się ta zaraza?
(..)
Obecnie wskazuje się po pierwsze na sprzedawane po azjatyckich targach i od razu na nich szlachtowane kurczaki, a po drugie na… zupę z nietoperza! Jest to danie szczególnie popularne właśnie w Wuhan, skąd zaraza rozprzestrzeniła się na świat. Już zamknięto zwierzęce targowiska w Chinach, by zapobiec szerzeniu się epidemii.

Zupa z nietoperza - koronawirus
Źródło: https://usa.se.pl/zupa-z-nietoperza-sprowadzila-te-zaraze-aa-MWtj-scW3-VsEd.html

Radio Zet

Pojawiają się pierwsze podejrzenia co do źródła zakażeń koronawirusem – informują zagraniczne media. Jak pisze „Daily Star”, część naukowców twierdzi, że przyczyną śmiercionośnej zarazy może być…bardzo popularne, chińskie danie, z którego słynie miasto Wuhan (to tam doszło do pierwszego zakażenia). To zupa z nietoperza owocowego, zwanego Rudawką Wielką. Sieć obiegają nagrania i zdjęcia, przedstawiające ludzi konsumujących ten specyficzny “przysmak”.

Koronawirus - Radio Zet
Źródło: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Koronawirus-w-Chinach.-Przyczyna-zakazen-wirusem-moze-byc-zupa-z-nietoperza-owocowego

W podobnym tonie napisane są inne artykuły na polskich i zagranicznych portalach. Czy tego typu publikacje są zgodne z prawdą? Sprawdziliśmy. Naszym zdaniem jest to:

Nie, informacja o tym, że zupa z nietoperza jest źródłem koronawirusa, nie ma za wiele wspólnego z prawdą.

Zupa z nietoperza i koronawirus – skąd to się wzięło?

Całe zamieszanie zaczęło się od umieszczonego w sieciach społecznościowych filmu, na którym popularna blogerka z Chin, Mengyun Wang, konsumuje nietoperza i mówi, że “smakuje jak kurczak”. Autorka spotkała się ze zmasowanym hejtem i niewybredną krytyką. Komentarze często miały podłoże rasistowskie. Zarzucano np. kiepskie standardy chińskim restauracjom i „odrażające nawyki żywieniowe” mieszkańców Wuhan. Film wyciekł w momencie, gdy spekulowano, że źródłem koronawirusa są nietoperze. Oto film, o którym mowa:

Bardzo szybko okazało się jednak, że film został zarejestrowany poza terytorium Chin, w 2016 r., w Palau.

Zaraz potem, w sieci pojawiły się kolejne filmy z ludźmi, którzy jedzą zupę z nietoperza. Miał to być kolejny dowód na to, że masowe spożywanie tego typu posiłków, przyczynia się do rozprzestrzeniania się wirusa. W większości jednak, filmy te nagrano na długo przed wybuchem epidemii.

Koronawirus 2019-nCoV z Wuhan może mieć faktycznie pochodzenie zwierzęce. Jest również prawdopodobne, że tak jak 20 lat temu w przypadku SARS, nosicielami są nietoperze. To nie oznacza jednak, że wirus bezpośrednio przedostał się z nich na człowieka. Zarażenie SARS-em nastąpiło m.in. od jenotów, a gospodarzem pośrednim zespołu chorobowego wywoływanego przez inny koronawirus (MERS) były wielbłądy.

Profesor dr hab. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, tak wyjaśnia tą sprawę:

Innymi słowy, rezerwuarem wirusa najprawdopodobniej są nietoperze, ale człowiek zaraził się nim w kontakcie z innym zwierzęciem. Czy trzeba je koniecznie zjeść, żeby doszło do transmisji? Nie, wystarczy bliski kontakt z gospodarzem pośrednim np. na placach handlowych i targowiskach

Na dzień dzisiejszy, informacja o zupie z nietoperza jako o przyczynie koronawirusa to fake news.

Źródła

Gazeta Wyborcza, YouTube

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl