Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Lek. Anna Martynowska ujawnia fałszywą pandemię? Sprawdzamy

Lek. Anna Martynowska ujawnia fałszywą pandemię? Sprawdzamy

W ostatnich dniach popularność ponownie zdobyła Anna Martynowska, lekarka ze Stronia Śląskiego, która już w połowie tego roku miała rzekomo głosić „prawdę” o pandemii SARS-CoV-2.

Teza:
Anna Martynowska: „Pandemia nie istnieje”

W ubiegłym tygodniu na Facebooku pojawił się publikowany już wcześniej film z sierpniowej wypowiedzi Anny Martynowskiej, który po raz kolejny okazał się bardzo popularny. O sprawie wspominał już serwis AFP Sprawdzam.

 

Dr Anna Martynowska , słowa prawdy.

Opublikowany przez Miłosierdzie Boże Sobota, 19 grudnia 2020

Anna Martynowska to znana w środowiskach antyszczepionkowych lekarka, której Okręgowy Sąd Lekarski Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu zawiesił prawo do wykonywania zawodu na okres sześciu miesięcy. O sprawie w sierpniu wspominali między innymi Polsat i Radio Zet. Przyczyną zawieszenia Anny Martynowskiej były jej wypowiedzi na temat pandemii SARS-CoV-2, które cechował skrajny negacjonizm.

Jak informował w TVN24 Paweł Wróblewski, prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej:

„Pani doktor głosiła zasady nauk niezgodne ze sztuką medyczną. Z kilku źródeł Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Izby Lekarskiej otrzymał informację o takich działaniach, podjął sprawę, zebrał materiał dowodowy. Na podstawie materiału dowodowego stwierdził, że dla dobra pacjentów należy pani doktor na razie zawiesić prawo do wykonywania zawodu, ponieważ namawiała między innymi do nienoszenia maseczek, negowała obecność choroby COVID-19.”

Paweł Wróblewski dodał, iż sąd podtrzymał decyzję, gdyż Anna Martynowska na sali sądowej odmówiła założenia maseczki lub przyłbicy i przez swoją postawę nie dała sądowi szans na to, żeby zmienić wniosek rzecznika.

Z uwagi na ogromną popularność filmu Anny Martynowskiej, postanowiliśmy odnieść się do kilu największych mitów, które ta porusza w swojej wypowiedzi.

Pandemia nie istnieje

Negowanie pandemii, której obecność stała się naszą codziennością i która spowodowała śmierć tysięcy ludzi w Polsce może szokować, zwłaszcza po drugiej fali zachorowań. Moglibyśmy złożyć to na karb kontekstu i sytuacji, gdyż Anna Martynowska wypowiadała się w powyższym filmie latem, gdy nastroje były rozluźnione, a premier Morawiecki ogłaszał odwrót koronawirusa. Do tej pory jednakże nie zrewidowała swoich poglądów, wręcz bardziej się radykalizując z uwagi na decyzję Okręgowego Sądu Lekarskiego, co jasno wynika z jej wypowiedzi w mediach.

Pandemia SARS-CoV-2 jest faktem, który potwierdza szereg instytucji. Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, z powodu COVID-19 zmarło w Polsce ponad 27 000 osób. Zasięg pandemii możecie obserwować na stronie  Coronavirus Research Center Johns Hopkins University of Medicine. Informacje dostępne są również na stronie WHO, a bardziej szczegółowe dane znajdziecie tutaj i tutaj.

Liczba zgonów nie wzrosła

Niestety, to stwierdzenie jest dramatycznie fałszywe. Jak wynika z danych Rejestru Stanu Cywilnego, sytuacja jest najgorsza od lat. Do 30 tygodnia bieżącego roku rzeczywiście śmiertelność wydawała się porównywalna do danych z poprzednich pięciu lat. W 31 tygodniu zaczęła jednak szybko rosnąć, by osiągnąć dramatyczne rozmiary około 42 tygodnia, notując wartości ponad dwukrotnie wyższe niż choćby w ubiegłym roku. Nie ulega wątpliwości, iż śmiertelność drastycznie wzrosła.

martynowska
Źródło: RSC

Testy PCR nie działają

Ten zarzut również jest fałszywy, skuteczność testów PCR zgodnie potwierdzają eksperci. To obecnie najlepsze narzędzie diagnostyczne, jakim dysponujemy. Pisaliśmy na ten temat już kilkukrotnie, między innymi tutaj i tutaj. O testach PCR wspominał również serwis AFP Sprawdzam. Sprawę wyjaśnia też kwietniowy manual Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Wirus nie został wyizolowany

To nieprawda, wirus został wyizolowany i opisany już w marcu. Jego pełen kod genetyczny jest publicznie dostępny i może go potwierdzić dowolny ośrodek badawczy.

Rząd płaci szpitalom za zawyżanie liczby zachorowań

Ta teoria jest absolutnie fałszywa, obalaliśmy ją już w październiku. Od niedawna medycy otrzymują jednie dodatki za pracę w warunkach epidemii.

Maseczki nie działają, nie ma sensu ich nosić

To kolejny popularny mit. Przyczyniła się do jego powstania kilkukrotna zmiana stanowiska WHO w tej sprawie. Obecnie naukowcy są zgodni- maseczki chirurgiczne oraz bawełniane chronią osobę noszącą w niewielkim stopniu, jednak znacząco przyczyniają się do ograniczania zakażania innych osób.

Jak podaje ECDC:

„The use of face masks in public may reduce the spread of infection in the community by minimising the release of respiratory droplets from infected people.”

Tłumaczenie:

“Stosowanie masek na twarz w miejscach publicznych może ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby w społeczności poprzez zminimalizowanie uwalniania się kropelek z oddechu osób zakażonych.”

Osoby noszące chronią jedynie prawidłowo założone maski bardziej specjalistyczne (np. FFP3). Wizualizację działania różnych rodzajów masek możecie obejrzeć na poniższym filmie.

Kim jest kontrowersyjna lekarka?

Anna Martynowska pracuje w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej im. Marianny Orańskiej w Lądku-Zdroju jako lekarz rodzinny. Politycznie związana jest ze środowiskami negującymi istnienie pandemii. W 2015 roku bez powodzenia kandydowała w wyborach parlamentarnych z list Komitetu Wyborczego KORWiN. W 2019 próbowała swoich sił ponownie, startując z piątego miejsca Komitetu Wyborczego Konfederacji, bez skutku. Martynowska aktywnie udziela się w prawicowych mediach społecznościowych, występując na kanałach takich jak wRealu24 czy Media Narodowe.

Kontrowersyjna lekarka powiązana jest również ze Stowarzyszeniem STOP NOP.

anna martynowska - COVID 19
Źródło: Facebook

W sieciach społecznościowych wspiera ją profil „Murem za dr Anną Martynowską”, który jest powiązany z innymi osobistościami i stronami „antycovidowymi” jak antymaseczkowe „NIE Noszę”, „Szczepienia są dla ciemnoty”, „Niewygodne pytania” czy „Koniec pandemii- skończmy z tym cyrkiem”. W powiązanych stronach znalazł się również znany z szerzenia kontrowersyjnych teorii dr Zbigniew Martyka, który dwukrotnie gościł na naszych łamach.

martynowska

martynowska

Podsumowanie

Anna Martynowska reprezentuje szczególnie niebezpieczny rodzaj propagatora teorii spiskowych związanych z SARS-CoV-2, gdyż stoi za nią autorytet medyczny, mimo iż jest lekarzem rodzinnym, nie wirusolożką czy epidemiolożką. Należy docenić skuteczne działania Izby Lekarskiej i Sądu, który zadecydował o zawieszeniu lekarki i pozostaje mieć nadzieję, iż wszelkie przejawy rozsiewania szkodliwych teorii spiskowych przez medyków będą rzetelnie wyjaśniane i stanowczo zwalczane.

Źródła

ECDC https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Facemask-infographic.pdf

NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/nuccore/MN908947

AFP https://sprawdzam.afp.com/pozytywny-wynik-testu-na-koronawirusa-moze-oznaczac-przebyta-grype-lub-przeziebienie-wyjasniamy

RSC https://dane.gov.pl/pl/dataset/1953/resource/27221,liczba-zgonow-zarejestrowanych-w-rejestrze-stanu-cywilnego-w-okresie-od-1-wrzesnia-2015-r-dane-tygodniowe/table?page=3&per_page=20&q=&sort=

WHO https://covid19.who.int/?adgroupsurvey={adgroupsurvey}&gclid=EAIaIQobChMIk7W_5s_h7QIVlYjVCh1ypwDeEAAYASABEgJ4kvD_BwE

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl