Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, to nie płonie maszt 5G w Bergamo

Nie, to nie płonie maszt 5G w Bergamo

W internecie bardzo popularny stał się film, który ma rzekomo przedstawiać płonący maszt 5G w Bergamo. Materiał wywołał wiele komentarzy, udostępnień i reakcji. Tutaj przykład:

Materiały w polskim internecie są okraszone entuzjastycznymi komentarzami, które sugerują, że w końcu spalono przyczynę pandemii. Oto niektóre z nich:

Płonie maszt 5G w BERGAMO Włosi spalili przyczynę p a n d e m i i

Włosi WIEDZĄ, że 5G jest NIEBEZPIECZNE! Spalili przyczynę P A N D E M I I ! (BERGAMO).

Wszędzie palą maszty 5G !!! Pierwsi byli Brytyjczycy – teraz Włosi. Tym razem i Bergamo doszukalo się związku zachorowań na koronowirusa ze szkodliwą emisja fal elektromagnetycznych jakich dostarcza emisja tychże fal, na których znajdują się anteny 5G.

bergamo 5g
Źródło: YouTube

Łącznie filmy mają kilkaset tysięcy wyświetleń. Jeśli zsumujemy jeszcze odpowiedniki na facebooku, to liczba ta może dochodzić nawet do miliona.

Ostatnio media sporo pisały o podpalaniu masztów 5G w Wielkiej Brytanii. Postanowiliśmy sprawdzić, czy podobny przypadek zarejestrowano w Bergamo. Naszym zdaniem jest to:

Nie, w Bergamo nie spalono masztu 5G. Film nie został tam nakręcony. To La Spezia. Miasto we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji La Spezia. Nie jest to również maszt 5G. Na maszcie zainstalowane są urządzenia telekomunikacyjne starej generacji, które obsługują  Telecom i Wind Tre. W La Spezia nie ma dotąd żadnego masztu 5G.

O podpaleniu można przeczytać w lokalnej gazecie  Città della Spezia:

Film trafia do sieci i inspiruje teoretyków spiskowych, którzy kojarzą go z nową technologią, a nawet z COVID-19.

Masz zajęty przez płomienie, w rzeczywistości miał zamontowane niektóre urządzenia operatorów Telecom i Wind Tre „starej” generacji.

La Spezia leży w regionie Ligurii w północno-zachodnich Włoszech, znanym jako włoska Rivieria. Gazeta zaznaczyła, że ​​miasto nie posiada obecnie technologii bezprzewodowej 5G:

W Ligurii testy 5G rozpoczęły się w ubiegłym roku i obecnie La Spezia nie należy do miast objętych tą technologią.

Na koniec warto wspomnieć, że w zagranicznej wersji fake newsa, nie ma słowa o Bergamo. Jest tylko i wyłącznie La Spezia i stwierdzenie, że pali się maszt 5G.

Bergamo 5G La Spezia Fake
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=vUUrAX7mzHk

To w Polsce połączono film z Bergamo.

Podsumowanie

W Bergamo nie spalono masztu 5G. Incydent dotyczył miasta La Spezia. Podpalony maszt nie był masztem 5G. Zamontowane były na nim urządzenia starej generacji.

Źródła

Città della Spezia: http://www.cittadellaspezia.com/la-spezia/cronaca/a-fuoco-i-ripetitori-ma-il-5g-non-c-entra-nulla-309265.aspx

Historię zweryfikował również portal Lead Stories: https://leadstories.com/hoax-alert/2020/04/fact-check-antennas-on-fire-in-la-spezia-italy-were-not-5g-towers.html

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl